Karbonat Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

NAVİGASYONKarbonat Nedir?Karbonatın Kullanım AlanlarıKarbonatın FaydalarıKarbonatın Zararları Birçok kişinin hamur işlerini kabartmak için kullandığı karbonat aslında kimyasal bir bileşen olması sayesinde oldukça kullanışlı bir gereçtir. Çevreye zarar vermeyen, kolayca temin edilebilen ve düşük ücretlere bulunabilen karbonatın gündelik hayatımızdaki kullanımı alanı genel algıdan çok daha geniştir. Karbonat nedir, faydaları ve kullanım alanları nelerdir, sorularının yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. […]

09.07.2018 - 0:24
09.07.2018 - 0:24
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Birçok kişinin hamur işlerini kabartmak için kullandığı karbonat aslında kimyasal bir bileşen olması sayesinde oldukça kullanışlı bir gereçtir. Çevreye zarar vermeyen, kolayca temin edilebilen ve düşük ücretlere bulunabilen karbonatın gündelik hayatımızdaki kullanımı alanı genel algıdan çok daha geniştir. Karbonat nedir, faydaları ve kullanım alanları nelerdir, sorularının yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

karbonat nedir

Karbonat Nedir?

Karbonat Nedir?

Karbonat gündelik yaşamda yemekten, temizliğe birçok farklı alanda kullanılan beyaz renkli ve düşük maliyetli bir tür bileşendir. Kimyasal tepkimeler sonucu elde edilen karbonatın doğru kullanıldığında sağlık için de faydaları mevcuttur.

Karbonatın kimya bilimindeki adı sodyum bikarbonattır. Yani asidin bazlarla tepkimesinden oluşan bir tuz türüdür. Karbonik adisin esteri olarak da karşılaşabileceğimiz karbonat aynı zamanda jeoloji biliminde de adı geçen bir madde olmakta, bu daldaki adı ise CO32 yani karbonat taşıdır.

Amonyum, magnezyum, baryum, kalsiyum, sodyum elementleri tepkimeye girdikleri takdirde elementler atomlarına ayrılır ve bu atomlar birbiri arasında farklı bağlar kurar. Yan yana gelen bu atomların diziliminden karbonat meydana gelir.

Karbonat suda çözündürüldüğü takdirde magnezyum ve kalsiyuma ait iyonlar ile tepkimeye girerek çökelti oluşturur ve bu durum suyun sertlik değerinin yumuşamasını sağlar. Bu durum da karbonatı pH değerini dengeleyen bir maddeye dönüştürür.

Karbonatın Kullanım Alanları

Karbonatın gündelik hayattaki kullanım alanlarına ek olarak sanayideki kullanım alanlarına değinmek gereklidir. Öncelikle cam endüstrisinde kullanım alanı olan karbonatın, bu sektörde eritici özelliğinden faydalanılır.

karbonat nedir

Karbonat Kullanımı

Karbonatın faydaları arasında görülen hijyenik özelliği onu etkin bir temizlik maddesi kılar. Bu nedenle deterjan ve sabun üretiminde de karbonat kullanımı yaygındır.

Kağıt, gazlı içecek, kabartma tozu, diş macunu, yangın söndürücü, tekstil ürünleri gibi gündelik yaşamda kullandığımız bir çok ürün karbonat kullanımı sayesinde elde edilir. Ayrıca süt ürünleri, su arıtma gibi alanlarda da karbonattan faydalanılmaktadır. Karbonat temelleri farklı bileşenlerse alüminyum saflaştırma ve krom kaplama gibi işlemlerde kullanılır.

Karbonatın Faydaları

Son yıllarda yemek yapımı ve temizlik işlerine ek olarak farklı kullanım şekillerine dikkat çekilen karbonat, birçok sorun için iyi bir alternatif çözüm olarak görülmeye başlandı. Kozmetik kullanımından diyet listelerinde yer almasına kadar kullanımı bir hayli genişleyen karbonatın kolay ve ucuza bulunması ise onu faydalı yapan bir diğer özelliği olmaktadır.

Karbonatın cilde uygulandığı takdirde birçok farklı soruna çözüm sunması mümkündür ve terleme bunların başında gelir. Özellikle yaz aylarında aşırı terleme şikayeti olanlar, cildine daha ferah ve pürüzsüz bir yapı vermek için karbonattan faydalanabilir. Bir yemek kaşığı kadar karbonatı alıp hafif ıslattıktan sonra başta koltuk altı olmak üzere terleyen bölgelere uygulamak, düzenli kullanımla terleme sorununu çözmektedir. Bir miktar karbonatı yine aynı şekilde yüz derisine uygulamak ise daha sağlıklı bir görünüm, temiz ve arınmış bir yapı sağlayacaktır. Karbonatın koku giderici ve temizleyici bu özelliği yalnızca koltuk altında değil, halı, koltuk gibi döşemelerde de aynı şekilde etkilidir.

karbonat nedir

Karbonatın Faydaları

Dişleri beyazlatma amacıyla da kullanılabilen karbonatın faydaları saymakla bitmiyor denebilir. Çilek ya da limon ile karıştırılarak uygulanabileceği gibi direkt olarak diş fırçası yardımıyla da dişe uygulanabilen karbonat, dişlerin sigara ya da çay gibi alışkanlıklardan kaynaklı sararmalarına çözüm olacaktır. Ancak genetik faktörlere ya da diş taşı gibi kalıcı sorunlara dayanan sararmalar için ne yazık ki etkili değildir.

Evimizde temizlik amaçlı kullandığımız birçok ürün kimyasal özellikleri ile bizleri olumsuz etkilemektedir. Ancak karbonat kullanımı hiçbir yan etki içermediği gibi antibakteriyel özelliği ile evleri uzun süre temiz kılmaya yardımcı olur. Karbonatı sirke ile karıştırarak lavabo açıcı, fayans silici olarak, limon ile karıştırarak ocak silme karışımı olarak kullanabiliriz.

Koltuk, döşeme ya da giysi gibi tekstil ürünlerinde karbonatın leke çıkarıcı özelliğinden faydalanabilir. Karbonatın yararları arasında görülen leke çözme ve beyazlatma etkisi sayesinde pahalı ve kimyasal içerikli leke çıkarıcılara son verilebilir. Özellikle yağ lekesi başta olmak üzere birçok farklı leke üzerinde bir miktar karbonat bekletildikten sonra yıkandığında çok daha kolay şekilde temizlenmektedir.

karbonat nedir

Karbonatın Faydaları

Evlerimizde kullandığımız bir diğer zararlı ürün olan böcek ilaçları için de karbonat ideal bir muadil üründür. Hem çocukların erişimi için endişe etmeyeceğiniz hem de daha kolay temizleyebileceğiniz karbonatı böceklerin geçiş yoluna serperek böcek ilacı kullanımına son vermek mümkündür.

Sağlık için kullanımına mideyi de dahil edebileceğimiz karbonat, su ile karıştırılarak tüketildiği takdirde midede yanma ve hazımsızlık sorunu yaşayanlar ya da yaşa ve hareketsizliğe bağlı kabızlık sorunu olanlar için de ilaç etkisi gösterir.

Karbonatın Zararları

Her ürün gibi karbonatın da faydaları belli kullanım dozları içerisinde geçerlidir. Diş beyazlatma amacıyla çok sık kullanıldığı takdirde mine katmanı üzerinde çiziklere yol açabilen karbonatı belli periyotlarla kullanmak gerekir. Aynı şekilde mide için tüketildiğinde de belli bir orandan sonra metabolizmada dengesizlikler yaratabileceğinden yalnızca şikayetlerin arttığı dönemde kullanılması gereklidir.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim