1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

A+A-

Katarakt, normalde doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması ile meydana gelir, retinaya ulaşan ışığın miktarını kısıtlayarak görmede azalmaya neden olur.  

Katarakt

yavaş gelişme eğilimindedir ve erken aşamalarda herhangi bir belirti vermeyebilir. Tedavisi yapılmayan katarakt sonunda körlüğe yol açar. Katarakt, yaşlı erişkinlerde önde gelen görme kaybı nedenidir.

Katarakt Neden Olur?

Göz merceği çoğunlukla su ve proteinden oluşmaktadır. Kataraktların proteinlerdeki değişiklikler nedeniyle geliştiğini ve bunun da bulanık görmeye yol açtığı düşünülmektedir. Kataraktların en sık görülen nedeni yaşlanmadır. Katarakt yaşlanmanın doğal bir parçasıdır ve kataraktı bulunan çoğu yaşlı insan sağlıklıdır ya da başka bir göz hastalığı yoktur.

Katarakt doğum sırasında da oluşabilir ve çocuklarda gelişebilir. Bu gibi bir durumda ana neden, hatalı gen ya da hamilelik sırasında enfeksiyon veya travma ile ilişkili olabilir. Ancak yeni doğanlar ve çocuklarda katarakt görülmesi nadirdir. Aşağıda bulunan faktörler katarakt gelişme riskini artırabilir:

 • Daha önce ailede katarakt bulunması
 • Şeker hastalığı
 • Üveit gibi diğer göz hastalıkları
 • Göz ameliyatı, göz yaralanması veya iltihabı
 • Yüksek doz kortikosteroid ilaçların kullanımı

Katarakt gelişimi ile ilişkili diğer faktörler arasında sigara içmek, fazla alkol almak, zayıf beslenme ve güneş ışığına aşırı maruz kalmak sayılabilir.

Katarakt, merceğin hangi bölümünü etkilediğine göre sınıflandırılabilir. Kataraktın yeri görme bozukluğunun derecesini de belirler. Örneğin, merceğin merkezi etkilenirse görme önemli ölçüde bozulabilir. Bununla birlikte, merceğin kenarları etkilenirse, görme bozukluğu zar zor fark edilebilir. Katarakt aynı anda bir gözü veya her iki gözü de etkileyebilir.

Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Belirtileri

Katarakt belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Bulanık veya sisli görüş
 • Göz merceğinde fark edilir beyazlık
 • Uzaktan görüşte zorlanma ve yakın görüşte bir iyileşme
 • Çift görme (diplopia)
 • Renk görme bozukluğu
 • Güneş ışığında kötü görüş

Katarakt Nasıl Teşhis Edilir?

Katarakt teşhisi genellikle görme semptomlarının değerlendirilmesinden ve görme bozukluğunun belirtileri için görme testinden başlayarak göz muayenesinden sonra kolayca yapılır. Bir göz oftalmoskopu ile göz muayenesinden sonra ilk tanı koyabilir. Bir optometrist, gözün daha yakından incelenmesini sağlamak için hastanın kafasını harekete geçiren mikroskop benzeri bir alet olan lamba biyomikroskopu kullanacaktır. Bazen kataraktlar, çıplak gözle görülebilecekleri kadar açık olabilir.

Katarakttan şüpheleniliyorsa, genellikle bir göz uzmanına gidilmesi tavsiye edilir. Göz uzmanı, kataraktın tam yerini belirlemek için gözün ayrıntılı incelemesini yapabilir.

Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Erken katarakt belirtileri reçeteli gözlükler ve daha güçlü ışıklandırma ile iyileştirilebilir. Bununla birlikte, katarakt görme bozukluğu ile bir kişinin yaşam kalitesini düşürdüğü ve günlük aktivitelere müdahale ettiği noktaya geldiğinde, tek etkili tedavi cerrahidir.

Katarakt ameliyatı, katarakt hasarlı merceğin çıkarılmasını ve göz içi lens olarak bilinen saydam plastik lens ile değiştirilmesini içerir. Ameliyatın amacı, görmeyi mümkün olduğunca eski haline getirmektir. Önceden var olan miyop, hipermetrop veya astigmatizmi düzeltmek için farklı lensler kullanılabilir.

Katarakt ameliyatı genellikle hafif bir sedasyonla lokal anestezi altında yapılır.  Ameliyat, gözün önünde küçük bir insizyon yapılmasını içerir. Kesikler genellikle elde tutulan bir mikroskopik bıçak kullanılarak yapılır, ancak son zamanlarda, lazer katarakt ameliyatı da sık kullanılmaktadır. Lazer katarakt ameliyatı , gözün odaklanma kabiliyetindeki sorunları düzeltmek için kullanılan lazer göz ameliyatı ile karıştırılmamalıdır .

Katarakt her iki gözü de etkilerse, bir seferde sadece bir göz ameliyat edilir. Genellikle diğer göz tedavi edilmeden önce gözün iyileşmesi önerilir. Bu süreç genellikle en az bir aydır.

Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşme

Katarakt ameliyatı sonrası gözü korumak için bir ped yerleştirilir ve bu ped ilk gece göz üzerinde bulunur. Katarakt ameliyatından sonra gözde hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissetmek normaldir. Bu genellikle ilaçlarla kontrol edilebilir. Gözlerin senkronize olması bir veya iki gün sürebilirken, insanlar genellikle görmenin hızla arttığını, yaklaşık iki hafta içinde normal aktivitelere dönebildiklerini bildirmektedir.

Katarakt Nedir? Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Ameliyatı Komplikasyonları

Katarakt ameliyatı genellikle güvenlidir ve ciddi komplikasyon gelişme riski azdır. En sık görülen komplikasyon, ameliyattan aylar veya yıllar sonra lensin arkasından büyüyen bir deri veya zarı içeren, arka kapsül opasifikasyon (PCO) olarak adlandırılan bir durumdur ve görmenin tekrar bulanıklaşmasına neden olur. PCO, basit bir lazer göz ameliyatı ile tedavi edilebilir.

Katarakt ameliyatı ayrıca göz içinde enfeksiyon ve kanama riski taşır. Bununla birlikte, çoğu komplikasyon ilaçla veya ileri cerrahi ile tedavi edilebilir.

Katarakt Önlenebilir Mi?

Katarakt önlenemez. Ancak, bazı önlemler gelişme şansını geciktirebilir veya azaltabilir. Gözleri ultraviyole ışıktan koruyan güneş gözlüğü takmanız önerilir. Sigarayı bırakmak da yararlıdır. Ayrıca, katarakt gelişme riskini artırabilecek sağlık sorunlarının optimal yönetimi de önerilmektedir (diyabet gibi).

Referans: Mayo Clinic , NHS Choices

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.