Kefir Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Fermente özellik gösteren kefir, sağlık açısından çok sayıda yarara sahiptir. Uzmanlar kefir tüketiminin herhangi bir alerjik durum söz konusu olmadığı müddetçe tüketilmesini şiddetle önermektedir. Kefir nedir, yararları nelerdir ve nasıl tüketilir?
10.07.2018 - 1:21
10.07.2018 - 1:21
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Kefir, eskiden beri tüketilen çok yararlı fermente süt içeceğidir. İsmi, “iyi his” anlamına gelen “keif”den gelmektedir. Kefir içeceği, Avrupa ve Asya’nın kimi bölgelerinde tanınmıştır, daha sonra probiyotiklere ve bağırsak sağlığına karşı aşırı ilgi sayesinde, Amerika’da popüler olmaya başlamıştır.

Kefir nedir?

Kefir, bakteri ve mayanın fermente edilmesinden meydana gelir. Elde edilen bu birleşim “kefir tanesi” şeklinde isimlendirilir. Bu taneler, tahıla benzemez ve içerisinde glüten barındırmaz. Kefir taneleri süte karıştırılıp, kefir içeceğinin oluşması için sıcak bir yerde bekletilir. Kefirin, ekşi bir tadı ve sulu yoğurda benzeyen bir kıvamı vardır. Fermente edilmesi uzun sürdüğü için içildiğinde ağızda karbonat tadı bırakabilir. İçindeki probiyotik (iyi bakteriler) sayesinde sağlık açısından da yararlı bir içecektir.

 

Kefirin tüketim şekline bir örnek

 

Kefir çeşitleri

Kefir yapımında genellikle inek sütü kullanılır. Bununla birlikte keçi ya da koyun gibi diğer hayvanların sütleri kullanılarak üretilebilir. Sade çeşitlerinin yanı sıra aromalı olan kefir türleri de bulunmaktadır.

Kefir kullanımı

Yoğurdun ya da sütün yerine kullanılabilir. Kefir, istenirse kahvaltılarda smoothie bowl şeklinde de tüketilmektedir. Ayrıca, fırında pişirilmiş gıdalarda, çeşitli soslarda ya da çorbalarda da kullanılabilir. Yemeklerin aşırı sıcak olması, kefirin içerisindeki probiyotik (yararlı bakteri) oranını ciddi ölçüde azaltabilir.

 

Kefirin çok sayıda kullanım alanı vardır

 

Kefirin yararları

Faydaları hala araştırılmak ile birlikte, faydaları şunlardır:

 

 1. Kefir, gıda intoleransı tedavisinde aktif bir şekilde kullanılmaktadır,
 2. Mide sağlığını korur,
 3. Sindirim sistemine yardımcı olur,
 4. Kilo kontrolünü sağlar,
 5. Yaraları iyileştirme özelliği vardır,
 6. Vücuttaki kötü kolesterol miktarını düşürür

 

Kefir yapımı

Kefir, maya ve bakterinin birlikte fermente edilmesinden üretilmektedir. Elde edilen “kefir taneleri” süte karıştırılır ve bir müddet uygun koşullarda bekletilir. Evde hazırlanması mümkün olan bir içecek türüdür. Evde kefir yaparken, ortamın ve kullanılacak araç-gereçlerin steril olması önem taşımaktadır.

 

Malzemeler

 • Kefir Taneleri
 • Cam kavanoz
 • Süt
 • Plastik süzgeç
 • Tahta kaşık
 • Tülbent

Kefir yaparken dikkat edilmesi gerekenler

 • Metal, kefir tanelerinin etkisini zayıflatabilir.
 • Ortalama 20 derecenin üzerindeki ısı, sütün bozulmasına neden olur.
 • Fermente aşamasındaki içeceğin belli aralıklarla çalkalanması gerekir.
 • Aromalı kefir yapımında, fermente aşaması bittikten sonra meyveler eklenir.
 • Cam kavanozun güneşten uzak bir yerde tutulması gerekir.

 

Etiketler
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Künye | İletişim