Kefir Nedir? Kefir Faydaları Ve Kullanım Şekilleri Hakkında Her Şey

NAVİGASYONKefir Nedir?Kefir Faydaları Nelerdir?Kefir Zararları Nelerdir?Kefir Zayıflatıyor Mu?Kefir Nasıl Yapılır? Kefir, keçi ya da inek sütü kullanılarak yapılan tadı ekşi bir içecektir. Yapımında özel maya mantarı kullanılmaktadır. Tadı en çok ayranı andırır. Kefir, Kafkasya kökenli olan, kullanımı 5000 yıl önceye dayanan faydalı bir içecektir. Peki kefirin faydaları ve kullanım şekilleri nelerdir? Bu yazımızda, kefir hakkında […]

09.12.2018 - 23:13
09.12.2018 - 23:13
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Kefir, keçi ya da inek sütü kullanılarak yapılan tadı ekşi bir içecektir. Yapımında özel maya mantarı kullanılmaktadır. Tadı en çok ayranı andırır. Kefir, Kafkasya kökenli olan, kullanımı 5000 yıl önceye dayanan faydalı bir içecektir. Peki kefirin faydaları ve kullanım şekilleri nelerdir? Bu yazımızda, kefir hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Kefir Nedir?

Kefir, özellikle yazları ferahlamak için tüketilmekte olup, sodalı ayrana benzemektedir. Kelime anlamı Rusça’da “keyif veren” olarak bilinmektedir. Kuzey Kafkasya’dan günümüze kadar, hastalıkların şifasında kullanılan mucizevi bir içecektir. Sütün mayalanması sayesinde oluşan bu içecek, probiyotik özelliğinden ötürü, özellikle mide ve bağırsak hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Yapımında, genellikle keçi ve inek sütü tercih edilmekte olup, manda ve koyun sütüyle yapılan kefirler’de piyasada bulunmaktadır. Kabızlıktan uykusuzluğa, astımdan egzamaya kadar geniş bir etki alanı olduğu için, sık sık tüketilen bir içecektir. Kafkaslar, kefir içeceğinin ömrü uzattığına inandıkları için, yıllar içerisinde özel içeceklerinden biri haline gelmiştir. Yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar içinde oldukça faydalı bir içecek olmasından ötürü, her yaşta tüketilmektedir.

Kefir yapımında, genellikle keçi ve inek sütü tercih edilmektedir.

Kefir yapımında, genellikle keçi ve inek sütü tercih edilmektedir.

Kefir Faydaları Nelerdir?

Kefir sağlık açısından çok sayıda fayda içeren bir içecektir. Kefirin faydaları aşağıda sıralandığı şekildedir;

 1. Probiyotik özellikle olduğu için, bağırsağın çalışmasını düzenleyerek kabızlık sorununu tedavi etmektedir.
 2. Mide ülserine yol açan bakterilerin oluşmasını engellemektedir.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendiren bir içecektir.
 4. Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için, kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadır. Böylece Osteomalazi ve Raştizm hastalıklarını engellemektedir.
 5. İçeriğindeki kalsiyum ve magnezyum sayesinde Osteoporoz hastalığını önlemektedir.
 6. Yüksek tansiyonu dengelediği için, kalp ve damar hastalıkları riskini düşürmektedir.
 7. Grip ve nezleye neden olan mikroplardan korumaktadır.
 8. Mantar hastalığının iyileşmesinde etkili bir içecektir.
 9. Kefir içerisindeki maddeler, astım ve bronşit hastalıklarının tedavisine yardımcı olmaktadır.
 10. Kefir tok tutma özelliği sayesinde, zayıflatıcı bir içecektir.
 11. Enerji verdiği için, özellikle sporcular tarafından tüketilmektedir.
 12. Cilt hastalıklarının oluşmasını engelleyerek, cilde parlaklık sağlar.
 13. Kür halinde kullanıldığında, stres seviyesini minimuma indirerek, endişeyi azaltır.
 14. Hücre yenilenmesi sürecine katkıda bulunan içeriğe sahip kefir, bu sayede yaşlanmayı da önlemektedir.
 15. Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi, hastaların vücut direncini büyük ölçüde düşürmektedir. Kefir sayesinde, hastalar tedavi boyunca gereken enerjiyi alırlar.
 16. Antibiyotik etkisi sayesinde, enfeksiyondan kaynaklanan iltihap oluşumunu engeller.
Probiyotik özellikle olduğu için, bağırsağın çalışmasını düzenleyerek kabızlık sorununu tedavi etmektedir.

