Karabuğday Nerede Yetişir? Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

NAVİGASYONKalp Hastalıklarını ÖnlerKilo Vermeye YardımcıKanser Riskini AzaltırZengin Protein KaynağıSindirimi GeliştirirDiyabet YönetimiBağışıklık Sistemini ArtırırSafra Taşı Riskini AzaltırAstım Ataklarını ÖnlerKemik Sağlığını GeliştirirAnemi önlerRuh Halini İyileştirirCilt SağlığıSaç SağlığıSaklamaPişirme Önerileri Karabuğday, kalp sağlığını artıran, kan basıncını azaltan, kilo kaybına yardımcı olan ve diyabetin yönetilmesine yardımcı olan, besin açısından zengin, glütensiz bir bitki kaynağıdır. Aynı zamanda sindirimi artırmaya ve bağışıklık […]

12.03.2019 - 16:16
12.03.2019 - 16:16
Yorum Yap
9 dk okuma süresi

Karabuğday, kalp sağlığını artıran, kan basıncını azaltan, kilo kaybına yardımcı olan ve diyabetin yönetilmesine yardımcı olan, besin açısından zengin, glütensiz bir bitki kaynağıdır. Aynı zamanda sindirimi artırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Etkileyici protein, mineral ve antioksidan zengini ürün yelpazesi, cilt ve saç sağlığına, safra kesesi taşlarının giderilmesine, astım ataklarından korunmaya, kabızlık ve diğer bağırsak rahatsızlıklarından kurtulmaya yardımcı olur.

Karabuğday Nedir?

Karabuğday, adından da anlaşılan gibi, bir tahıl veya buğday ürünü değildir. Aslında, genellikle kayın buğday bitkisi olarak da bilinen karabuğday bitkisinden gelen ve ravent ile ilgili olan bir meyve çekirdeğidir. Tohum olmasına rağmen çoğunlukla tahıl olarak kullanılır, çünkü kalorisi düşüktür ve karmaşık karbonhidrat ve lif içerisinde bol miktarda bulunur. Karabuğday, besleyici bir glütensiz psödokereal olduğu için, glüten alerjileri ve çöl yak hastalığı olan kişilerin artan farkındalığı nedeniyle son yıllarda önem kazanmıştır.

Karabuğday, Poligonaceae bitki familyasına aittir ve başlangıçta Avrupa’nın Balkan bölgesinde ekildiği, yavaş yavaş Güneydoğu Asya’ya yayıldığı ve daha sonra 8.000 yıl boyunca Asya kıtası boyunca ekildiği düşünülmektedir.

Kabuklu çekirdeği kabuklu yemiş olarak adlandırılır, kavrulmuş çeşidin ise Kaşa olarak bilinir ve Doğu Avrupa’da temel bir gıda maddesidir. Taneler koyu kahverengi gibi soluk renktedir ve kavrulduğunda topraksı ve kabarık hale gelen ince bir tadı vardır. Ayrıca, Ohio State Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma karabuğday ununun diyabet, obezite, hipertansiyon, hiperkolesterolemi ve kabızlığın iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Karabuğdayın Sağlığa Faydaları

Karabuğdayın faydaları nelerdir, sağlık için neden önemlidir, detaylı şekilde bakalım…

Kalp Hastalıklarını Önler

Karabuğdayın en önemli özelliklerinden biri, özellikle flavonoidler olmak üzere yüksek düzeyde bitki besinleri olmasıdır. Bu önemli bileşikler, kalp hastalığına neden olduğu bilinen hücre metabolizmasının kimyasal yan ürünü olan tehlikeli serbest radikalleri arayan ve ortadan kaldıran vücuttaki antioksidanlar olarak işlev görür. Bu tohumda bulunan en önemli özellik flavonoidler olmasıdır. Harvard Okulu raporunda flavonoidler kandaki LDL (kötü) kolesterol miktarını düşürdüğü ve ateroskleroz, kalp krizi ve felç riskini azalttığı söylenmiştir. Ayrıca HDL (iyi) kolesterol seviyesini yükseltir, bu da kardiyovasküler riskini azaltır.

Kilo Vermeye Yardımcı

Karabuğday, buğdaya göre daha az kalori, doymuş yağ ve kolesterol içerir, lif ve protein bakımından daha yüksektir. Doktorlar buğdayı sindiremeyen insanlar için karabuğdayı glutensiz seçeneklerden biri olarak listeler. Bu da, iştahın bastırılmasına, kan şekerinin düzenlenmesine, sindirim sağlığının iyileştirilmesine ve yağsız kas yapımına yardımcı olan güçlü bir kombinasyondur.

Kanser Riskini Azaltır

2007’ de yapılan bir araştırmaya göre, karabuğday kabuğu kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, karabuğdaydaki lif, daha ciddi gastrointestinal meseleler, hatta kolon, mide ve meme kanseri riskini azaltabilir. Tek bir karabuğday günlük lif tavsiyenizin % 20’sinden fazlasına sahiptir ve neredeyse hiç kalorisi yoktur. Diyet lifi ile ilgili son çalışmalar, menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri hücrelerinin gelişimi ve metastazı üzerinde güçlü bir anti kanserojen etkiye sahip olduğunu göstermiştir. İsveçli kadın gönüllülerle yapılan bir çalışma, önerilen günlük diyet lifi düzenli olarak tüketen kadınlarda meme kanseri sıklığında % 50’lik bir azalma olduğunu göstermiştir.

Zengin Protein Kaynağı

Karabuğday, lizin de dahil olmak üzere sekiz esansiyel amino asitin hepsine sahip olduğu anlamına gelen, yüksek kalitede protein içeren değerli bitki bazlı gıdalardan biridir. Yüksek kaliteli proteinler vücuttaki birçok fonksiyon için hayati öneme sahiptir, bu nedenle tam protein içeren gıdalar sadece kırmızı et yeme ihtiyacının yerini almaz (vejeteryanlar ve veganlar için paha biçilmez ), aynı zamanda bu proteinlerden daha hızlı faydalanır. Proteinlerin tamamının sağladığı faydalardan bazıları, daha hızlı tok hissetmenizi sağlayarak kilo vermenize yardımcı olma yetenekleridir. Ekstra enerji artışı sağlarlar ve çalışmalar bilişsel yeteneklerini arttırdıklarını göstermiştir. Son olarak, sarkopeni adı verilen kas kuvveti ve kütlesindeki doğal azalmayı yavaşlatmaya yardımcı olurlar. Araştırmalar, eksiksiz proteinlerin insanların kemik ve kas kütlesi kaybını önemli ölçüde yavaşlatmasına yardımcı olarak fiziksel aktivite sırasında daha fazla güç, dayanıklılık sağladığını göstermiştir.

Sindirimi Geliştirir

Karabuğday, bağırsak hareketlerine kütle ekleyen, bunları sindirim sistemi boyunca hareket etmeye yardımcı olan ve peristaltik hareketi (bağırsakların kas kasılmasını) teşvik eden yüksek bir lif seviyesine sahiptir. Ayrıca irritabl barsak sendromunu (IBS) ve ishali azaltmada yardımcı olabilir. Tohumun büyük bir kısmı gerçek kalori etkisine karşı, miktar olarak kendinizi sınırlamanız gerekmeyen bir yiyecek yapar. Endişelenmenize gerek yok, çünkü besleyici tohum iştah bastırıcı olarak da işlev görür aşırı yeme durumu yaşamazsınız.

Diyabet Yönetimi

Karabuğday şeker hastalarının bir an önce beslenmelerine eklemesi gereken yiyeceklerden biridir. Diyet lifinin yüksek olması kesinlikle diyabet hastalarına yardımcı olmasının sebeplerinden biridir. New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir raporda, diyet lifinin kan şekeri miktarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Ayrıca karabuğday ununun, normal buğday unundan daha güçlü bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Bu kan şekeri düşürücü etki, karabuğdayda bulunan chiro-inositol adlı bir bileşiğin varlığından kaynaklanır. Chiro-inositol, insülinin görünümünü ve kimyasal fonksiyonelliğini taklit eder ve sizi insülin varlığına karşı daha duyarlı hale getirir. Bunun tip 1 diyabet için çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır ve diğer diyabet tipleri hakkında daha fazla araştırma yapılmaktadır. Ayrıca, karabuğday, diğer bütün tahıl türleriyle birlikte, vücudun glikoz kullanımını ve insülin oluşumunu ve salıverilmesini etkileyenler de dahil olmak üzere, insan vücudundaki yaklaşık 300 enzimin önemli bir parçası olan büyük magnezyum kaynaklarıdır. Yüksek seviyelerde magnezyum, tip 2 diyabet riskinde azalma ile ilişkili bulunmuştur.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Karabuğday uzun bir öznitelik listesine sahiptir ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi en önemlilerden biridir! Vücudu çeşitli hastalıklardan korumak için serbest radikalleri temizlemenin öneminden bahsettik ve karabuğday tokoferoller, fenolik asit, selenyum ve flavonoidler gibi serbest radikalleri bulma ve ortadan kaldırmada mükemmel olan antioksidan bileşenlere sahiptir. Bütün bu bileşikler, tohumun özünde, diğer tahıllardan veya benzer tohumlardan çok daha yüksek bulunur. C vitamini gibi diğer antioksidanların aktivitesini arttırırlar ve LDL kolesterolünün varlığını ortadan kaldırmak veya nöral reseptör bölgeleriyle bağlanma gibi organ sistemlerini serbest radikallerden koruyarak serbest radikallerin yapamamasını sağlar.

Safra Taşı Riskini Azaltır

Karabuğday, çözünmeyen lif bakımından zengindir; bu aynı zamanda, safra kesesi taşlarının oluşma riskini büyük ölçüde azalttığı anlamına gelir. Çözünmeyen lif, gıdanın yalnızca sindirim sistemi içerisindeki geçiş süresini artırmakla kalmaz, aynı zamanda safra asitlerinin aşırı salgılanma ihtiyacını da azaltır. Çok fazla safra asidi oluşturulduğunda, safra kesesi taşlarının oluşma olasılığı çok daha yüksektir, bu nedenle sabit bir çözünmeyen lif alımı safra kesesini koruyabilir.

Astım Ataklarını Önler

Karabuğdaydaki magnezyum ve E vitamini seviyeleri karabuğdayın çocukları astımdan koruduğunu söyleyecek kadar güçlüdür. Hollanda’da yapılan araştırmalar, yüksek düzeyde tahıl veya tahıl benzeri yiyecek almayan çocukların astım gelişme ihtimalinin çok daha yüksek olduğunu, çünkü E vitamini ve magnezyum gibi bazı antienflamatuar besinlerde yetersiz kaldıklarını göstermektedir.

Kemik Sağlığını Geliştirir

Karabuğday selenyum ve çinko bakımından zengindir, her ikisi de vücudun güçlü kemikler, dişler ve tırnaklar için ihtiyaç duyduğu temel iz mineralleridir.

Anemi önler

Karabuğdayın çok yüksek demir içeriği kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda kilit bileşenlerinden biridir. Demir eksikliği, yorgunluk, bilişsel yavaşlık, baş ağrısı ve hatta diğer daha ciddi yan etkiler ile karakterize karmaşık bir durum olan kansızlığa neden olabilir.

Ruh Halini İyileştirir

Karabuğday, kendini iyi hissetme hormonu serotonininin bir öncüsü olarak işlev gören triptofan dahil, tüm temel amino asitlere sahiptir. Bu nedenle, beslenmenizde triptofan dahil etmek ruh halinizi ve zihinsel açıklığı artırmak için çok önemlidir.

Cilt Sağlığı

Karabuğdaydaki yüksek rutin içeriği doğal bir güneş koruyucu işlevi görür ve cildi güneşin zararlı etkilerinden korur. Antioksidanların ve flavonoidlerin zengin karışımı ayrıca ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin önlenmesine de yardımcı olur. Karabuğdayda bulunan magnezyum, kan dolaşımını arttırır ve cilde parlak bir ışıltı verir.

Saç Sağlığı

Karabuğdaydaki tam tahıllı kompleks karbonhidrat içeriği saç büyümesi için çok faydalıdır. A vitamini bakımından zengin, B kompleks vitaminleri ve çinko, saçlar için harika bir besinlerdir.

Karabuğdayın faydalarından yastık yaparak da faydalanabilirsiniz; Karabuğday kabuğu, bazı Doğu ülkelerinde yastık doldurma için yaygın olarak kullanılır. Bu, tüyler diğer yastıkların yaptığı alerjilerin önlenmesinde çok faydalıdır. Yastıklar ayrıca kas gevşemesini teşvik etmek, horlamayı azaltmak ve hava dolaşımını teşvik etmek için kullanılır.

Saklama

Karabuğdayı hava sızdırmaz bir kapta, nem ve ısıdan uzak tutun. Un en iyi şekilde buzdolabında saklanır. Doğru şekilde saklanırsa, karabuğday kabuğu çıkarılmış tane bir yıla kadar taze kalacak ve unu ise birkaç ay raf ömrüne sahip olacaktır.

Pişirme Önerileri

Glütensiz bu tahıl için birkaç servis önerisi:

  • Ekmek, kek ve krep pişirmek için karabuğday ununu tam buğday unu ile karıştırın.
  • Karabuğday, güne başlamak için doyurucu ve sağlıklı bir yol olarak yulaf ezmesi içinde lezzetli bir alternatiftir.
  • Çorba ve et yemeklerine zengin bir lezzet ve doku katabilir.
  • Pişirilmiş ve soğutulmuş karabuğday, kıyılmış tavuk, turşu, taze bezelye ve yeşil soğan ile salataya nefis bir boyut katabilir.

Karabuğday çayı topraklı ve besleyici bir toniktir.

Dikkat! Beslenmenize yeni yiyecekler eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Alerjik reaksiyonlar, burun akıntısı ve bazı bağırsak rahatsızlıklarından anafilaktik şok ve ölüme kadar ciddi olabilir. Hiçbir gıdayı aşırı miktarda tüketmemeye özen gösterin.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim