Kepeklerden Kurtulmak İçin Bilinmesi Gereken 10 Şey

NAVİGASYON1-Saçınızı Düzenli Yıkayın2-Saçınızı Hemen Durulamayın!3-Stres Yapmayın4-Saçlarınızı Tarayın5-Saçlarınızı Besleyin6-Maske Uygulayın7-Düzenli Beslenin8-Uykunuza Dikkat Edin9-Doğal Ürünler Kullanın10-Aloe Vera İçeren Ürünler Kullanın 1-Saçınızı Düzenli Yıkayın Saç, düzenli aralıklarla yıkandığı zaman kepek oluşumu en aza indirilmektedir. Ancak, saçların sık sık yıkanması, saç dibinde ölü hücrelerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca, saç derisinin zarar görmesi sonucu da kepeklenme durumu oluşmaktadır. Saçların, kepek […]

01.02.2019 - 23:18
02.02.2019 - 11:14
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

1-Saçınızı Düzenli Yıkayın

Saç, düzenli aralıklarla yıkandığı zaman kepek oluşumu en aza indirilmektedir. Ancak, saçların sık sık yıkanması, saç dibinde ölü hücrelerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca, saç derisinin zarar görmesi sonucu da kepeklenme durumu oluşmaktadır. Saçların, kepek önlemede etkili bir şampuanla yıkanması önerilmektedir.

2-Saçınızı Hemen Durulamayın!

Şampuanla hafif saça masaj yaptıktan sonra, saçları hemen durulamak yerine, ortalama 5 dakika kadar bekletilmesi gerekmektedir. Bu sayede, kepek şampuanı etkisini göstermektedir.

3-Stres Yapmayın

Aşırı stres yapmak, kişide hem saç kepeğinin oluşmasına hem de saç dökülmesine neden olmaktadır. Stres faktörünün saçı etkilemesinin nedeni ise, stresin vücuttaki hormonların seviyesini değiştirmesidir. Özellikle tiroid hormonunun etkilenmesi hem saçın hem de tırnakların kötü etkilenmesine yol açmaktadır. Stres seviyesinin azaltılması için nefes egzersizleri uygulanabilmektedir.

4-Saçlarınızı Tarayın

Tarak ya da fırça yardımı ile saçlar her banyodan sonra düzenli olarak taranmalıdır. Bu sayede, saç köklerine yağın ulaşması sağlandığından saç köklerinde kuruma oluşması engellenmektedir.

5-Saçlarınızı Besleyin

Sağlıklık saçlar için, saçların doğal yağlarla beslenmesi gerekmektedir. Bunun için; keratin yağları, avokado yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi doğal yağlar kullanılmaktadır. Ancak, her saç tipi birbirinden farklı olduğu için, kullanılacak besleyici ürünlerin saçın türüne uygun olması gerekmektedir. Aksi halde saçlarda yağ ve kepek oluşumu görülebilmektedir.

6-Maske Uygulayın

Yoğurt, zeytinyağı ve maya gibi ürünlerle saç maskesi uygulamasının yapılması, hem saçı beslemekte hemde kepek gibi saç problemlerini ortadan kaldırmaktadır. Saç maskesi maksimum 20 dakika kadar bekletildikten sonra iyice durulanmalı, ardından saç tarak ile taranarak kurutulmalıdır.

7-Düzenli Beslenin

Vücudun gereken vitamin ve mineral dengesinin sağlanabilmesi için, kişinin düzenli beslenmesi gerekmektedir. Dengesiz beslenme, alkol ve sigara tüketimi gibi faktörler, saçın canlılığını kaybetmesine ve kepek oluşumunun görülmesine neden olabilmektedir. Çok yağlı, şekerli ve hazır gıdalar yerine, haşlama sebze ağırlıklı ve dengeli şekilde protein alarak beslenmek sağlık açısından oldukça önemlidir.

8-Uykunuza Dikkat Edin

Düzenli olarak uyumak, kişinin genel olarak sağlıklı olmasında oldukça etkili bir faktördür. Ayrıca, tırnak ve saç gelişiminde de oldukça etkilidir. Kepek oluşumunun bir nedeni de, kişinin çok geç saatlerde uyuması ve uykusunu alamamasıdır. Düzensiz uyku sonucu, vücuttaki hormon ve enzimlerin salınımında da aksaklıklar görüldüğünden, cilt, saç ve tırnakta problemler meydana gelmektedir.

9-Doğal Ürünler Kullanın

Kimyasal madde içeren ürünler, cilde ve özellikle saç dokusuna zararlar vermektedir. Bu nedenle, kullanılacak saç ürünlerinin hem kişinin saç türüne uygun olması hem de kimyasal madde içermemesi gerekmektedir. Aksi halde saç derisinde hasar meydana gelmesi nedeniyle, saçta kepek oluşumu kaçınılmazdır.

10-Aloe Vera İçeren Ürünler Kullanın

Aloe Vera, jelimsi bir yapıya sahip olan bir çeşit bitkidir. Saç diplere sürülen jelin 15 dakika kadar bekletilmesi sayesinde, saç derisi beslenerek kepek sorununun önüne geçilmektedir. Daha ciddi kepek sorunları için, bu jel kepek şampuanı’nın içerisine eklenerek uygulanabilmektedir.

Herhangi bir ürünü kullanmadan önce uzman görüşünün alınması, saç sağlığı açısından yapılması gereken ilk adımdır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim