Karbon Sabunu Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde güzellik sektöründe karbon sabunu oldukça popüler hale geldi. Diğer adı ile kömür sabunu olarak da bilinen karbon sabunu nedir, cilde faydaları nelerdir?

09.04.2018 - 14:59
14.04.2018 - 8:34
Yorum Yap
3 dk okuma süresi

Antik mısırlılar tarafından yaraları bakterilerden temizlemek için kullanılan kömür, binlerce yıldan beri de güzellik ve sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Kömür, Hindistan’da suyu filtrelemek için kullanılırken, şu anda da hala pek çok hava ve su filtresinin içinde aktif kömür kullanılmaktadır. Kömürün cilde olan yararlarının keşfedilmesi ile birlikte son yıllarda sabunlara da eklenen bu bileşen özellikle kadınlar arasında sıklıkla kullanılmaktadır.

AKTİF KARBON SABUNU NEDİR?

Kömür sabunu olarak da bilinen karbon sabunu özel olarak üretilmekte ve içerisinde gerçek anlamda karbondan elde edilen kömür yer almaktadır. Faydaları oldukça fazla olan karbon sabununun cilt için yararlarına değineceğiz.

KARBON SABUNUNUN CİLT İÇİN FAYDALARI

Yağlı Ciltlere İyi Gelir

Özellikle yaz aylarında cildinde yağlanma sorunu yaşayanlar için karbon sabunu en ideal çözümdür. Ciltte biriken fazla yağı ve pislikleri emen karbon sabunu, ciltteki yağlanmayı da önler.

Pürüzsüz Bir Görünüm

Gözeneklerde biriken kusurları ortadan kaldıran karbon sabunu, yüz bölgesindeki yağların kontrol edilmesinde etkilidir. Aynı zamanda karbon sabununu düzenli olarak kullanmak ölü hücrelerin yok edilmesine de yardımcı olur.

Sivilcelere Karşı Savaş Açar

Sivilce ve akne tedavisinde de kullanılan aktif karbon sabunu, ciltteki toksinlerin atılmasına ve cilt kusurlarının önlenmesine de yardımcı olur. Akne tedavisine önemli bir katkı sağlayan karbon sabunu aynı zamanda sivilce izlerine de iyi gelir.

Gözenekleri Küçültür

Cildiniz gün içerisinde dışarıda çok vakit geçirmeniz, sigara kullanmanız veya başka bir çok nedenden dolayı kirliliğe maruz kalır. Bu kirler de gözenekler içerisinde birikerek onların büyümesine neden olur. Kısa süre içerisinde gözle görülür boyutlara ulaşan ve rahatsızlık vermeye başlayan bu gözeneklerden de karbon sabunu ile kurtulmak mümkündür. Karbon sabunu hem kirleri çıkartır, hem de gözenekleri açarak, küçülmelerine yardımcı olur.

Cildi Sıkılaştırır

Yaşlanmanın en önemli işaretlerinden olan gevşek cildin de çözümü karbon sabunundan geçiyor. Erken yaşlanmamak için bir an önce önlem almalısınız. Sıkılaştırıcı özelliği ile karbon sabunu tam da size göre.

Her Cilt Tipine Uyum Sağlar

Cilt bakımında en önemli kriterlerden biri kullandığınız bakım ürünlerinin cilt tipinize uygun olmasıdır. Her cilt tipine uygun olan karbon sabunu ile böyle bir sorun yaşamazsınız. Bir yandan cildinizdeki fazla yağı alan karbon sabunu, bir yandan da cildinizi besler ve nemlendirir. Aynı zamanda alerjik cilde sahip olanlar için kızarıklıklara iyi gelen özelliği de vardır.

Erken Yaşlanmayı Önler

Anti aging özelliği olan karbon sabunu, erken yaşlanmayı önleyerek, kırışıklıkların azalmasına da yardımcı olur.

Lekeleri Önler

Düzenli olarak karbon sabununu kullanmanız durumunda cildinize peeling etkisi yaptığını ve ildinizdeki kusurları azalttığını göreceksiniz. Leke tedavisinde de düzenli olarak bu sabunu kullanabilirsiniz.

Sedef Hastalığının Tedavisi

Karbon sabununun iyi bir peeling ürünü olduğunu söylemiştik. Ciltte biriken kirleri de temizleyen karbon sabunu sayesinde egzama ve sedef hastalığında da önemli başarılar sağlanmıştır.

Kepeğe İyi Gelir

Hem şampuan hem de sabun olarak kullanabileceğiniz karbon sabunu, saç derisine sürüldüğünde kuru saç derisi sorunlarını çözer ve kepek oluşumunu önler.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim