Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Katarakt Belirtileri Nelerdir? Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Eklenme:
 Katarakt Belirtileri Nelerdir? Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Görüşü büyük ölçüde etkileyen ancak fazla geç olmadan verdiği belirtilerle rahatça tespit edilebilen katarak sorunu, özellikle ilerleyen yaşlarda kişileri ciddi anlamda etkilemektedir. 60 yaş üstü bireylerin %40 oranında görme sorunları yaşamakla birlikte bunların içerisinde yaygın görülen bir durum olan katarakt belirtileri ve katarak doğal tedavi yöntemleri hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

katarakt belirtileri doğal tedavi

Katarakt Nedir?

İnsan gözü üzerinde küçük maddelerin birikmesiyle birlikte göz merceğini bulandıran ve göz tansiyonu gibi zamanla ilerleyen görme bozukluğuna katarakt denir.

Yaygın olarak 40 yaş sonrasında fark edilmesi mümkün olan ve 60 yaşından sonra ağırlaşan bir tablo izleyen katarakt, görmeyi ciddi şekilde etkiler.

Katarakt Belirtileri Nelerdir?

Yaşamsal alışkanlıkları düzenleyerek kataraktın oluşumu engellemek ya da ertelemek mümkündür. Ancak tedavi sürecinde en önemli etmen herhangi bir şüphe halinde doktora olabildiğince erken şekilde şikayetleri belirtmek olacaktır. Peki doktora başvurulmasını gerektiren katarakt belirtileri nelerdir?

katarakt belirtileri doğal tedavi

 • Görmede bulanıklık
 • Geceleri görmede azalma
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Sarı rengi ayırt etmede zorlanma
 • Işıklı cisimlerin çevresinde halkalar görme
 • Etkilenen tarafla bakıldığında çift görme
 • Beyaz zemindeki yazıları okumada güçlük

belirgin katarakt semptomları arasında yer alır.

Katarakt için Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kataraktın tedavisi için en doğru tedavi programı sizlere doktor öncülüğünde çizilecektir. Ancak tıbbi tedaviye ek olarak bir takım doğal ve sağlıklı yaşam kurallarına uymak sürece büyük ölçüde olumlu katkı sağlayacaktır.

Katarak tedavisi için öncelikle zararlı maddelerden uzak durma alışkanlığınız olmalıdır. Kimyasal maddeleri evinizden çıkarmalı, işiniz gereği kimyasal atık vb. maddelere temasta bulunuyorsanız ekstra dikkatli olmalısınızdır. Bu zararlı maddelere yalnızca kimyasallar değil tütün ve alkol de dahil edilmekle birlikte özellikle kendiniz içmeseniz dahi dolaylı şekilde ulaşan sigara dumanından kendinizi sakınmanız oldukça önemlidir.

Taze meyve ve sebze tüketmenin göz sağlığını korumak adına ne denli büyük bir önem taşıdığı üzerinde sıklıkla durulduğunu görüyoruz. Fitoester yani bitkisel yağ olarak genellenen maddelerce zengin olan sebze ve meyveleri düzenli tüketmek, katarak için doğal tedavi arayışında olanların ilk maddesi olmalıdır. Sebzeleri mümkünse çiğ ya da buharda pişmiş halde yemeli, meyveleri çok fazla çiğnemeden yutmalısınız.

Beslenme programınıza eklemeniz gereken bir diğer önemli bileşen göz sağlığına etkileri ile hepimizin bildiği A vitaminidir. A vitamini için günlük ihtiyacınızı ve bunun ne kadarını aldığınızı tespit etmelisiniz. Havuç, yeşil sebzeler ve tatlı patates A vitamini açısından oldukça zengindir. A vitamini Eksikliği Nedir? Belirtileri, Sebepleri, Tedavi ve Korunma Yolları yazımızda detayları bulabilirsiniz.

katarakt belirtileri doğal tedavi

Yalnızca A değil, C vitamini tüketerek de kataraktı önlemek mümkün olabilmekte, C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzeler olabildiğince taze şekilde tüketilmelidir. Gün içerisinde;

 1. Çiğ yeşil biber
 2. Portakal
 3. Mandalina
 4. Greyfurt
 5. Ananas
 6. Çilek
 7. Domates
 8. Çiğ brokoli
 9. Üzüm

seçeneklerinden herhangi 2 ila 3’ünü gün içinde birer porsiyon tüketerek günlük C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Balık tüketmenin yani omega 3 odaklı besinlerden faydalanmanın mucize etkileri arasında göz sağlığını korumasını da yer almaktadır. Bu nedenle balığa ek olarak chia, kuruyemiş gibi omega 3 içeren diğer besinlerle de takviye sağlanmalı ancak hafta içerisinde en az 2 porsiyon balık tüketmeye özen gösterilmelidir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23