Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kaplıcaların Sağlığa Faydaları Nelerdir? Kaplıcalar Ne İçin Kullanılır?

Son Güncelleme:
 Kaplıcaların Sağlığa Faydaları Nelerdir? Kaplıcalar Ne İçin Kullanılır?

Geldiği kaynağın tüm şifasını ve minerallerini bizlere taşıyan kaplıcalar, farklı özelliklere sahip olup farklı hastalıklara çare olmaktadır. Genel olarak bakıldığında da birçok faydasını gördüğümüz kaplıcaların kullanım amaçları ve neye iyi geldiğini öğrenmek için aşağıda yer alan yazımızı okuyabilirsiniz.

kaplıcaların faydaları

Kaplıcaların Faydaları

Kaplıcaların Faydaları Nelerdir?

Kaplıcaların sağlığa olan büyük faydalarını görmek için sene içerisinde düzenli ziyaret etmek gerekiyor. Ancak kaplıcaların herkes için uygun olmadığını da hatırlatmakta fayda görüyoruz. Kaplıcaların açık hava ya da kapalı mekan gibi birçok farklı alternatifinin bulunmasıysa onları farklı kişiler için uygun hale getiriyor. Kış boyu da ılık suyun tadını çıkarmanıza yardımcı olan kaplıcaların faydaları yanı sıra yalnızca turistik ve eğlence amaçlı gezilmesi de onları tercih edilir kılıyor.

Kaplıcaların yararları geldiği kaynağın suyunun mineral içeriğine göre değişkenlik göstermekle birlikte, yerin altından gelen saf mineraller sıcak suyun içerisinde çözünmüş olmanın da etkisiyle cilde temas ettiği anda kolayca emilir ve mineralin özelliğine göre kişilere şifa vermektedir.

kaplıcaların faydaları

Kaplıcaların Faydaları Nelerdir?

Metabolizmada Hızlanma

Pek çok kişinin şikayetleri arasında yer alan metabolizma yavaşlığı, kaplıca sularının faydaları ile şifa bulan bir diğer problemdir. Su içerisinde geçirdiği vakit sayesinde bir süreliğine metabolizmasına hız kazandıran insanlar aynı şekilde hazımsızlık sorunlarına da bu şekilde son verebilmektedir. Kaplıca suyu içinde egzersiz yapmaksa bir başka faydalı faaliyet olacaktı, bu sayede metabolizma daha da aktif hale geçebilmektedir.

Rahatlama ve Gevşeme

Kaplıcaların sunduğu en belirgin faydalardan biri de vücudun gevşemesini sağlama üzerinedir. Stresli ve yoğun tempolu dönemlerde kaplıca ziyareti yaparak arınmak vücuda fizyolojik olduğu gibi psikolojik faydalar da sağlayacaktır. Bu rahatlama vücuttaki şişkinliklerin azalması ve özellikle ayaklarda oluşan kalınlaşmış görüntünün sona ermesiyle gözlemlenebilir bir hal alır.

kaplıcaların faydaları

Kaplıcaların Faydaları Nelerdir?

Cilt Problemlerine Çözüm

Egzama, alerji, dermatit gibi bulaşma riski bulunmayan ancak kişilerin yaşam kalitesini etkileyen cilt hastalıkları için kaplıca suyunda banyo yapmanın oldukça etkili sonuçları olduğu bilinmektedir. Cildi iyileştirme anında kaşıntı yapan kaplıca suyu kişide panik yaratmamalıdır. Çünkü cildi iyileştirirken minerallerin deride kaşınma ve hafif karıncalanma hissi oluşturması normaldir.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
30-31 Mayıs hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? Bu hafta sokağa çıkma yasağı var mı
27 05 2020 - 16:24
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan CHP’li 5 isim hakkında suç duyurusunda bulundu
27 05 2020 - 14:04
Dila Koyurga kaç yaşında? Cumhurbaşkanı Erdoğan için ne dedi?
27 05 2020 - 10:00
Elazığ’da maskesiz dışarı çıkma yasağı getirildi
27 05 2020 - 09:48
Hava ve demiryolu ulaşımı için biletler satışa sunuldu HES koduyla alınacak
25 05 2020 - 14:17
Cübbeli Ahmet Hoca namaz provokasyonu yapan Alparslan Kuytul’a tepki gösterdi
23 05 2020 - 19:38