1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Tedavi Edilebilir?
Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Tedavi Edilebilir?

A+A-

Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar neticesinde, kanserli tümör üzerine uygulanan kimyasal özellikteki ilaçların, yine damar içerisine konumlandırılan süngerimsi yapıya sahip özel bir cihaz sayesinde, kan dolaşımına katılmadan engellenmesi sağlandı. Bu araştırma sonucunda kemoterapi tedavisinde uygulanan kimyasal ilaçların kan dolaşımı vasıtasıyla, hasta sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri de ciddi oranda düşürülerek, hastanın iyileşme sürecinde olumlu geri dönüşler alınabileceği ön görülüyor.

Araştırmacılar kemoterapinin ağır yan etkilerine de göndermede bulunup, bu olumsuzlukların hastalığı tedavi aşamasında kişiyi aşağıya çekmesine izin vermemesi gerektiğini ifade ediyor.

ACS Central Science adlı bilimsel çalışma içerisindeki sonuçlar, kemoterapi tedavisinin mide bulantısı ve saç kaybı gibi yan etkilerinin giderilmesi hususunda umut ışığı olarak görülüyor.

Araştırmacılar, çalışmaları süresince yalnızca domuzlar üzerinde testler gerçekleştirdiklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını ortaya koyuyor. Bundan sonraki çalışmaların ve kontrollerin insan deneklere uygulanacağı ifade ediliyor.Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kemoterapi Nedir?

Kemoterapi, kanser hastalığının tedavi edilmesinde kullanılan yaygın bir yöntemdir. Tümörün ilaç kullanılarak tedavi edilmesini içeren bu uygulama, ilk etapta kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurur. Şuan kullanımda olan klasik kemoterapinin yanı sıra, yeni nesil kombine edilebilen kemoterapi uygulamaları mevcuttur. Bu doğrultuda kemoterapi tedavisinde birden fazla ilaç kombineli olarak kullanılabilmektedir.Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kemoterapi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kemoterapi tedavisi, konusunda uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır. Bu konu diğer bütün sağlık konuları gibi çok hassas bir konudur. Bu nedenle büyük dikkat ve hassasiyet gerektirir.

Kemoterapide yer alan ilaçlar; intravenöz yani damar yolu kullanılarak vücuda verilebildiği gibi oral yolda yani ağızla alınarak da vücuda alınabilir. Ancak kemoterapi tedavisinde uygulanacak olan ilacın ne yolla vücuda alınacağına yine doktor karar verir. Çünkü ilacın alınış şekli, kemoterapinin vücut üzerinde meydana getireceği hasar oranında da değişiklik olmasına yol açacaktır.

Kemoterapi tedavisinde sürecin nasıl bir yol izleyeceği ilk olarak hastanın kanserle olan durumuna ve uzmanına göre değişiklik gösterir. Damardan alınan kemoterapi tedavisinde ilaçlar damar yolu kullanılarak damar dolaşımı içerisine verilir. Bunun haricinde ilaçlı tedavide ise ağız yoluyla alınan hapların kullanılmasıyla kemoterapi tedavisi devam ettirilir. Her iki prosedürde de ilaçların doktorun önerdiği dozda ve sıklıkta kullanılması gerekir.

Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kemoterapi Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kemoterapi ilaçlarının bilinen çok çeşitli yan etkileri mevcuttur. Fakat yan etkiler illaki bütün hastalarda görülecek diye de bir kaide yoktur. Kemoterapinin görülmesi olası yan etkileri;

  • Halsizlik,
  • Mide bulantısı - kusma,
  • Saç dökülmesi,
  • Bağışıklık sisteminin düşmesi,
  • Ağız mukozasında çıkan yaralar,
  • Sindirim sistemi bozuklukları,
  • Cilt dokusunda renk değişimleri ve yaralar,

görülebilecek olan genel yan etkilerdir. Ancak bu yan etkiler tedavinin dozuna ve süresine göre değişmektedir.

Kemoterapinin Yan Etkileri Nasıl Tedavi Edilebilir?

Kemoterapi Tedavisinin Yan Etkileri Nasıl Azaltılır?

Kemoterapinin görülen yan etkilerinin ortadan kaldırılmasında ilk adım doktorun önereceği konulara dikkat etmek olacaktır. Ardından yapılacaklar ise, vücudu destekleyici tedavileri içermektedir.

Günümüze gelene kadar, kanser tedavisinin yan etkilerinde bu yöntemler uygulanarak yan etkilerin azaltılması ve ortadan kaldırılması yoluna gidilirdi. Ancak şuan yeni gelişmeler gösteriyor ki, kemoterapi tedavisi esnasında ilaçların yan etki meydana getirmeden müdahale olanağı mümkün olacak.

Yapılan araştırmalar içerisinde yer alan sünger benzeri bir cihaz sayesinde, daha ilaç vücuda verildiği anda meydana getirebileceği olumsuz etkiler önlenmeye başlanıyor. Bilim dünyasında büyük ses getiren bu uygulamanın olumlu sonuç veren test aşamasının tamamlandığı, insan denekler üzerinde test edilebileceği araştırmacılar tarafından ortaya kondu. Sonuçların insan için uygunluğu durumundaysa, kemoterapi tedavisi içerisinde kullanılacağı ön görülüyor.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

  • www.kanservakfi.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.