1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kardeş kıskançlığına çözüm önerileri
Kardeş kıskançlığına çözüm önerileri

Kardeş kıskançlığına çözüm önerileri

A+A-

Kardeş Kıskançlığına Çözüm Yolları Nelerdir?

Hayata ilk gözünüzü açtığınız zamandan hayata gözünüzü kapayana kadar ki süreçte yanınızda hep aileniz vardır. Hayata ilk gözünüzü açtığınız zaman anne, baba, kardeş aileniz olurken hayata gözünüzü kapadığınızda da evlatlarınız, torunlarınız sizin için kocaman bir aile olur. Aile ortamında ailenin tek çocuğu değil iseniz ya da ailenize sizden sonra başka birisi daha katıldıysa bu durumda kardeşler arasında kardeş kıskançlıkları yaşanabilir.

Mesela doğum yapmadan önce büyük çocuğunuza masal okuyorsanız, ninni söylüyorsanız, kitap okuyup saçlarını okşuyorsanız doğumdan sonrada bunları yapmaya özen gösteriniz. Büyük kardeş ve küçük kardeş arasında hiçbir zaman hiçbir şekilde kıyaslama yapmamalısınız. Bu durumda kardeşler bir birleriyle rekabet içinde değil de sevgi içinde büyüyeceklerdir. Bu konu ile ilgili piyasada oldukça fazla kitap vardır. Eğer bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu kitaplardan birkaçını edinip okuyabilirsiniz.

Kardeşi olan çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Kardeşler arasında birbirlerini kıskanma durumu sadece yaşı yakın olan kardeşler arasında değil de hemen hemen yaş farkı gözetmeksizin her kardeş arasında meydana gelen bir durumdur. Kardeşler arasında olan kıskançlığın bir çeşiti de kardeşlerin ebeveynlerini paylaşamaması durumudur Yani özetle kardeşler arasında meydana gelen kıskançlıkların birçok sebebi vardır bu sebeplerden en temel iki tanesi ebeveynleri paylaşamama durumu ve ilgi odağı olma durumudur. Tüm bu kıskançlıklar karşısında çocuğunuzu karşınıza alıp durumu ifade ederek ve onların duygularını anlayarak konuşmalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.