Karotis Darlığı Neden Olur? Belirtileri Ve Tedavisi

NAVİGASYONKarotis Darlığı Nedir?Karotis Darlığı Risk FaktörleriKarotis Darlığı Belirtileri Nelerdir?Karotis Darlığı Tedavisi Nasıl Yapılır? Karotis Darlığı Nedir? Boynun iki yanında yer alan ve de beyine gelen kan akışını düzenleyen ana damara yani daha bilinen adıyla şah damarına bilimde ve tıpta karotis ismi verilir. Bu damarın özellikle beyin dokusunun ihtiyaç duyduğu besinleri alması için çok önemli bir […]

06.02.2019 - 23:52
07.02.2019 - 0:31
Yorum Yap
4 dk okuma süresi
Karotis darlığı durumu, daha çok genetik faktörlere bağlı olarak artış göstermektedir. Ayrıca, sigara kullanan kişilerde, görülme riski oldukça fazladır.

Karotis Darlığı Nedir?

Boynun iki yanında yer alan ve de beyine gelen kan akışını düzenleyen ana damara yani daha bilinen adıyla şah damarına bilimde ve tıpta karotis ismi verilir. Bu damarın özellikle beyin dokusunun ihtiyaç duyduğu besinleri alması için çok önemli bir görevi vardır. Beyin bu damar sayesinde beslenir ve canlılığını ve işlevini eksiksiz yerine getirir. Ancak bu damarlarda meydana gelen tıkanmalar karotis darlığına yol açar. İnsan sağlığı açısından bu durum çok büyük tehlike arz eder.
Karotis darlığı özellikle ileri ki zamanlarda yaş ilerleyince görülme oranında artış meydana gelir. Karotis darlığınedeniyle beynin beslenmesi azalır, beyin çalışma fonksiyonlarında düşüş ve durumun ciddiyetine göre ya kalıcı ya da geçici felç durumları ortaya çıkar. Karotis darlığının bilinen en ciddi nedeni ise damar sertliğinin bulunması ve de bir çok kalp damar hastalığıdır.

Karotis darlığının bilinen en ciddi nedeni damar sertliği olarak gösterilmektedir.

Hastalığın sonucu görülen belirtilerin ciddiye alınması ve acilen doktora kontrole gidilmesi, kişinin sağlığı açısından önem arz etmektedir.

Karotis Darlığı Risk Faktörleri

Karotis darlığı hastalığı yaşı ilerlemiş olan insanlarda yaşı ufak olan insanlara göre fazlasıyla yüksek bir oranda görülmektedir. Bunun taşımış olduğu nedenler ise ilerleyen yaşla gelen vücuttaki damarların yıpranma durumudur. Yıpranan bu önemli damarlarda sertleşmeler devamlı karşılaşılan bir durumdur. Bu meydana gelen sertleşmeler ise karotis darlığı adının verildiği damar hastalığına sebep olmaktadır.

Kalp hastalıkları ile damar hastalıklarında mevcut olarak kalıtımsal yatkınlık çok önemli bir role sahiptir. Aile bireylerinde kalp hastalıkları ile damar hastalıkları olan bulunan bireylerin de ileri ki zamanlarında karotis darlığı hastalığı ile karşılaşma olasılığı daha fazladır. Bunun dışında diyabet – şeker hastalarında da bu karotis darlığı durumunun ortaya çıkma olasılığı yüksek seviyededir.
Sigara kullanımının olması da karotis darlığını ciddi oranlarda tetikleyen nedenlerden bir tanesidir. Sigara kullanımı kaynaklı olarak vücuda alınan karbondioksit miktarında hızlı bir artış meydana gelerek damar sınırları içerisinde dolaşan ve hayati organların ihtiyaç duyduğu kanın kirlenmesine sebep olur. Kan bu yüzden sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getiremez. Çalışma ve performans durumunda hızlı bir düşüş meydana gelir.
Hipertansiyon yani yüksek tansiyon durumu da yine karotis darlığının ortaya çıkmasına yol açabilecek nedenler arasındadır. Aniden artış gösteren tansiyonla beraber meydana gelen tepkimeler damarda düzenini ve kanın akışını bozmakta bunun sonucunda ise damar bünyesine zarar vermektedir.

Aile bireylerinde kalp hastalıkları ve damar hastalıkları olanlarda karotis darlığı görülme riski diğer kişilere oranla çok daha fazladır.

Hastalığın görülmesinde bir diğer nedense, kişide görülen ani tansiyon yükselmesidir. Bu nedenle, tansiyon yükselmesi durumunda, acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.

Karotis Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Karotis darlığı sonucu görülen komplikasyonlar aşağıda belirtildiği şekildedir:

 1. Konuşmada zorlanma,
 2. Vücutta uyuşma,
 3. Geçici inme oluşumu,
 4. Kalıcı inme oluşumu,
 5. Dolaşım bozukluğu,
 6. Anlama zorluğu yaşama,
 7. Görme kaybı,
 8. İşitme kaybı,
 9. Denge kaybı,
 10. Baş dönmesi,
 11. Ağrı oluşumu meydana gelebilmektedir.

Yukarıda görülen belirtilerin çoğunda hasta hastalığını fark edememekte ve teşhis için geç kalınmaktadır. Bu nedenle belirtilerin önemsenmesi ve acilen doktora gidilmesi gerekmektedir. Kesin teşhis için, hastaya renkli doppler uygulaması yapılmaktadır. Hastalığın erken müdahale edilmesi, beynin zarar görmemesi ve inme durumunun oluşmaması için oldukça önem arz etmektedir.

Karotis Darlığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karotis darlığı tedavisi için 2 çeşit ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Hangi ameliyat yönteminin yapılması gerektiği doktor tarafından istenen testlerin sonuçlarına göre belirlenmektedir. Bu testler içerisinde renkli doppler ve MR gibi çeşitli görüntüleme teknikleri uygulanmaktadır.

Açık Ameliyat:Açık kalp ameliyatı öncesinde kişiye genel anestezi uygulamaktadır. Ameliyat esnasında damarda bulunan plak alınmaktadır. Uygulama sonrasında hasta ortalama 3 gün hastanede kalmaktadır.

Karotis darlığının tedavisinde damar durumunun ve damar yapısı tedavi şeklinin belirlenmesini sağlar.

Kapalı (Endovasküler) Yöntem:Bu ameliyat yönteminde damardaki darlığın tedavisi için, stent takılmaktadır. Bu işlem esnasında, beyine pıhtı gitmesinin engellenmesi için alet koyulmaktadır. Bu ameliyat yöntemi, uzman bir hekim tarafından uygulanmalıdır

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim