Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kekik Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Eklenme:
 Kekik Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kekik yağı faydaları çoğu, anti bakteriyel ve mantar önleyici özelliklerine bağlanabilir. Kekik tarih boyunca ağırlıklı olarak bir mutfak otu olarak kullanılmıştır. Çok çeşitli yemeklere lezzet vermesi nedeniyle, dünyadaki mutfaklarda popüler bir bileşen haline getirmiştir. Kekiğin kökeni, hala en çok kullanılan bitkilerden biri olduğu Akdeniz ülkelerindedir. Bununla birlikte, bu bitkinin kendine özgü özelliklerinden yararlanmanın bir başka yolu, sağlık ve tıbbi amaçlar için kullanmaktır.

Kekik bazlı çorba tüketmek soğuk algınlığı tedavisinde yaygın bir yoldur. Öksürük ve boğaz ağrıları gibi rahatsızlıkları giderebilir, ancak faydaları burada bitmiyor. Romatizmal hastalar ve hatta daha ciddi, başka koşulları olan hastalar bile, düzenli olarak kekik tüketirken refahlarında bir fark olduğunu iddia etmişlerdir. Bitkinin anti bakteriyel ve mantar önleyici özellikleri, aşağıdaki gibi sağlıkla ilgili diğer konular için bir çözüm veya rahatlama işlevi görebilir:

 • Gıda zehirlenmesi
 • İdrar sorunları
 • Cilt problemleri
 • 1.coli bakterileri

Kekik aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağı olarak ortaya çıkıyor ve hepimiz neden bunlara ihtiyacımız olduğunu biliyoruz, değil mi? Kekik hem dahili hem de harici olarak kullanılabilir ve bu nedenle inanılmaz derecede geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekiğin sunduğu olumlu özelliklerden faydalanmamız için harika bir yöntem, çıkarılan uçucu yağı kullanmaktır. Yağ, buhar damıtma yoluyla çıkarılır ve en yaygın olarak harici olarak kullanılır, ancak küçük miktarlarda da alınabilir. Dışarıdan kullanıldığında, tipik olarak badem yağı, hindistancevizi yağı veya jojoba yağı gibi ek bir yağ ile seyreltilir ve doğrudan sorunlu bölgeye uygulanır. Dahili olarak kullanıldığında, az miktarda (bazen suyla seyreltilmiş) yutulur. Aromaterapi alanında üçüncü bir kullanım alanı bulunmaktadır. Yağı ısıtmak ve etrafınızdaki havayı doldurmasına izin vermek, baş ağrıları ve soğuk algınlığının giderilmesini sağlamanın yanı sıra, rahatlama ve huzur sağlar. Bu durumda kekik yağı solunması halinde sistemimize aktarılır.

Kekiğin faydalı özelliklerinin çoğu, anti bakteriyel ve anti-mantar özelliklerine bağlanabilir. Kekik geleneksel olarak gıdada koruyucu olarak kullanılır, bu da bu noktayı daha da kanıtlar. Bakterileri öldürme yetisi dışında kekik bir sürü başka sağlıklı alternatifler içerir. E vitamini, K vitamini, antioksidanlar, manganez, omega yağ asitleri, kalsiyum, demir, triptofan ve elyaf sayılabilir.

Kekik Yağı Ne Zaman Ciltte Kullanılmalı ve Ne Zaman Alınmalı?

Sivilce, kepek, kabarcıklar, rosacea, siğiller ve sedef hastalığı gibi cilt durumlarından muzdaripseniz; kekik size biraz rahatlama sağlayabilir veya birçok durumda bir tedavi bile verebilir. Bu koşulların tümü, dış uygulamanın ne zaman tercih edilen yöntem olduğunun örnekleridir.

Ancak, aşağıdaki koşullardan birinden muzdaripseniz, içerek veya soluyarak az miktarda yağ almayı düşünebilirsiniz:

 • Gıda zehirlenmesi
 • Solunum yolu bozuklukları (öksürük, astım, bronşit vb.)
 • Gastrointestinal bozukluklar
 • Menstrüel krampları
 • Baş ağrısı
 • Romatizma
 • İdrar yolu hastalıkları
 • Kalp İşlevi
 • Bağırsak parazitleri
 • Alerji
 • Soğuk algınlığı ya da grip
 • Kulak Ağrısı

Kekik yağının faydaları listesi uzundur ve daha da ileri gidebiliriz. Bir süredir sağlık tutkunlarının bu alternatif ev çözümünden neden heyecanlandığını görmek zor değil.

Her şeyden önce, kekik yağının tedavi edebileceği koşulların söz konusu olduğu konusunda kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Bitkinin tıbbi ve sağlığa yararlı kullanımı hala nispeten yenidir ve yukarıda listelenen her koşulda faydalı olduğunu kanıtlamak için yeterli araştırma yapılmamıştır. Doğru kullanıldığında genellikle ciddi yan etkisi olmadığını gösteren yeterli çalışma yapılmıştır. Hassas mideleri olan kişiler kekik yağı kullanırken bazı sorunlar yaşayabilir ve Lameaceae familyasından (fesleğen, lavanta, nane vb.) Bitkilere alerjiniz varsa, kekik için alerjik bir reaksiyon geliştirmemeye dikkat etmek isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, doğru miktarda kullanırsanız kekik yağı ile deneme yapmak oldukça güvenli görünüyor.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Askerlik yerleri sorgulama 2020! e devlet MSB celp ve sevk sorgulama ekranı
28 05 2020 - 12:21
Prof. Dr. Bektaş açıkladı: Tekrar meteor düşecek mi?
28 05 2020 - 11:57
30-31 Mayıs hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Bu hafta sokağa çıkma yasağı var mı
27 05 2020 - 16:24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP’li 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu
27 05 2020 - 14:04
Dila Koyurga kaç yaşında? Cumhurbaşkanı Erdoğan için ne dedi?
27 05 2020 - 10:00
Elazığ’da maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildi
27 05 2020 - 09:48