Probiyotik özellikle olduğu için, bağırsağın çalışmasını düzenleyerek kabızlık sorununu tedavi etmektedir.

Kefir Zararları Nelerdir?

Her besin aşırı tüketildiğinde, vücutta bazı yan etkilere yol açabilmektedir. Bu neden kefir fazla tüketilmemelidir. Kefir içeceğinin zararları şunlardır;

 • Aşırı kilolu kişilerde çok kefir tüketilmesi durumunda, kilo artışı görülmektedir.
 • Kefirin uygun ortamlarda saklanması ve çok bekletmeden tüketilmesi gerekmektedir. Probiyotik bir ürün olduğu için, buzdolabında muhafaza edilmesi gerekmektedir.
 • Diyabet hastalarının aşırı tüketmesi, şeker dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle şeker hastaları kefiri içmeden evvel, hekimlerine danışmalıdır.
 • Kabızlık sorunu çeken kişilerin aşırı içmesi durumunda, ishal durumu görülmektedir.
 • AIDS ve Hepatit hastalıkları, kişinin bağışıklık sisteminini olumsuz etkilemektedir. Bu hastalıklarda, kefir tüketimi çok sakıncalıdır.
 • 2 yaş altı bebeklere kefir tüketimi olumsuz sonuçlara neden olmaktadır.

Tüm bu nedenlerden ötürü, kefir tüketiminde günlük olarak 1 bardak üzerine çıkılmaması, bireyin sağlığı açısından gerekli bir durumdur. Kefir tedavi gören hastalar için, kullandıkları ilaçlarla etkileşime girebilme riski taşıdığından, içmeden evvel doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kefir tüketiminde günlük olarak 1 bardak üzerine çıkılmaması, bireyin sağlığı açısından gerekli bir durumdur.

Kefir tüketiminde günlük olarak 1 bardak üzerine çıkılmaması, bireyin sağlığı açısından gerekli bir durumdur.

Kefir Zayıflatıyor Mu?

Vitamin ve mineral oranı yüksek olan kefir, tok tutma özelliği sayesinde, zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Ancak aşırı kilolu kişilerin az miktarda tüketmesi gerekmektedir Aksi halde, hızla kilo artışı görülür. B12 vitamini bakımından zengin olduğu için, sinir sistemini de düzenlemektedir. Böylece kişide depresyon seviyesinde düşüş görülmektedir.

Kefir B12 vitamini bakımından zengin olduğu için, sinir sistemini de düzenlemektedir.

Kefir B12 vitamini bakımından zengin olduğu için, sinir sistemini de düzenlemektedir.

Kefir Nasıl Yapılır?

Hemen hemen her derde deva kefir, evde de yapılan bir içecektir. Yapım aşamasında, ılık süt cam bir kavanoza koyulur. Kefir mayası ilave edilerek, 1 gün boyunca bekletilir. Kefir mayası sayesinde, süt yoğurda benzeyen bir forma dönüşür. Mayalanma işleminden hemen sonra, süzgeçle süzülür. Bu sayede, kefir mayası ve kefir içeceği hazırlanmış olur.Kefir, tadı ayranı andıran boza kıvamında ekşi bir içecektir. Kefir mayası ise, şekli karnabahar tanelerini andıran, vücuda faydalı bakterilerden oluşmaktadır. Kefir içeceğinin yanı sıra, kefir mayası da isteğe bağlı olarak tüketilebilmektedir. Sade olarak tüketilmek istenmediği zamanlarda, meyve ile karıştırılabilmektedir.

Kefir yapımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu, yapım aşamasında kesinlikle metal ürünlerin kullanılmamasıdır. Ayrıca, rahatsızlığı olan kişilerin, kefiri içmeden evvel hekimlerine danışmaları gerekmektedir. Hastalıkların tedavisinde yapılacak ilk şey, hekim kontrolü ile hareket etmektedir. Bu tarz besinler, tamamen doğal tedavi yöntemleridir ve asıl tedavi olarak düşünülmemesi gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.medikalakademi.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim