Ekonomi

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar 

Kara listede olanlar için de kredi veren bankalar bulunuyor. Bunlar arasında Aktifbank, Akbank, QNB Finansbank, ING Bank, Burgan bank, Odea Bank önde geliyor. Bununla birlikte daha pek çok banka puan durumunda ve kara liste de bulunma nedenine göre, kredi konusunda çeşitli şartlar ve özel koşullarla alternatifler sunuyor.  

Kara Liste Nedir? 

Kara liste olarak tabir edilen sistem, Bankacılık sistemimizi sağlıklı bir işlerlik kazanabilmesi için 1995 yılında kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hazırlanan, çeşitli nedenlerle borçlarını ödeyemeyen kişilerin oluşturduğu bir listedir. Bu sistemde Kişilerin kredi çekebilirliği, düzenli ödeme veya düzensiz ödeme gibi daha önce yaptığı tüm işlemler, belgelenebilir kazanç durumu, yasaların izin verdiği kredi miktarları gibi çeşitli kriterler hesaplanarak oluşturulan bir puanlama uygulaması vardır. Tüm bankaların ve borçlandırma sistemiyle çalışan tüm kuruluşların başvurarak, kişi hakkında ki puan durumunu öğrenebildiği bu sistem sayesinde, kişilerin kredibilite oranları belirleniyor.  

Haliyle düzensiz yapılan ödemeler, geciken ödeme nedeniyle yasal takip başlaması, sonuçlanan yasal takip gibi durumlarda, borç ödense bile puanınız düşüyor ve belirli bir puanın altında ki kişilerde kara liste olarak isimlendirilen listede yer alıyor.  

Kara Listedekilere Kredi Veren Banka Var mı? 

Kara listeye girme nedenine ve hangi puan aralığında girildiğine göre pek çok kişi kredi çekebilir. Örneğin Bazı bankalar 700 Puan ve üzerindekilere kredi veriyorken, bazı bankalar 600 ve hatta 500 sınırından başlayarak kredi veriyorlar. Bu nedenle bir bankadan alınmış olan red cevabı kredi çekemezsiniz anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz yılın istatistiklerinde Akbank, ING Bank, Burgan Bank, QNB Finansbank gibi bazı bankalar, kredi notu çok düşük olan ve aynı zamanda kara liste de yer alan pek çok kişiye kredi vermiştir. 

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bununla birlikte durumunuza göre bankalar verilecek kredi sırasında sizden ipotek, kefil gibi bazı özel şartlar isteyebilir.  Krediye ihtiyacınız varsa ve ödeme düzensizlikleri, yasal takip gibi sorunlar yaşamışsanız, bu konuyu doğrudan bankaya belirterek başvurmanızda fayda var. Ancak en önemli konu hangi bankaya başvuracağınız konusunda yapmanız gereken araştırmadır. Zira bazı bankalar kara liste de olanlar ve düşük puana sahip olanlara doğrudan red cevabı verir. Reklamlar yoluyla açıklanmış olanlar dışında bankaların kredi politikaları konusunda en verimli bilgi, yine bankaların kendisinden alınabilir. Bununa birlikte önceki yıl verilen kredilere göre çıkarılan sonuçlara göre, yasal takip ve kara liste sorunu olanların Aktifbank, QNB Finansbank, Burgan Bank, ING bank, Akbank bankalarına tercihlerinde öncelik vermesini tavsiye ediyoruz. 

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? 

KKB’nin tuttuğu kara listeden çıkmak için, herhangi bir ödeme düzensizliği yaşamadan 5 yıl geçirmeniz gerekiyor. Bununla birlikte geçmiş 3 yıllık kayıtlara göre işlem yapan bankalar da bulunuyor. Her şekilde düzenli bir şekilde ödemelerinizi yaptığınız 5 yıllık bir zaman diliminden sonra kara listeden çıkıyorsunuz. Kara listeye girme sebebi herhangi bir borcun ödenmemesi sonucu yasal takibe düşmek gerekiyor. Yasal takipte kalma süresi ve borcun ne şekilde ve ne kadarının ödendiği gibi konularda, Kara listede kalma sürenize etki ediyor.  

Kredi Çekmek İçin Alternatif Yöntemler 

Bankalar dışında kredi veren bazı kuruluşlar, kara listede olmanıza dikkat etmeden kredi verebilirler. Bu durum tamamen kredi verme politikası konusunda uygulanan kriterlerle alakalıdır. Örneğin Esnaf ve Sanatkarlar Odası KOBİ’ ler için çeşitli hibe ve kredi kampanyaları uyguluyor. Kredi çekme ihtiyacı ve kara liste sorunu varsa alternatif olarak, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ na başvurulabilir. 

Kara listede yer alıyor olmanıza rağmen kredi çekmek için ipotekli veya kefilli bir yöntemle bankalara başvurabilirsiniz. Hatta böyle bir durumda eğer krediniz onaylanırsa, ödemeleriniz düzenli yapmanız halinde kara listeden süresi doluncaya kadar çıkmasanız bile, puanınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz ve kredibilitenizi de arttırma şansı elde edersiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu