Sağlık

Kazein Proteini Nedir?

Sütte yer alan bileşenlerinden biri olan ve yüzde 80 oranda bulunan kazein sindirimi ve emilimi çok yavaş olan bir protein türüdür. Hayvan sütleri farklı oranlarda hayvan sütleri değişik oranlarda protein barındırsa da günlük kazein proteinini en fazla inekten sağlarız.

Kazein proteininin en önemli özelliği düşük pH seviyelerinde uzun süre kalabilmesidir. Kazein mide asiyle karşılaştığında pıhtılaşarak, yavaş ve uzun süreye yayılı amino asit salgılamaya başlar. 7-8 saatte sindirilen kazeinin anti-katabolik etkisi ve kana karışma süresi whey proteine göre çok daha fazladır.

Kazein Proteini Nedir?

Etkisi Diğer Proteinlere Göre Daha Uzun Sürüyor

Kazein süreklilik arz eden ve uzun süreli amino asit salgılama yetisine sahipken whey protein geçici ve hızlı bir sindirim sistemiyle çalışmaktadır. Bu yüzden de çok daha tok tutan ve etkisi uzun süre geçmeyecek bir gıda desteği arayanların tercihi, hızlı bir biçimde tüketilen whey proteini yerine kazein proteinden yana olmalıdır.

Uzun süren sindirimi sebebiyle anti – katabolik etkisi ile gece uyumadan önce kullanılan protein haline gelen kazein yatmadan 1 saat önce alındığında, uykuda geçen süre boyunca vücudun nitrojen dengesini beslemektedir. Elbette bu durum kazein proteinin mutlaka gece kullanılacak bir protein olması anlamına gelmez. Günün her saatinde kazein proteini rahatlıkla tüketilebilir. Özellikle antrenman öncesinde ve sonrasında kullanılan kazein proteinin faydası spor yapanlarda fazlasıyla görülmektedir.

Kalsiyum bakımından da bir hayli zengin olan kazeinin kemik sağlığı açısından hayati önem taşıyan kalsiyum minarelinin, günlük miktarını karşılaması açısından yeterlilik göstermekte olduğunu söylemekte de fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu