Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Kaz Dağları”nda altın arayan şirketin CEO’sunun Türkler için söylediği sözler kabul edilir gibi değil

Son Güncelleme:
 Kaz Dağları”nda altın arayan şirketin CEO’sunun Türkler için söylediği sözler kabul edilir gibi değil

Kaz Dağları’nda yapılan altın arama çalışmalarına tepkiler ve çevrecilerin başlattığı su ve vicdan nöbeti devam ediyor. Çanakkale Belediyesi tarafından alana gidip çadır kurup nöbet tutacaklar için ücretsiz otobüsler kaldırılıyor. Bu hafta 20 bin kişi kaz dağlarındaki katliamın durdurulması için Alamos Gold şirketinin kazı yaptığı alana yürümüş ve şantiyede gördükleri korkunç manzarayı sosyal medyadan paylaşmıştı. Türkiye kaz dağlarında yaşanan doğal katliamı için ayağa kalkarken bölgede altın arayan Alamos Gold şirketiyle ve CEO’suyla  ilgili çok önemli bilgiler de ortaya çıktı.

Şirkete kim izin verdi?

Kaz Dağları’nda altın arama izni Kanadalı Alamos Gold ve Doğa Biga Madencilik tarafından 2001 yılında alınmış. Şirketin sadece Kirazlı bölgesinde değil aynı zamanda Çanakkale’de 2 farklı noktada daha projeleri bulunuyor. AK Parti hükümet sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada altın aranan bölgenin SİT izninin, Mimarlar Odası ve CHP’den defalarca milletvekili adayı olmuş bir kişi tarafından kaldırıldığını söyledi. Ömer Çelik bu kişinin ismini paylaşmak istemedi ama sorumlu vekilnm kim olduğu kamuoyu tarafından merak edilmeye başlandı.

İzin alamayacağız sanıyorduk

Altın arama şirketi Kanada’da çok sık şartlara tabi tutulurken Türkiye’de benzer bir tablo ile karşı karşıya kalacağını düşünmüş. Konu hakkında açıklama yapan şirketin CEO’su John McClusky katıldığı bir konferansta Türkiye’den nasıl izin aldıklarını ballandıra ballandıra anlatmış. İzin almak konusunda pek sorun yaşamadıklarını belirten CEO, hiçbir izni alamayacaklarını düşündüklerini ancak şu anda hepsine sahip olduklarını söylüyor. Devlet Su İşleri ile birlikte büyük bir gölet gerçekleştirdiklerini belirten CEO, Türk hükümetinin bir su rezervuarı inşaatı için ilk defa özel kamu ortaklığına gittiğini söylüyor.

Türkler için şok sözler

Kaz Dağları’nda altın arama faaliyetleri için beklediğinden çok daha kolay şekilde izin alan ve karlı bir işe imza attığını söyleyen CEO, Bloomberg’teki başka bir söyleşi değilse Türkler için şu ifadeleri kullanıyor; “Türklerin yaptığı çok iyi bir şey, hatta dünyada en iyiler arasındalar; taş taşımak ve hafriyat işleri.”


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 21 Ekim Çarşamba puanları! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
21 10 2020 - 14:59
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 14 Ekim Çarşamba Konukları kim? Ebru Polat kimdir?
14 10 2020 - 08:23
Pastırma sıcakları nedir? Pastırma yazı ne zaman başlayacak?
13 10 2020 - 10:47
Doğan Şentürk Fatih Portakal’ı çabuk sildi! Fatih Portakal gidince FOX Haber’in reytingleri yükseldi
9 10 2020 - 10:38
ABD Başkanı Trump korona oldu Simpsonlar bir kez daha TT’nin zirvesinde
2 10 2020 - 10:38
Demet ve Alişan ile Sabah Sabah 2 Ekim Cuma konukları kim? Bol Eğlenceli konuklar geliyor
2 10 2020 - 09:06
Yorum Yap