Kemik Veremi Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

NAVİGASYONKemik Veremi Nedir?Kemik Veremi Belirtileri Nelerdir?Kemik Veremi Nasıl Tedavi Edilir?Kemik Vereminden Korunma Yolları Nelerdir?Kemik Veremi Bulaşıcı Mıdır? Oldukça ciddi bir hastalık olan kemik veremi hastalığı, insan sağlığını sinsice tehdit etmeye devam ediyor. Her yıl yüzlerce kişinin ölümüne yol açan bu hastalık hakkında bilinçli ve tetikte olunması gerektiği hakkında doktorlar doktorlar şiddetle uyarıyor. Kemik Veremi Nedir? […]

11.01.2019 - 23:57
12.01.2019 - 0:36
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Oldukça ciddi bir hastalık olan kemik veremi hastalığı, insan sağlığını sinsice tehdit etmeye devam ediyor. Her yıl yüzlerce kişinin ölümüne yol açan bu hastalık hakkında bilinçli ve tetikte olunması gerektiği hakkında doktorlar doktorlar şiddetle uyarıyor.

Kemik Veremi Nedir?

Kemik veremi hastalığı Koch adı verilen önemli bir bakterinin kemik dokusu içerisine yerleşmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalığın ciddiyeti kemik dokusuna yerleşmesi ve ciddi tahribata yol açmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Akciğerlerden sonra ilk hedef eklemlerdir.

Akciğerlerde meydana gelen, etraflıca yayılım gösteren verem hastalığından sonra gelen ve insan sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bu hastalıkta eklemler ilk hedef noktasıdır. Ardından kemik uçlarına doğru hızla yayılım gösterirken, klinik belirtiler de ortaya çıkar.

Koch bakterisinin sebep olduğu bu hastalıkta herhangi bir yaş sınırı bulunmadığı gibi kısıtlayıcı bir durumda bulunmamaktadır. Yani bu hastalık 7’den 77’ye herkeste görülebilir.

Kemik-eklem veremi çok sinsice seyreden bir hastalıktır.

Kemik Veremi Belirtileri Nelerdir?

Daha önce söylediğimiz gibi bu hastalık, sinsice seyreden, ilk etapta belirgin bir belirti göstermeyen bir hastalıktır. Zamanla hastalık ilerledikçe semptomlar kendisini göstermeye başlar. İlk ortaya çıkan belirti yüksek seyreden ateş, kemik ağrı-sızısı, bitkinlik, iştah kaybı ve devamlı olarak yorgun hissetme şeklindedir. Yaşanan kemik ağrıları eklemlere doğru ilerleme eğilimindedir. Hareket anında ağrı başlar ve özellikle herhangi bir ağırlık taşındığı esnada zorlanma ve çabuk yorulmalar ortaya çıkar. Eklemler ileri ki dönemlerde şişip, aktivitelerde zorlanma yaşanır.

  1. Devamlı süren kuru tipteki öksürük,
  2. Kaburga ağrıları,
  3. İştah kaybı,
  4. Sıklıkla geceleri artan ateş,
  5. Yorgunluk –kronik yorgunluk sendromunu belirtileri,
  6. Sürekli kilo kaybı yaşanması

genel belirtilerdendir. Eklemler içerisinde en çok kol eklemi ile bacak ekleminde hareket kabiliyeti zorlaşır. Kemik aşınmaları ve hareketsizlik durumu kemik filmlerinde görülür.

Kemik -Eklem Veremi hastalığında tedavi kesinlikle aksatılmamalıdır.

Kemik Veremi Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalığın tedavisi uzun bir süreci kapsar. Bu nedenle tedavi olacak kişinin mutlaka sabırlı ve moralini yüksek tutması, sevdikleriyle birlikte olması gerekmektedir. Bütün hastalıklarda olduğu gibi mutluluk tedavinin başarısı üzerinde olumlu etki göstermektedir.

Kemik veremi hastalığının tedavisinde ilk olarak hastanın durumu detaylı bir şekilde muayene edilir, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleri ile kemik ve eklemlerin durumları kontrol edilir. Ardından alçı uygulaması gerçekleştirilip, kişi uzunca bir süre alçıda kalır. Burada amaç eklemlerin korunmasıdır.

Kemik vereminin etkeni Koch basilidir.

Bir diğer husus ise hastanın beslenme düzeninde değişikliğe gidilmesidir. Hastanın beslenme düzeni öğrenildikten sonra olması gereken beslenme düzeninin yer aldığı bir beslenme listesi hazırlanır. Hastadan bu listeye harfi harfine sadık kalması beklenir. Liste içerisinde genel olarak yüksek protein kaynakları, eklemler için yararlı gıdalar yer alır.

Beslenmenin dışında teknolojik gelişimlerden de kemik veremi hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Bunlar cerrahi tedavi uygulamalarını kapsar. Koch basilinden temizlenen kemik ve eklem bölgeleri birbirlerine kaynaştırılarak ortaya yeni ve temiz bir oluşum çıkarılır.

Kemik Vereminden Korunma Yolları Nelerdir?

Kemik vereminin en önemli sebepleri yaşam kalitesinin kötü şartlarda olmasıdır. Beslenmenin yetersiz olması, düzensiz ve az uyku uyunması, bağışıklık sisteminin desteklenmemesi, alkol ve sigara kullanımı, stres ve düzenli aktivite içermeyen bir hayat tarzı yaşayan insan, bunların tam tersini yaşayan insanlara oranla kemik veremine daha açıktır.

Kemik Veremi Bulaşıcı Mıdır?

Verem basili taşıyan kişi bunu sekresyonlarla etrafa yayar. Ancak veremin bulaşmasında hasta olan kişinin özel eşyalarının kullanımın ilk sırada yer alır. Bu nedenle özel eşya kullanımı kesinlikle kısıtlanmalıdır.

Yukarıda yazan belirtileri ve bu belirtilerin dışında farklı belirtiler görüldüğü durumlarda zaman kaybetmeksizin doktora muayene olunması gerekmektedir. Hastalığın tedavisine ne kadar erken başlanırsa tedavi sürecinin zorluk seviyesi de o oranda düşecektir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.verem.org.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim