Kayıtsız Suriyeliler sınır dışı edilmeyecek, kayıt işlemleri yapılacak

Göç İdaresi Genel Müdürü Abdullah Ayaz, kimliği olan fakat kayıtlı oldukları illerde bulunmayan Suriyelilerle ilgili olarak bir gözaltı, sınır dışı edilme, kayıtlı oldukları illere geri götürülme gibi durumların söz konusu olmadığını, sadece kendilerine verilen süre içerisinde kayıtlı oldukları illere dönmeleri gerektiğini bildirdi.

31.07.2019 - 14:54
31.07.2019 - 14:54
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Abdullah Ayaz basın mensuplarının kendisine yönelttiği Suriyeli meselesine cevap olarak “Şu anda kimliği olan, başka illerde kaydı bulunan Suriyelilerle ilgili herhangi bir gözaltı, geri gönderme merkezine alınma, sınır dışı edilme gibi bir işlem yok. Kendilerine verilen süre içerisinde kayıtlı oldukları kentlere dönmelerini bekliyoruz. Kayıtsız olan Suriyelileri de kamplara sevk edip, orada kayıt altına alma işlemlerini yapıyoruz.” dedi.

Suriyelilerle ilgili şu anda hukuki olarak sınır dışı kararı alınması mümkün değil

Kaydı olmayan Suriyelilerin de kamplara sevk edilip orada diledikleri şehre kayıt alınma işlemlerinin gerçekleştirildiğini söyleyen Ayaz, İstanbul’un yoğunluktan dolayı kayda kapalı olduğunu da dile getirdi.

Abdullah Ayaz konuşmasına şu şekilde devam etti;

“Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun da ifade ettiği gibi sınır dışı söz konusu değil. Bunu defaatle ifade ettik. Suriye’deki durumdan dolayı, Suriyelilerle ilgili şu anda hukuki olarak sınır dışı kararı alınması mümkün değil. Şu anda kaydı olmayan Suriyelileri kamplara sevk ediyoruz. Kamptaki kayıt işlemleri bittikten sonra da bir planlama dahilinde onların farklı illere sevkini sağlıyoruz. Başka illere kayıtlı olup fiilen İstanbul’da yaşayan Suriyeliler var. Onlarla alakalı İstanbul Valiliğinin verdiği bir süre var.”

Suriyelilerin kayıtlı olduğu illere dönmeleriyle ilgili yayımlanan talimata değinen Ayaz, şöyle devam etti:

“Biz de Suriyelilerin illerine dönmelerini kolaylaştırması adına il müdürlerimizle bazı çalışmalar başlattık. Bu hareketliliği bir şekilde düzenlemek istiyoruz. İstanbul’daki o yoğunluğu azaltıp, bir düzen kurmayı hedefliyoruz. Konuyla ilgili bugüne kadar aldığımız çok sayıda tedbir vardı. Tüm bu tedbirlere rağmen başka illere kayıtlı olup da farklı sebeplerle İstanbul’a gelmiş olan Suriyelilerin tespit edilmesi için böyle bir çalışma başlatıldı.”

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim