Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Kemik suyunun faydaları nelerdir? Evde ilikli kemik suyu yapımı

Kemik suyu, içindeki mineral ve liflerden dolayı uzun yıllardır mutfaklarımızın vazgeçilmezi. Bebeklerden, yaşlılara kadar her kesime içirilen kemik suyu özellikle kırık çıkık tedavisinde Türk mutfağında sıklıkla kullanılıyor. Peki, kemik suyu gerçekten faydalı mı? Kemik suyunun faydaları ve zararları nelerdir, kemik suyu nasıl yapılır? Kısacası kemik suyu denince aklınıza gelen bütün soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Eklenme:
 Kemik suyunun faydaları nelerdir? Evde ilikli kemik suyu yapımı

Kemik suyu kullanımı, kış aylarında ve mevsim geçişlerinde grip ve nezle gibi durumların önüne geçmede ve mikroplara savaş açmada en güçlü silahlardan birisidir. Kemik suyunun vücuda bir çok faydası da vardır. Kemik suyu, içinde bulunan kıkırdak, liflerden dolayı insan sağlığı için oldukça yararlı ve onarıcı bir özellikler barındırır. Özellikle bebeklerin ek gıdaya geçtikten sonra çorbalarında ve yemeklerinde kemik suyu kullanılması işin uzmanları tarafından öneriliyor. Et ve tavuk iliklerinde bulunan iki çeşit ilik vardır. Kırmızı ilik, besleyici özelliği yüksek ve protein bakımından zengin olan ilik çeşididir. Sarı ilik ise, iliğinin büyük ölçüde yağ hücrelerinden oluşur ve yağ hücrelerinin renginden ötürü bu adı alır. Sarı ilik genellikle aşçıların yemeklerinde kullandıkları kemiklerdir.

Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Kemik suyu, kış aylarında ve mevsim geçişlerinde grip ve nezle gibi durumların önüne geçmede ve mikroplara savaş açmada çok güçlü silahlardan birisidir. İçindeki aminoasitler ve mineraller sayesinde kemik suyunun cilt sağlığına faydası vardır. Cildin daha genç kalmasını sağlar, cilt dokusunu da koruyarak, yaşlanmayı ve leke oluşumunu engeller. Cilt derisi altındaki dermis tabakasında görülen deformasyonu engellemeye yardımcı olur.

Bağırsak sendromu da dâhil diğer ciddi bağırsak hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir.

Gelişim çağındaki bebeklerin ve çocukların büyüme hormonunun düzgün bir şekilde çalışmasını destekler.

Sindirim sistemine faydalıdır, düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kemik Suyu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kemik suyu, stres ve uyku problemi olan hastaları rahatlatır.

Kemik suyu içindeki bileşenler ve yağlar beyin sağlığı için oldukça faydalıdır. Kemik suyu içinde bulunan glisin ve arginin gibi birçok aminoasit güçlü anti-inflamatuar etkileri ile bilinir.

Kemik suyunun zararları

Kemik suyu aşırı tüketilmediği sürece zararı yoktur. Fakat çok fazla kemik suyu tüketmek, kalp damarlarının sağlığını ciddi bir şekilde etkileyebilir. Kolesterol hastalıklarına yaşa bakmaksızın yol açar. Her gün kemik suyu içmek tavsiye edilmez bu durum yarardan çok zarar verecektir. Kemik suyu içimine son derece dikkat edilmeli ve ölçü hesabı yapılmalıdır. Kendi yaptığınız kemik suyunu yemeklerinizde, soslarınızda, çorbalarınızda kullandığınızda yemeklerinizin lezzetinin büyük oranda değiştiğini ve güzelleştiğini göreceksiniz.

Kemik suyu nasıl yapılır?

Malzemeler

1/4 havuç

1/2 kereviz sapı

1/2 soğan

4 adet kemik

Su

Hazırlanışı

Kemiğin aromasının ve tadının daha kuvvetli olması için kemikleri önceden ısıtılmış 200 derece fırında 1 saat pişiriniz.

Kemikleri ve suyu genişçe bir tencereye ilave ediniz.

Su kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve tencerenin kapağını kapatarak 10-12 saat pişirin.

Kemik suyu soğuduktan sonra buzdolabı poşetine veya buz kalıplarına koyarak buzlukta saklayınız.

Kemik Suyu Yapmanın Püf Noktası: Sebze özellikle kemik kokusunu bastırmak için tavsiye edilir. Dilerseniz hiç koymayabilirsiniz. İsteğe göre defne yaprağı ve sarımsak kullanmak isteyenler; aromanın çok yoğun ve baskın olmaması için defne yaprağını ve sarımsağı suda sadece 1 saat tutun.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Sağlıklı yaşam için uyulması gereken 4 kural
14 10 2020 - 11:06
Gül suyunun mucizevi etkileri
13 10 2020 - 10:23
Fırında beşamel soslu makarna tarifi
12 10 2020 - 19:11
Güzel kalmak için su için! Su içmenin cilde faydaları
12 10 2020 - 12:46
Elmalı kurabiye tarifi
9 10 2020 - 09:53
Beşamel soslu tavuk tarifi
7 10 2020 - 14:50
Yorum Yap