Kaz Dağları”nda altın arayan şirketin CEO’sunun Türkler için söylediği sözler kabul edilir gibi değil

Kaz Dağları'nda günlerdir yaşanan doğa katliamına Türkiye'de birçok kesimden tepki gelirken altını çıkaran Alamos Gold ve Doğu Biga Madencilik'e yönelik tepkiler de her geçen gün çığ gibi büyüyor. Bölgede altın aramak için 100 milyon dolar harcayan şirketin CEO'su daha önce yaptığı bir açıklamada ucuz işle ne kadar çok para kazandıklarını ballandıra ballandıra anlatmış. Ayrıca CEO'nun Türkler için söylediği sözler de yenilir yutulur cinsten de.

07.08.2019 - 16:52
07.08.2019 - 18:39
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Kaz Dağları’nda yapılan altın arama çalışmalarına tepkiler ve çevrecilerin başlattığı su ve vicdan nöbeti devam ediyor. Çanakkale Belediyesi tarafından alana gidip çadır kurup nöbet tutacaklar için ücretsiz otobüsler kaldırılıyor. Bu hafta 20 bin kişi kaz dağlarındaki katliamın durdurulması için Alamos Gold şirketinin kazı yaptığı alana yürümüş ve şantiyede gördükleri korkunç manzarayı sosyal medyadan paylaşmıştı. Türkiye kaz dağlarında yaşanan doğal katliamı için ayağa kalkarken bölgede altın arayan Alamos Gold şirketiyle ve CEO’suyla  ilgili çok önemli bilgiler de ortaya çıktı.

Şirkete kim izin verdi?

Kaz Dağları’nda altın arama izni Kanadalı Alamos Gold ve Doğa Biga Madencilik tarafından 2001 yılında alınmış. Şirketin sadece Kirazlı bölgesinde değil aynı zamanda Çanakkale’de 2 farklı noktada daha projeleri bulunuyor. AK Parti hükümet sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada altın aranan bölgenin SİT izninin, Mimarlar Odası ve CHP’den defalarca milletvekili adayı olmuş bir kişi tarafından kaldırıldığını söyledi. Ömer Çelik bu kişinin ismini paylaşmak istemedi ama sorumlu vekilnm kim olduğu kamuoyu tarafından merak edilmeye başlandı.

İzin alamayacağız sanıyorduk

Altın arama şirketi Kanada’da çok sık şartlara tabi tutulurken Türkiye’de benzer bir tablo ile karşı karşıya kalacağını düşünmüş. Konu hakkında açıklama yapan şirketin CEO’su John McClusky katıldığı bir konferansta Türkiye’den nasıl izin aldıklarını ballandıra ballandıra anlatmış. İzin almak konusunda pek sorun yaşamadıklarını belirten CEO, hiçbir izni alamayacaklarını düşündüklerini ancak şu anda hepsine sahip olduklarını söylüyor. Devlet Su İşleri ile birlikte büyük bir gölet gerçekleştirdiklerini belirten CEO, Türk hükümetinin bir su rezervuarı inşaatı için ilk defa özel kamu ortaklığına gittiğini söylüyor.

Türkler için şok sözler

Kaz Dağları’nda altın arama faaliyetleri için beklediğinden çok daha kolay şekilde izin alan ve karlı bir işe imza attığını söyleyen CEO, Bloomberg’teki başka bir söyleşi değilse Türkler için şu ifadeleri kullanıyor; “Türklerin yaptığı çok iyi bir şey, hatta dünyada en iyiler arasındalar; taş taşımak ve hafriyat işleri.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim