1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?
Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

A+A-

Birçok kişi için inek sütü ciddi manada rahatsızlık verici olabiliyor. Sindirimi zor, alerjenleri yüksek ve gastrointestinal sistemine zarar verebilecek laktoz yüklü. Keçi sütü ise bağırsakta kolay sindirilen, lezzetli ve besin açısından zengin bir alternatif.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Keçi Sütü Nedir?

Keçi sütü, keçiler tarafından üretilen bir süt türüdür. Birçok temel besin maddesi bakımından zengindir ve kalsiyum, fosfor, riboflavin ve daha fazlası gibi iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Orta zincirli yağ asitleri, etkileyici sağlık yararlarının zenginliği ile ilişkili bir tür sağlıklı yağ türüdür.

İnek sütü gibi keçi sütü de teknik olarak bir memeliden üretildiği için bir süt türü olarak kabul edilir. Bununla birlikte, aslında inek sütü için harika bir alternatiftir, çünkü genellikle inek sütünde bulunan alerjenlerin çoğundan sindirimi daha kolay, daha az inflamatuar ve daha düşüktür.

Yani keçi sütü içmek güvenli midir? Keçi sütü sizin için diğer süt türlerinden daha mı iyidir? Keçi sütü kilo aldırır mı? Bu özel süt türü hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda…

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Keçi Sütünün Yararları

 • Kolay Sindirim
 • Daha Az Alerjen Ve Daha Az İnflamatuar
 • Kalsiyum Oranı Yüksek
 • Kolesterol Seviyelerini Azaltmaya Yardımcı Olur
 • Cilt Sağlığını Destekler
 • Besin Emilimini Artırır

Kolay Sindirim

Keçi ve inek sütünün yağ içeriği benzer olsa da, keçi sütündeki yağ kürecikleri daha küçüktür. Bu, vücudunuzun hazmetmesini kolaylaştırır. Midenize ulaştığında, keçi sütündeki protein inek sütünden daha yumuşak sindirilir.

Keçi sütü ayrıca laktoz veya süt şekerinde inek sütünden daha düşüktür. Birçok insan laktoz intoleransı olduğundan veya inek sütündeki laktozu sindirmekte zorlandığı için keçi sütü uygun bir seçenek olabilir.

Daha Az Allerjen ve Daha Az İnflamatuar

İnek sütüne alerjisi olan çoğu kişi, içinde bulunan proteinlerden birine özellikle A1 kazeine karşı hassastır ve onu sindirme kabiliyetinden yoksundur. Ek olarak, inek sütü çocuklar arasında 1 numaralı alerjendir ve yetişkinlikte de devam edebilir. Bunun nedeni, alerjik reaksiyonlara neden olabilen 20'den fazla farklı alerjen içermesidir. İnek sütü alerjisi belirtileri genellikle mevsimsel alerji belirtileri nedeniyle karıştırılır. Nedenini anlamak kolaydır; İnek sütü alerjisi semptomları, kurdeşen ve burun akıntısı bezlerinden karın kramplarına ve koliklere kadar değişebilir.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Kalsiyum Oranı Yüksek

İnek sütü genellikle kalsiyumun yüksek olduğu ana yiyeceklerden biri olarak lanse edilirken, keçi sütüne geçerken yeterli miktarda kalsiyum almama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Keçi sütü mineral bakımından daha zengindir. Keçi sütü günlük önerilen değerin yaklaşık yüzde 33'ünü, inek sütü ise yüzde 28'ini içerir.

Kalsiyum sağlığın birçok yönü için gereklidir. Özellikle kemik sağlığı konusunda önemlidir. Aslında, vücudunuzdaki kalsiyumun yüzde 99'undan fazlası kemiklerde ve dişlerde bulunur. Kemik kütlesinin artmasına yardımcı olur ve dokuya kemik kuvvetini en üst seviyeye çıkarmak için mukavemet sağlar.

Kolesterol Seviyelerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Hem kadınlar hem de erkekler için keçi sütünün en önemli faydalarından biri kalp sağlığı üzerindeki terapötik etkileridir. Bunun nedeni keçi sütünün yüksek seviyelerde orta zincirli yağ asitleri olmasıdır. Aslında, inek sütündeki orta zincirli yağ asitlerinin yüzde 15 ila 20'sinin aksine yüzde 30 ila 35 oranında vardır. Vücut yağları olarak depolanmak yerine, bu yağ asitleri kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan bir enerji artırımı sağlar. Koroner kalp hastalığı ve bağırsak hastalıkları gibi durumların tedavisine bile yardımcı olabilirler.

Ama bekleyin, dahası var! Keçi sütü ayrıca kötü olanları azaltırken “iyi” kolesterol seviyelerinin de artmasına yardımcı olur. Aslında, zeytinyağına benzer iyileştirici özellikleri vardır ve yüksek kolesterolü kontrol altında tutmak için tavsiye edilir.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Cilt Sağlığını Destekler

Keçi sütündeki yağ asitleri ve trigliseritler sadece iç organların düzgün çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda dışarıdan da harika görünmenize yardımcı olur. Nemlendirici özellikleri cildin yumuşak kalmasına yardımcı olur. Keçi sütünde ayrıca yüksek A vitamini vardır. A Vitamini cildinizi geliştirir, sivilce ile savaşabilir ve genel cilt sağlığını iyileştirebilir. Bu arada, keçi sütündeki laktik asit, cildinizin ölü cilt hücrelerini atmasına yardımcı olur ve cildin pürüzsüzlüğünü ve kalınlığını arttırır.

Keçi sütü iyi bir pH seviyesine sahip olduğu için, daha az tahrişle cilt tarafından emilir ve bakterilerin uzak durmasına yardımcı olur. Bu nedenle, çoğu kişi doğal cilt bakım ürünlerine sıklıkla keçi sütü losyonu ve keçi sütü sabunu ekler.

Besin Emilimini Artırır

Araştırmalar demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi besinlerin vücut tarafından inek sütünden daha kolay sindirildiğini ve keçi sütünde kullanıldığını tespit etti. Bu minerallerin biyoyararlanımı nedeniyle, keçi sütü ayrıca anemi ve kemik demineralizasyonu gibi beslenme eksikliklerinin tedavisi için umut verici görünmektedir. Ek olarak, çok yaygın olan demir eksikliği ve magnezyum eksikliğinin giderilmesine yardımcı olabilir.

Aslında, bazı araştırmacılar keçi sütünün malabsorpsiyon sorunları, anemi, osteoporoz veya demir takviyeleri ile uzun süreli tedavileri olan kişiler tarafından düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini öne sürmektedir.

Düzenli olarak tüketilen keçi sütü vücudun demir kullanma yeteneğini arttırır. Aynı zamanda hemoglobin rejenerasyonunu artırır. Kombine olarak, keçi sütünün osteoporozu tedavi etmenin ve kansızlıkla savaşmanın güvenli ve doğal bir yol olmasını sağlar.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Keçi Sütü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Keçi sütü, keçilerden üretilen bir süt türüdür. İnek sütü gibi, teknik olarak bir süt ürünü olarak kabul edilir.
 • Keçi sütünün her porsiyonu birçok önemli mikro besleyicide yüksektir. Bunlar arasında kalsiyum, fosfor ve riboflavin, ayrıca kalp sağlığına uygun yağlar ve protein bulunur.
 • Keçi sütü ile inek sütü arasındaki en büyük farklardan biri sindirilebilirliğidir. Keçi sütünün sindirimi kolaydır, daha az inflamatuar ve potansiyel alerjenlerde daha düşüktür.
 • Koyun sütü inek sütüne iyi bir alternatiftir. Sindirimi kolaydır. Ayrıca, bazı vitamin ve minerallerde keçi sütünden bile daha yüksektir.
 • İdeal olarak, olası sağlık yararlarını en üst seviyeye çıkarmak için çiğ keçi sütü veya fermente edilmiş keçi sütü tüketmeye özen gösterin. Ayrıca keçi peyniri tercih edebilir veya sabun ve serum yapmak için keçi sütü kullanabilirsiniz.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

 Keçi Sütü - İnek Sütü - Koyun Sütü Arasındaki Farklar

Keçi sütü ile inek sütü arasındaki en büyük fark, sindirilebilirliktir. Keçi sütü daha kolay sindirilebilirdir. Bu, gastrointestinal problemleri olanlar için keçi sütünü mükemmel bir seçenek yapar. Keçi sütü ayrıca laktoz sorunları olan kişilerce daha iyi tolere edilir ve inek sütünün yolunda enflamasyona neden olmaz. Aynı zamanda çocuklar için emzirmeyi bıraktıktan sonra da harika bir seçenektir. Sebebi ise inek sütünden daha az alerjen içermesi.

Bununla birlikte, yaygın olmadığı için keçi sütü inek sütünden daha pahalı olabilir. Dahası, çiğ keçi sütünü, sağlıklı gıda marketleri ve çiftçi pazarlarının dışında bulmak zor olabilir. Tadı ve kokusu, özellikle inek sütüne alışkın olanlar için lezzetli olmayabilir.

Koyun sütü, çeşitli sağlık yararları ile gelen başka bir besleyici seçenektir. Aslında, bir bardak koyun sütü, keçi sütünden daha fazla kalsiyum, karbonhidrat ve protein içerir. Koyun sütü birçok vitamin ve mineralde de daha yüksektir. Buna hem keçi hem de inek sütünden daha fazla B12 vitamini,  C vitamini,  folat ve magnezyum da dâhildir.

Keçi sütü gibi koyun sütü de vücut tarafından kolayca sindirilebilir. Bu, sindirim sisteminizi kolaylaştıran küçük yağ kürecikleri sayesindedir. Keçi sütü gibi benzer kısa ve orta zincirli yağ asitleri içerir, bu yüzden daha az tahriş edicidir. Keçi sütünün tadına alışamayanlar koyun suyunu tercih edebilir çünkü daha az keskindir.

Peki neden koyun sütünden değil de keçi sütünden bahsediyoruz? Yüksek yağ içeriği birçok insan için bir kazançtır. Yağlar esas olarak tekli doymamış yağ ve çoklu doymamış yağ  (sizin için iyi yağlar) olmasına rağmen koyun sütü, bir bardak inek ve keçi sütü miktarının neredeyse iki katı kadar yağ içerir.

Koyun sütünü bulmak da zor olabilir. Keçi sütü yavaş yavaş süpermarket raflarına doğru ilerlerken, koyun sütü almak için en iyi yer hala yerel çiftçi pazarlarıdır. Satın alabiliyorsanız, aynı tadı korumak için koyun suyunu dondurabilir ve gerektiğinde kullanabilirsiniz.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir? Keçi Sütü Mü İnek Sütü Mü Daha Faydalı?

Dikkat!

 • Keçi sütü çok sağlıklı ve besleyici olsa da, dikkate alınması gereken keçi sütünün dezavantajları da vardır.
 • Aslında, en yaygın keçi sütü yan etkilerinden bazıları gaz veya şişkinlik gibi sindirim sorunlarını içerir. Bunun nedeni keçi sütünün az miktarda laktoz içermesidir. İnek sütünden veya diğer süt ürünlerinden daha düşük olmasına rağmen, laktoza karşı şiddetli intoleransı olanlar için hala sorunlara neden olabilir.
 • Her zaman olduğu gibi, düşük bir miktarla başlamak ve toleransınızı değerlendirmek için yavaş yavaş alımınızı artırmak en iyisidir. Keçi suyunu içtikten sonra herhangi bir olumsuz yan etki yaşarsanız, belirtileri azaltabilmek için geri ölçeklemeyi ve alımınızı azaltabilirsiniz.
 • Keçi sütünün, süt içermeyen diyet veya vegan diyet gibi, belirli diyetleri takip edenler için de uygun olmadığını unutmayın. Bu diyetleri takip eden kişiler için, bunun yerine bademli veya yulaflı süt gibi süt alternatiflerini tercih etmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.