Kadın

Kararan ve Sararan Lavabolar Doğal Bir Kaç Malzeme ile Nasıl Temizlenir?

Sararan ya da kararan lavaboları doğal yollarla temizlemek mümkün. Eğer piyasada bulunan kimyasal içerikli ürünleri kullanmak istemiyor ve evde hem daha ekonomik hem daha sağlıklı çözümler üretmek istiyorsanız bugün sizlere pratik öneriler vereceğiz. Hadi gelin sararan lavabo nasıl temizlenir bütün püf noktaları ile öğrenelim.

Paslanmaz Çelik Lavabo Ve Evye Nasıl Temizlenir?

Paslanmaz çelikten yapılan lavabo ve evyeler bildiğiniz üzere birçok evin mutfağında kendine yer buluyor. Fakat bu tür malzemeden üretilen lavabolar zaman içerisinde su lekeleri nedeniyle kötü bir görünüme sahip oluyor. Hatta zamanında müdahale edilmezse paslanmaz çelik lavabolarda meydana gelen kararmalar kalıcı hale geliyor ve sağlığı tehdit ediyor. Ama hemen üzülmeyin buna çözüm yine mutfağınızda bulunan tamamen doğal malzemelerden geliyor. Hadi gelin paslanmaz çelik lavabo v evyeleri temizlemenin püf noktaları nelermiş birlikte bakalım.

Malzemeler:

  • Yarım su bardağı karbonat
  • 1,5-2 litre kaynatılmış su
  • 1 limonun suyu
  • 1 su bardağı sirke

Nasıl uygulanır?

Isıtıcının içerisinde suyu bir iki dakika kaynattıktan sonra bir süre bekletin. Daha sonra bir temizlik fırçasını elinize alın ve diğer elinize de suyun bulunduğu kabı alarak, bir yandan su dökün bir yandan da lavaboyu fırçalayarak üzerindeki temel kalıntılardan kurtarın. Yapacağınız bu işlemin sonunda bütün lekelerin çıkmadığını göreceksiniz fakat sıcak suyun etkisi ile bu lekeler yumuşayacaktır. 2. aşamada ise karbonat, sirke ve limon suyunu bir kabın içerisine alarak iyice karıştırın. Ortaya hafif koyu kıvamlı bir karışım çıkacaktır. Temiz bir temizlik fırçası ile bu karışımı lavabonun içerisine hafif hafif olarak yayın. Ovalarken sert hareketler yapmamaya dikkat edin çünkü karbonat lavabonızı çizebilir. Lavabo içerisinde bulunan bütün lekeli bölgelere karbonatı tamamen yazdıktan sonra 5-10 dakika bekleyin ama iyice kurumasına İzin vermeyin. Daha sonra musluğu açın ve bütün lavaboyu ve evyeyi bu su ile durulayın.

Mermer Ve Granit Lavabo Ve Evye Nasıl Temizlenir?

Son yıllarda daha çok kullanılan mermer veya granitten yapılan lavabo ve evyeler daha çok sararır. Sararan lavabo ve evyeleri temizlemenin de doğal yöntemleri var. Sararan bölgeleri temizlemek için biraz hassas davranmanız gerekiyor çünkü bu malzemeler paslanmaz çelik malzemelere göre daha narin oluyor. Yukarıda verdiğimiz tarifi bu malzemelerde uygulamayın çünkü asidik malzemeler mermer ve granit ürünlerde oyuklara neden olabiliyor. Bu konuda size verebileceğimiz ikinci tarif ise aşağıdadır;

Malzemeler:

  • Yarım çay bardağı beyaz sirke ya da 1 adet limonun suyu
  • Temiz sıcak su

Nasıl uygulanır?

Mermer ya da granit lavabonuzda oluşan lekeler sizi zorluyorsa, önce kireçsiz suyunuzu 5 – 10 dakika kadar kaynatın ve biraz soğumasını bekledikten sonra içine yarım çay bardağı beyaz sirke ekleyin.  Eğer bu karışımın etkisi biraz daha artsın istiyorsanız 1 limonun suyunu da karışımın içerisine ilave edebilirsiniz. Daha sonra temiz bir sprey şişesinin içerisinde bu karışımı doldurun ve lavabonuzdaki lekeli olan bölgelere püskürterek en az 10 dakika bekleyin. Geçen süre sonunda lekelerin renginin açıldığını göreceksiniz. Daha sonra lavabonuzu güzelce durulayın. Tamamen duruladıktan sonra hala lekelerin geçmediğini görüyorsanız sprey şişesindeki karışımdan bir kez daha püskürterek kısa bir süre daha bekleyin. Bu defa durulamadan önce biraz önce kullandığınız limonun kabukları ile lekeli bölgeleri ovalayın. Bu sayede lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz.

Lavabo Giderinden Gelen Kötü Kokular Nasıl Yok Edilir?

Lavabo temizliği konusunda püf noktaları verdiğimize göre bir de lavabo giderinden gelen kötü kokular için pratik bilgi verelim. Eğer giderlerden kötü koku geliyorsa sizlere şimdi vereceğimiz tarif sayesinde bu kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Yarım su bardağı karbonat
  • Yarım su bardağı limon suyu
  • 1,5-2 litre kaynatılmış su

Nasıl uygulanır?

Yarım su bardağı olacak kadar limon suyunu sıkın ve daha sonra limon suyunu bir sos tenceresine alarak ocakta ısıtın. Karbonatı ısınan limon suyunun içerisine ekleyerek hiç beklemeden lavabo giderine dökün. 10 dakika kadar bu şekilde bekledikten sonra kaynatıp bir iki dakika beklettiğiniz suyu da giderden dökün ve boruları tamamen temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu