Karabiberin Zayıflamaya Etkisi

Karabiberin Zayıflamaya Etkisi

Karabiber dünyada en çok kullanılan baharatlardan biridir. Yemeklere lezzet katmasının yanı sıra içeriğindeki maddelerle sindirim sistemini düzenleyerek zayıflamamıza yardımcı oluyor.

Yazar :

17 Mayıs 2018 2 dk okuma süresi
PUAN VERMEK İSTERMİSİN? :)
Çok KötüKötüOrtaÇok İyiMükemmel Henüz Puan Verilmemiş :(
Loading...

Herhangi bir tarife eklenen bir tutam karabiber, o yemeğe eklenen lezzet verici bir baharattan çok daha ötedir. Baharatların şahı olarak adlandırılan karabiber, bir yemeğe mükemmel bir lezzet sağlarken, sağlık açısından birçok fayda sağladığı bilinmektedir. Diyet içerisindeki karabiberlerin kullanımı kilo vermeyi kolaylaştırır, sindirimi kolaylaştırır, soğuk algınlığı ve öksürüğü hafifletir, metabolizmayı hızlandırır ve cilt problemlerini iyileştirir.

Karabiber Nedir?

Karabiber, Piperaceae familyasından gelen karabiber bitkisinin meyvesidir ve hem baharat hem de ilaç olarak kullanılır. Hindistan’ın güney eyaleti Kerala’ya özgü bir bitkidir. Eski çağlardan beri, karabiber dünyada en çok satılan baharatlardan biridir. Karabiber mevsimlik bir bitki değildir ve bu nedenle yıl boyunca kullanılabilir. Bu bitki kaynaklı baharat kurutulduğunda, bir biber olarak adlandırılır. Antibakteriyel özelliklerinden dolayı, karabiber hastalıklardan korunmak için kullanılır. Aynı zamanda da çok iyi bir anti-inflamatuar ajandır.

Karabiberin Besin Değerleri

Karabiber, manganez, bakır, magnezyum, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum mineralleri ile riboflavin, C vitamini, K ve B6 gibi vitaminlerin zengin bir kaynağıdır. Karabiber, yüksek oranda diyet lifi içeriğine sahiptir ve orta derecede protein ve karbonhidrat içerir. Balık yerine tüketilebilecek olan gıdalar içerisinde yer alan karabiber herhangi bir alerji ya da sağlık sorunu bulunmayan herkes beslenmesinde mutlaka karabibere yer vermelidir.

Karabiberin Sağlığa Faydaları

Karabiber kilo kaybına yardımcı olur ve sinüs, astım ve burun tıkanıklığı gibi hastalıkları tedavi eder. Ayrıca kanser, kalp ve karaciğer rahatsızlıklarını da iyileştirmeye yardım eder.

Karabiberin Zayıflamaya Etkisi

Karabiber tüketimi midede hidroklorik asit sentezlenmesini arttırır, böylece sindirimi kolaylaştırır.İshali, kabızlığı ve kolik hastalığını önlemek için sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışması önemlidir. Karabiber ayrıca bağırsaklarda gaz oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve günlük beslenmeye eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı da teşvik eder, bunlar da toksin atılımına yardımcı olur. Terleme, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlarken gözeneklerde bulunan yabancı cisimleri temizler ve fazla suyun da atılmasını sağlar. İyi çalışan bir sindirim sistemi kilo vermeye yardımcı olur, genel vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal hastalıklar önlenmiş olur. Sindirim sisteminde yukarı doğru hareket eden gaz, üst göğüs boşluğunu ve diğer hayati organları zorlayabileceği için tehlikeli olabilmektedir. Karabiber, içerdiği karbonhidrat yapı sayesinde, gazı vücudun dışına sağlıklı bir şekilde aşağı doğru hareket ettirir.

Bu İçeriği Aktif Kaynak Göstermek Koşulu İle Paylaşabilirsiniz. Hiçbir İçerik Aktif URL Verilmeden Kopyalanamaz! Lütfen Dikkate Alınız.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir.. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır "İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır"