Ekonomi

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Çıkma Yöntemleri

İhtiyaç olması halinde her birey kredi almayı düşünüyor. Bankalardan kredi temin edebilmek ya da bir kredi kartı sahibi olabilmenin önündeki en büyük engel ise kara liste olarak tabir edilen listedir.

Kredi Kayıt Bürosu, kişiler ve bankalar arasında olan tüm ilişkileri kayda geçerek, kredi sicili oluşturur. Bu kredi sicilinde, kişinin çektiği krediler, kredi kartları ve kartların ödeme düzeni, senetler, çekler gibi tüm işlemler yer alır. Ödemelerin düzenli gerçekleştirilmemesi halinde kara listeye alınma olasılığı artar.

Kara Liste Nedir? Kara Listeden Çıkma Yöntemleri

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Geçmiş dönemlerde yapılan kredi başvuru ya da kefil işlemlerinin kredi notunun belirlenmesi konusunda önemli bir rol üstlendiği biliniyor. NOT: Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunun belirlenmesi sırasında çok sayıda parametreyi bir araya getirerek işlem gerçekleştirirken, söz konusu parametreler, kişilerin bankalar ile olan bütün finansal işlemlerini içerisinde barındırıyor.

Kredi Notu Puan Aralığı

Kredi notu puan aralığı 1 ila 1900 arasında yer alır. Bu puanların açıklamaları şu şekildedir;

  • 0 – 500 arası; kredi çekme olasılığının oldukça düşük olduğu gruptur.
  • 500 – 800 arası; kredi başvurusu yapıldığında bankalar bu kredi başvurusuna dikkatli ve çekingen yaklaşır.
  • 800 – 1100 arası; bu puan aralığında kredi alınabilir fakat risk değerlendirmesi göz önüne alındığında, bu puan aralığına sahip kişiler az riskli grup içerisinde yer alır.
  • 1100 – 1400 arası; bu puan aralığına sahip kişiler düzenli bankacılık işlemleri olan kişilerdir. Kredi borçlarını düzenli ödedikleri gibi düzenli kredi kartı kullanımına sahip kişiler olarak görülürler.
  • 1400 – 1900 arası; bu puan kredi puanları arasında en yüksek olandır. Bu puana sahip olan kişiler için risk olmadığı gibi istedikleri miktarı bankadan kredi olarak alabilirler.

Kara Listeye Girmek

Kredilerin ve kredi kartları ödemelerinin zamanında yapılması gerekir. Söz konusu ödemelerde gecikme olması durumunda ya da ödenmediği takdirde kredi sicili zarar görür ve kredi notu düşer. 90 günden oluşan zaman zarfı içerisinde borcu bulunan kişinin ödeme yapmaması durumunda yasal takip başlatılır. Ödemenin 90 günü aştıktan sonra yapılması halinde ise sadece borç silinir ve yaşanan durum kredi siciline yansıtılır.

Kara Listeden Çıkmak

Borçların ödenmesi ve “borcu yoktur” ibaresi yer alan kağıdın temin edilmesinin ardından bir süre sonrasında kara listeden çıkılıyor. Fakat kara listeye girildiğinde, daha sonrasında sicil temizlenmiş olsa dahi bankalar geçmiş sicili görebiliyor.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi ya da Kredi Kartı Almak

Kişilerin maaş müşterisi oldukları bir banka aracılığıyla kredi çekilebilir ya da kredi kartı alınabilir. Bankalar düzenli bir gelir olduğunu gördüğünde, kredi veya kredi kartı başvurusu daha rahat bir biçimde onay alabilir.

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar konusunu okumak için tıklayın!

Bankalardan kredi çekmek ya da kredi kartı almak için talepte bulunmadan önce, işlem yapmak istenilen bankadan bir mevduat hesabı açtırılarak veya otomatik ödeme talimatı vererek banka ile ilişkiler güçlendirilebilir.

Hesap açtırılan şube ile ilişkileri düzenli tutmak ve kişinin kendisini şubeye iyi olarak tanıtması artı bir puan oluşturacağı gibi bunun yanı sıra kredi kartı alındığında, kredi kartının limitini düşük seçerek düzenli ödeme yapmak kredi puanının artmasını sağlar.

Ödemeleri Düzenli Yapıp Kredi Alamayanlar

Ödemelerini düzenli bir şekilde gününde ödeyen, bankalar ile herhangi bir problemi olmadığını düşünen kişiler, bu durum karşısında halen bankadan kredi ya da kredi kartı alamıyorsa, konu hakkında Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi üstünden düzeltme başvurusu gerçekleştirebilirler.

Kara Liste Hakkında Bilinmesi Gerenler

Bankalar, kara listeye düşen bireylere tekrar kredi fırsatı sunsa da, kredi alımından önce kişilerin bankalara olan borçlarının kapanması ve kredi notu sorgulama işlemlerinde yer alan kayıtların silinmiş olması gerekiyor.

Bütün borçların kapatılmasından 5 sene sonra kişilerin isimleri kara listeden otomatikman kaldırılıyor. Geri ödemesi süren borçların zaman aşımına uğraması adına ise gerekli olan süre 10 sene olarak biliniyor.

Kara liste durumunu öğrenmek isteyen kişiler farklı bankalardan Findeks kredi risk raporu temin edebildiği gibi, kara listede bulunan kişiler borçlarını ödedikten sonra 5 sene beklemek zorunda kalmadan hükümet tarafından çıkarılan aflardan yararlanabiliyor. Çıkan aflardan yararlanmak için kişilerin borç ödemelerinden sonra bu afları takip etmeleri gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu