Keçiboynuzu (Harnup) Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Halk arasında Harnup olarak bilinen adı biraz garip gelsede Baklagiller familyasından bir bitki olan keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmiyor. Bu bitki Yunanistan'dan Mısır'a kadar uzanan geniş bir alanda yetişmem imkanı bulurken özellikle Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü coğrafyalarda kolaylıkla yetişiyor. Bugün size keçiboynuzundan değil Keçiboynuzu tozundan bahsedeceğiz. İşte Keçiboynuzu tozu ve faydaları…
Yorum Yap
3 dk okuma süresi
17 Eylül 2018

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Keçiboynuzu yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır ve dizi en çok ilgilendiren kısmı da elbette meyveleridir. Ağaçla aynı isimli taşıyan meyveler hem lezzetli hem de şifalı oldukları için uzun yıllardan beri çok rağbet görür. Hatta keçiboynuzunun tarihinin 4000 yıl öncesine kadar uzandığını iddia edenler vardır.

Keçiboynuzunun kurutulmuş halini hasarlardan kolayca alabilir, onun farklı kullanım şekillerinden da yararlanabilirsiniz. Keçiboynuzunun en yaygın kullanım türleri keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu tozu, keçiboynuzu çayı ve keçiboynuzu kürdür. Bugün sizlere Keçiboynuzu tozu hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Keçiboynuzu Tozunun Faydaları

Keçiboynuzu tozu nedir sorusuna yukarıda kısaca yanıtladığımıza göre keçiboynuzu tozunun faydaları nelerdir gelin onlara bakalım. Keçiboynuzu tozu keçiboynuzunun toz haline getirilmesi ile elde edilen ve Keçiboynuzu olarak da bilinen bir tozdur. Eskiden sadece aktarlarda bulunan bu şifalı toz şu anda büyük marketlerde de bulunabiliyor. Besin değerleri açısından oldukça zengin bir malzeme olan keçiboynuzu tozu faydaları ile de dikkat çekiyor. A, B, D ve E vitamini bakımından zengin olan keçiboynuzu tozu bol protein, magnezyum, fosfor ve çinko gibi mineral içeriyor. İşte keçiboynuzu tozunun faydaları;

 • Mideyi kuvvetlendirir sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlıyor.
 • Mide ağrıları ve hazımsızlık gibi sorunlara çözüm oluyor.
 • Kötü kolesterolün düşürülmesine yardım ediyor.
 • Vitamin ve mineral bakımından zengin olan Keçiboynuzu kış hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor, var olan hastalığın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlıyor.
 • Kalsiyum bakımından da zengin olan Keçiboynuzu tozu kemik sağlığını destek oluyor ve kemik erimesine en aza indiriyor.
 • Keçiboynuzu tozu aynı zamanda rafine şeker yerine de kullanılabiliyor ve obezite ve diyabet gibi hastalıklarla mücadele edenlere yardım ediyor.
 • Bağırsak ve karaciğer sağlığına destek olan Keçiboynuzu tozu Bu sayede bağırsak sorunlarını ve ishalin önüne geçiyor.
 • Vücuda ihtiyaç duyduğu enerji veriyor.
 • İştah arttırıyor.
 • Kansızlığa önlüyor.
 • Afrodizyak etkisi gösteriyor ve cinsel isteği arttırıyor.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde sinir sistemine iyi geliyor.
 • Gelişim çağındaki çocukların boyunun uzaması için yardımcı oluyor.

Keçi Boynuzu Tozu Nereden Alınır ve Nasıl Kullanılır?

Aktarlardan ve büyük marketlerden Keçiboynuzu tozu ya da onu bulmak mümkün. İnternet üzerinde doğal ürünler satılan Online Alışveriş sitelerinde de keçiboynuzu tozu bulabilirsiniz. Fakat doğal bile olsalar bu ürünleri güvenilir yerlerden almaya Özen göstermeniz de yarar var. Keçiboynuzu tozu da son dönemlerde oldukça popüler bir ürün olduğu için sahteleri giderek artıyor. Mutfakta birçok alanda kullanılan keçiboynuzu tozu kakao, rafine şeker ya da çikolata kullandığınız bütün tariflerin içerisine girebiliyor. İsterseniz onun yerine kullanabilir onunla kekler, pankekler, kurabiyeler ve bisküviler yapabilirsiniz. Son dönemlerde diyetlerde keçi boynuzu tozunu en çok bir kase yoğurdun üzerine ekleyerek tüketilen şekli ile görüyoruz.

Keçiboynuzu Tozu Zararları

Keçiboynuzu tozunun faydalarından bahsettiğimize göre Keçiboynuzu tozu zararları var mı Bir de ona bakalım. Bugüne kadar bu mucize bitkinin bilinen herhangi bir ciddi zararı ortaya çıkmadı. Fakat çok miktarda besin değeri içerdiği için aşırı miktarda tüketilmesi özellikle diyabet hastalarında, hamilelerde ve emzirme dönemindeki annelerde önerilmiyor. Bu rahatsızlıklarınız olmasa bile fazlasına kaçmamakta yarar var. Ayrıca iştah açıcı etkisi olan keçiboynuzu tozu fazla miktarda tüketilmesi durumunda kilo almanıza neden olabilir. Her ne kadar doğal bile olsalar çok faydalı olan malzemeleri aşırı tüketerek kendinize zararlı hale getirebilirsiniz. Bu nedenle aşırıya kaçmamakta ve kararında tüketmekte yarar var.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz basın ahlak ilkelerine uymaya söz vermiştir.Gizlilik Politikası |Hakkımızda | Künye | İletişim devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com