Sağlık

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanması teşhisinde geç kalınması durumunda büyük problemlere yol açan ciddi bir hastalık.  Bu hastalık karaciğer hücrelerinde biriken yağlar sonucu ortaya çıkıyor ve ilerlemesi durumunda karaciğer yetmezliğine bile yol açabiliyor.  Karaciğer yağlanması hemen hemen herkes de görülüyor, ancak bu yağ oranının %5-%10 arasında görülmesi karaciğer yağlanması olarak adlandırılıyor.

Karaciğer yağlanması genel olarak yorgunluk, midede rahatsızlık ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendini gösteriyor.  Peki, karaciğer yağlanması neden olur, karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir gibi soruların yanıtlarına gelin birlikte bakalım.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Aslında birden fazla durum karaciğer hücrelerinde yağ birikmesine neden olabilir.  Bu durumlar ise;

  • Az protein tüketimi
  • Çok fazla işlenmiş karbonhidrat tüketimi
  • Yağ ve şeker bakımından aşırıya kaçan bir beslenme düzeni
  • Aşırı A vitamini tüketimi
  • İnsülin direnci
  • Alkol tüketimi
  • Obezite ve fazla kilo
  • Şok diyetler
  • Hareketsiz yaşam
  • Yüksek tansiyon

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer yağlanması ciddi bir sorun ve erken teşhis edilip bir an önce tedavisine başlanması gereken bir durum. Elbette karaciğer yağlanması sorunu yaşayanların mutlaka doktora başvurması gerekiyor ancak bu rahatsızlığın önüne geçmek ya da tedavi etmek de mümkün. Karaciğer yağlanmasının önüne geçen doğal besinler ise şu şekilde;

Limon

Güçlü bir antioksidan olan ve  e vitamini bakımından zengin olan limon,  bu özelliği sayesinde glutatyon toksinleri etkisiz hale getiriyor ve karaciğeri tedavi ediyor. Birkaç hafta boyunca bir bardak suyun içerisine yarım limon sıkarak bu içeceği günde iki üç defa tüketmek karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

Elma Sirkesi

Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan diğer doğal besinlerden biri ise elma sirkesi.  Ilık bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar doğal elma sirkesi ekleyerek yemeklerden önce günde 2 defa olacak şekilde içmeniz durumunda karaciğer yağlanması sorunun önüne geçebilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçal adeta bir antioksidan deposudur ve vücudun yağları sindirme yeteneğini geliştirir.  Bir bardak suya bir çay kaşığı zerdeçal tozunu ekleyerek kaynatın ve birkaç hafta boyunca bu karışımı düzenli olarak tüketin.

Karahindiba

Karahindiba da karaciğerde biriken yağ detoksifikasyonuna yardımcı olur. Aktarlarda bulabileceğiniz kurutulmuş karahindibadan 1 tatlı kaşığı kadar bir fincan sıcak suyun içerisine ekleyin ve 5 – 10 dakika dinlendirdikten sonra bu bitki çayını tüketin.  Birkaç hafta boyunca düzenli olarak bu bitki çayını tüketmeniz durumunda karaciğerdeki yağlanma önlenecektir. Fakat dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise hamile ve diyabet hastasıysanız mutlaka karahindibadan uzak durmalısınız.

Yeşil Çay

Karaciğerde biriken yağ miktarını bloke etmek için yeşil çay da bire birdir.  Karaciğer yağlanması için oldukça faydalı olan yeşil çayın günde iki ya da üç bardak tüketimi alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmasına iyi gelir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu