1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?
Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

A+A-

Karın germe ameliyatı, karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için iyi bir cerrahi seçenektir. Vücut şekillendirmesi için de kullanılan karın germe estetiği hakkında detaylı bilgi almak için okumaya devam edin...

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı, aynı zamanda abdominoplasti olarak da bilinir, fazla miktarda yağ ve cildi temizler, çoğu vakada zayıflamış veya ayrılmış kasları onarır ve karın profilini yumuşak ve sıkı hale getirir. Hamilelik veya belirgin kilo kaybından sonra, karın cildi ve dokusu zarar görebilir. Karın kasları zayıflayabilir ya da ayrılarak durum daha da kötü hale gelebilir. Bir karın germe ameliyatı size daha düz, daha sağlam bir karın verebilir ve vücudunuzu şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Karın Germe Neden Yaptırılır?

Yaşlanma, kalıtım, gebelik ve kilodaki önemli dalgalanmalar karın bölgesinde sarkmalara neden olabilmektedir. Karın germe operasyonu, karın bölgesinin daha sıkı görünmesi ve cilt fazlalıklarından kurtulmak için yapılan cerrahi bir işlemdir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır, ancak bazen sedasyon ile birlikte lokal anestezi kullanılarak da yapılabilir. Karın germe ameliyatında cerrahi teknikler, her bireyin kendine has hedeflerine ve anatomisine göre uyarlanarak aşırı yağ ve cildi temizleme ve altta yatan karın kaslarını sıkma kombinasyonunu içerir. Bazı durumlarda, aşırı yağ dokusunu ortadan kaldırmak ve gövde boyunca pürüzsüz, doğal bir siluet oluşturmak için liposuction kullanılabilir.

Karın germe ameliyatı sırasında fazla cilt ve doku çıkarılarak karın kasları sıkıştırılmakta ve göbek deliği yeniden konumlandırılarak işlem tamamlanmaktadır.

Kimler Karın Germe Yaptırabilir?

Fiziksel olarak sağlıklı olan, dengeli bir kilosu bulunan, gerçekçi beklentileri olan ve karnının sarkmış görüntüsünden rahatsız olan her birey karın germe ameliyatı için iyi bir adaydır.

Karın Sarkması Neden Olur?

Karın sarkması yaşlanma ve yer çekiminin etkisiyle yıllar içinde ortaya çıkabilecek bir durumdur. Ancak bunun yanında çok fazla kilo alıp veren kişiler de karın sarkması sorunu yaşayabilirler. Gebelik yaşamak da karın sarkmasına neden olan bir diğer durumdur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

Karın Germe Yöntemleri

Karın germe ameliyatı çeşitleri, hastanın ihtiyacına uygun yöntemin bulunması açısından seçenek sunmaktadır. 4 farklı karın germe ameliyatı türü vardır ve şu şekildedir:

Tam Karın Germe

Tam karın germe ameliyatı sırasında, insizyon bir kalçadan diğerine doğru yapılır. Bundan sonra, cerrah cilt yağını kaslardan ayırır. Ayrıca, doktor göbek çevresinde bir kesi yapar. Bunu yaptıktan sonra doktor, karnınızı daha sıkı ve daha düzgün hale getirmek için karın kaslarını diker. Ardından, cilt yağ tabakasını çıkarır ve bu dokuların fazlalığını giderir.

Mini Karın Germe

Mini karın germe işlemi sırasında, kesik pubik bölgede yapılır ve tam karın germe ameliyatı insizyonundan daha kısadır . Cerrah cilt yağını kaslardan ayırır. Bundan sonra, cerrah gerekirse alt karın kaslarını bağlayabilir. Daha sonra fazla cildi ve yağları temizler ve insizyonu kapatır.

Genişletilmiş / Yüksek Yan Karın Germe

Bu karın germe türünde aşırı kilo kaybı veya gebelik ardından karın bölgesinin yanı sıra popo bölgesinde de bulunan fazla deri alınmaktadır. Karın ve popo bölgesindeki fazla deri alınarak vücut şekillendirilir.

Drensiz Karın Germe Ameliyatı

Drensiz karın germe ameliyatı dren kullanılmadan yapılan ameliyattır. Ancak sırf bu nedenle drensiz karın germe ameliyatı olarak adlandırılmaz. Drensiz karın germe ameliyatında üst dokular boydan boya alt taban dokulara dikilmekte ve bu sayede daha az şişlik oluşmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatının tek bir fiyatı yoktur. Çünkü ameliyat hastaya göre şekillendirilerek özel bir tedavi planı hazırlanmaktadır. Aynı zamanda herkes için tam karın germe ameliyatı gerekli olmayabilir. Mini karın germe ameliyatı ve tam karın germe ameliyatı fiyatları farklıdır. Bu nedenle doktorunuza özel olarak danışmanız daha doğrudur.

Karın Germe Öncesi

Karın germe ameliyatı öncesinde hastanın genel sağlık durumundan kullandığı ilaçlara kadar birçok konuda detaylı araştırma yapılmakta ve operasyona uygun olup olmadığı değerlendirilmektedir.

 • Kan TahliliKarın germe ameliyatı öncesinde ameliyatın gidişatını etkileyebilecek olumsuz bir durum olup olmadığını görmek amacıyla kan tahlili yapılmalıdır.
 • Anestezi Kontrolü: Karın germe ameliyatı genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu nedenle ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmasını önlemek için hastanın anestezi kontrolleri anestezi uzmanı tarafından yapılacaktır.
 • Fiziki Kontrol: Karın germe ameliyatı için genel sağlığın iyi olması gerekmektedir. Bu nedenle doktorunuz fiziki kontrolünüzü yapacaktır.
 • Ameliyat Haritası Çizimi: Ameliyat sırasında karın bölgesinde yapılacak olan kesilerin ve sıkılaştırma işlemlerinin anlaşılması için ameliyatın öncesinde hastanın karın bölgesinde bir dizi çizimler yapılacaktır.
 • Ultrason: Karın germe ameliyatı öncesinde yapılan fiziki muayenede karında fıtık görülmüşse bunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Genellikle tam karın germe ameliyatında bu fıtıklar onarılabilmektedir.
 • Fıtık Boyutunun İncelemesi: Fıtık boyutu ameliyatın gidişatı için önemlidir. Fıtık küçükse onarılması mümkündür ve bir sorun yaratmaz. Sadece hastanın ameliyat sonrasında birkaç gün gözetim altında yoğun bakımda tutulması gerekebilir. Ancak fıtık büyükse ne yapılması gerektiğine doktor tarafından karar verilmelidir.
 • Kullanılan İlaçların Doktora Söylenmesi: Karın germe ameliyatı ciddi  bir işlemdir ve ameliyat sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmaması için kullanılan ilaçlar mutlaka doktorla paylaşılmalıdır. Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılıyorsa bunlar ameliyattan 2 hafta öncesinde bırakılmalıdır.
 • Hastanın Genel Sağlık Durumu İncelenmesi: Karın germe ameliyatı için iyi bir adayın en temel özelliği genel sağlık durumunun iyi olmasıdır. Ameliyatın öncesinde genel sağlık durumu doktorunuz tarafından incelenecektir.
 • Ameliyat Öncesi Sigara ve Alkol Kullanımı: Ameliyattan 2 hafta önce sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır. Sigara morlukların oluşumunu arttıracağı ve iyileşme sürecini yavaşlatacağı için önerilmezken, alkol kan sulandırma etkisi nedeniyle kanama riski oluşmasına neden olabileceği için önerilmez.
 • Ameliyat Öncesi Beslenme: Karın germe ameliyatı öncesinde hastanın aç olması gerekmektedir. Ameliyat saatinden bir gece öncesinde beslenme durdurulmalıdır.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

Karın Germe Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrasında hastaların neler bekleyebileceğini bilmesi iyileşme sürecinin kolay atlatılması açısından çok önemlidir.

 • AğrıKarın germe ameliyatının ardından hastanın ağrı hissetmesi son derece normaldir, ancak bu ağrılar kalıcı değildir. Doktorunuzun reçete ettiği ilaçlarla ağrınız azalacaktır.
 • Beslenme ve Diyet: Karın germe ameliyatının hemen ardından çok ağır beslenmeden kaçınmak gerekmektedir. Daha hafif besinler tüketmek ve bol su içmek önemlidir.
 • Kullanılması Gereken İlaçlar: Karın germe ameliyatından sonra doktorunuz kullanmanız için bazı ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlar mutlaka düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Ayağa Kalkma Süresi: Karın germe ameliyatı sonrasında ilk gün ayağa kalkmamanız gerekmektedir. İlk günün ardından yavaş yavaş hareket edebilirsiniz.
 • Müşahede Süresi: Karın germe ameliyatından sonra hasta uyanır ve ilk gün hastanede müşahede altında tutularak ikinci gün drenler çıkarılarak taburcu edilmektedir.

Riskler, Komplikasyonlar ve Yan Etkiler

Karın germe ameliyatının ardından ortaya çıkabilecek olası yan etkiler ve komplikasyonlar şu şekildedir:

 • Enfeksiyon: İşlem yapılan bölgedeki dikişlerin bakımı çok önemlidir. Aynı zamanda dren bölgesine de iyi bakılmalıdır. Bunlara dikkat edilmezse enfeksiyon kapma ihtimali yüksektir.
 • Su Toplaması: Karın germe ameliyatının ardından vücudun su toplaması normal bir durumdur. Bu durumu hafifletmek için drenler kullanılmaktadır.
 • Ağrı – Sızı: Birkaç gün hastanın ağrılarının ve acılarının olması normaldir. Ağrılar günler geçtikçe azalacak ve sonunda hasta ağrı çekmeyecektir.
 • Halsizlik: Karın germe ameliyatının ardından hastanın bir süre kendini halsiz hissetmesi çok normaldir.
 • Kan Pıhtılaşması: Kan pıhtılaşması ciddi bir sorundur ve acilen müdahale edilmesi gerekir.
 • Kanama: Kanama nadir görülen bir komplikasyondur ve ciddiye alınmalıdır. Hasta ters bir hareket yapmışsa, düşmüşse veya dikişlerine zarar vermişse ortaya çıkabilir.
 • Tekrarlama: Karın germe ameliyatının ardından sıkı ve sarkmış derisi olmayan bir karın ortaya çıkar. Ancak hasta kilo alıp vermeye devam ederse ve egzersiz yapmadan beslenmesine dikkat etmezse yeniden karın sarkması yaşanabilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Ağırlık Kaldırma: Karın germe ameliyatı önemli ve dikkat edilmesi gereken bir ameliyattır. Hasta bir süre için ağırlık kaldırmamalı, ağır işler yapmamalıdır. En azından 2 haftalık süreçte sadece dinlenmek yeterli olacaktır.
 • Otomobil Kullanmak: Ameliyat sonrasında hasta otomobil kullanamayacak durumda olacaktır. Ağrı olması, halsizlik ve sersemlik hali otomobil kullanımına engeldir. Bu nedenle mutlaka yanında bir refakatçi olmalıdır.
 • Cinsel Aktivite: Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki sırasında ters bir durum oluşabileceği için ameliyattan en az 3-4 hafta sonra önerilmektedir. Bu süre öncesinde doktorunuza danışmadan cinsel ilişkiye girmemelisiniz.
 • Seyahat: Karın germe ameliyatı sonrasında ne zaman seyahate çıkabileceğiniz hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğrudur.
 • Duş Almak: Karın germe ameliyatının ardından duş almak için bandajlarınızın çıkarılması gerekmektedir. Doktorunuz bandajların ne zaman çıkarılacağı hakkında size bilgi verecektir.
 • Solaryum: Solaryum iyileşme süreci tamamlanmadan tavsiye edilmez. İyileşme süreci tamamlanmadan solaryuma girerseniz yara izleriniz koyulaşacak ve belirginleşecektir.
 • Hareket Kabiliyeti: Ameliyattan sonraki ilk gün hareket etmekte sorun yaşayabilir ve kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Ancak sonrasında yavaş yavaş hareket etmenizde bir sakınca yoktur.
 • Dikişler: Karın germe ameliyatı sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmışsa dikişlerinizi aldırmak için ayrıca kontrole gitmeniz gerekmez. Ancak normal dikiş kullanılmışsa doktorunuzun belirttiği tarihte dikişlerinizin alınması gerekir.
 • Korse Kullanımı: Karın germe ameliyatı sonrası korse kullanımı karın germe ameliyatı için önemlidir. Korse kullanımı ödem oluşumunun fazla olmamasını sağlayacağı gibi, hastanın daha az ağrısı olmasını da sağlamaktadır. Doktorunuzun belirttiği süre boyunca korse kullanmak şarttır.
 • Uyku: Ameliyat sonrasında uyku pozisyonunun sırt üstü olması gerekmektedir. Hastanın çok fazla hareket etmeden uyuması önemlidir.
 • Dren Kullanımı: Dren kullanımı hastanın durumuna ve yapılan işleme göre değişmektedir. Bu nedenle drenlerin ne zaman kullanılacağı doktorunuz tarafından belirtilecektir.
 • İlaçlar: Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanılması istenen süre boyunca düzenli kullanmak çok önemlidir. İlaçlar iyileşme sürecinin kısalmasına yardımcı olmaktadır.
 • İyileşme Süreci: Karın germe ameliyatının iyileşme süreci diğer estetik ameliyatlara göre daha uzun olabilmektedir. Karın germe kaç günde iyileşir sorusuna ise, genellikle hastanın normal günlük yaşantısına dönmesi 15 günü bulur cevabını verebiliriz.
 • Spor ve Egzersizler: Spor ve egzersiz karın germe ameliyatı sonrasında en az 2-3 ay önerilmez.
 • Beslenme: Ameliyat sonrasında hastanın yeniden karın sarkma sorunu yaşamaması için beslenmesine dikkat etmesi önerilmektedir.
 • Kontroller: Kontrol tarihleri ve aralıkları taburcu olmadan önce cerrah tarafından hastasına iletilecektir. Hastanın kontrolleri kesinlikle aksatmaması önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Sıkça Sorulan Sorular

Cerrahi Müdahale Olmadan Sarkmalar Giderilebilir mi?

Cerrahi işle olmadan karın sarkması belirli bir düzeye kadar giderilebilir. Ancak fazla bir sarkma varsa bu durum için ancak cerrahi müdahale ile çözüm bulunabilir.

Ameliyat Kaç Saat Sürer?

Karın germe ameliyatı yapılacak olan işlemlere bağlı olarak 2-5 saat sürmektedir.

Yaş Sınırı Nedir?

Karın germe ameliyatı belirli bir yaşın üzerindeki hastalara uygulanmaktadır. İdeal yaş sınırı 30-60 olarak belirlenmiştir.

Zor Bir Ameliyat mıdır?

Karın germe ameliyatı titizlik ve uzmanlık isteyen bir ameliyattır.

Kalıcı Bir Ameliyat mıdır?

Karın germe ameliyatı kalıcı bir işlemdir. Ancak hasta günlük yaşantısına dikkat etmez ve kilo alırsa yeniden aynı sorunları yaşayabilir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır? Abdominoplasti Nedir?

Ameliyat Sonrası İz Kalır mı?

Ameliyat sonrasında iz kalmaktadır. Ancak bu izler iç çamaşırının altına saklanabilecek izlerdir.

Ameliyat İzini Lazer ile Yok Etmek Mümkün mü?

Karın germe ameliyatı sonrasında oluşan izlerin lazerle tedavi edilmesi mümkündür. Ancak yine de izler tam olarak yok olmaz, sadece daha az görünür hale gelir.

Ameliyat İzleri Hangi Koşullarla Kalmaz?

Karın germe ameliyatı izleri her şekilde kalıcıdır. Ameliyatsız karın sıkılaştırma işlemlerinde iz oluşmadığı için herhangi bir iz de kalmaz.

Ameliyat İzlerinin Üzerine Dövme Yaptırabilir miyim?

Genellikle böyle bir şey önerilmemektedir. Ancak yine de doktorunuza danışarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstirahat Raporu Alabilir miyim?

Karın germe ameliyatı ciddi bir ameliyattır ve hasta istirahat raporu alabilir.

Kontroller Önemli midir?

Kontroller hastanın gidişatı ve ameliyatın sonuçlarının incelenmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle asla aksatılmamalıdır.

Doğumdan Hemen Sonra Karın Germe Ameliyatı Yaptırabilir miyim?

Doğum sonrası kiloları vermek için karın germe ameliyatı olmak istiyorsanız en az 1 yıl beklemeniz gerekmektedir.

Çatlak Sorunu, Karın Germe Ameliyatı ile Giderilebilir mi?

Belirli bir düzeye kadar çatlak izlerini azaltmak karın germe ameliyatı ile mümkündür. Ancak karın germe ameliyatının asıl amacının bu olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Ameliyat Fiyatını Etkileyen Unsurlar

Ameliyatın hangi yöntemle yapılacağı, ameliyatla beraber kombine tedavilerin uygulanıp uygulanmayacağı ve karın germe ameliyatının yapılacağı alanın büyüklüğü gibi birçok etken fiyatı etkilemektedir.

Karın Germe Ameliyatı Olanların Yorumları Önemli mi?

Karın germe ameliyatı kişisel bir işlemdir. Yorumları okuyarak fikir alabilirsiniz. Ancak yine de son kararı ve tercihi sizin yapmanız gerekir.

Ameliyattan Sonra Doğum Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatının ardından yakın bir zamanda gebelik olması önerilmez. Çünkü olası bir gebelik ameliyatın tüm sonuçlarını tersine çevirecektir. Eğer planlanan bir gebelik varsa gebeliğin ardından karın germe ameliyatı yaptırmak daha doğrudur. Ancak karın germe ameliyatından 1-2 yıl sonra gebeliğin olmasında bir sakınca yoktur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.