Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kanserle mücadele için dramadan uzak durun mutlu olmayı seçin

Son Güncelleme:
 Kanserle mücadele için dramadan uzak durun mutlu olmayı seçin

Kanser alanında yaptığı çalışmalar nedeniyle birçok ödül alan doktor Doç. Dr. Duygu Sağ, kanseri düşmana benzetirken bağışıklık sistemini de orduya benzetti. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi olarak çalışmaya da devam eden doktor Sağ, Kemoterapi ve Radyoterapi gibi klasik kanser tedavilerinin düşmana müdahale ettiğini, immünoterapi  hastanın bağışıklık sistemini yani orduyu güçlendirerek onu kanserle savaşında daha etkin hale getirdiğini ifade etti. Makrofaj denilen hücrelerin ordudaki farklı askeri birliklerden biri olduğunu belirten Sağ, iki çeşit Makrofaj olduğunu dile getirdi. Bunlardan birinin mutlu olanlar yani kanserle mücadele etmek için kararlı olanlar olduğunu belirten Sağ, diğerinin ise mutsuz markofajlar olduğunu ve savaşmayı istemediklerini ifade etti. Kanserin dramadan beslendiğini belirten Sağ, mutsuz hücrelerin kanseri beslediğini dile getirdi.

Kronik stresle baş etmek zorundasınız

Doç. Dr. Sağ bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarla kanseri destekleyen hücreleri kanserle savaş anları çevirmeye çalıştıklarını belirterek kronik stres ile baş etmenin kanserle mücadele konusunda son derece önemli olduğunu vurguladı. Stres sonucu artan glukokortikoid hormonlarının makrofaj hücrelerini kanserle savaşmayan mutlu hücrelere çevirdiğini belirten Dr Sağ, bunun da kanser tedavisinin etkisini değiştirebileceğini dile getirdi. Mutlu olan insanlar da serotonin hormonunun arttığını ve bağışıklık sisteminin güçlendiğini dile getiren Sağ, mutsuz olan insanlarda ise kortizol hormonu seviyesinin arttığını ve bağışıklık sisteminin zayıfladığını ifade etti.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Doç. Dr. Sağ,  bağışıklık sistemini güçlendirmek için bazı önerilerde bulundu. İnsanların asıl amacının bazal mutluluk seviyesini arttırmak olması gerektiğini belirten Sağ, insanın neyse o olması gerektiğini kendini kabul etmesi ve farklı bir hayat yaşaması gerektiğini dile getirdi. Stres hormonunu düşürmek için düzenli meditasyon yapmak gerektiğini belirten Sağ, değişik meditasyon çeşitleri olduğunu ve bunları hakkında bilgi sahibi olarak denemekte yarar olduğunu ifade. İnsan vücudunu telefona benzeten Sağ, dönem dönem insanların da şarjının bittiğini ancak ara sıra insanın kendisini şarj etmesi gerektiğini söyledi. İnsanların sadece iyi şeyler için değil başına gelen kötü şeyler içinde şükretmesi gerektiğini belirten Sağ, insanın karşısına çıkan her zorluğun bir üst versiyonu oluşturmak için yardımcı olduğunu dile getirdi. İnsanın kendisini özgürleştirilmesi için affetmenin çok önemli olduğunu belirten Sağ, kimseye karşı kin tutmamak gerektiğini bunun insanı mutsuz edeceğini dile getirdi.

Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Koronavirüs epilepsi hastalarını nasıl etkiliyor? Koronavirüste epilepsi nöbetlerini engellemenin yolları!
19 04 2020 - 13:56
Koronavirüs Hastalarına Büyük Şok! Tedavi Gören Hastalarda Böbrek Yetmezliği Başladı
19 04 2020 - 09:59
Aşırı kahve tüketmek bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir
18 04 2020 - 18:14
Ücretsiz maske için kod nasıl alınır? Bir kişi kaç maske alabilir?
10 04 2020 - 19:27
Dang humması nedir, belirtileri nelerdir?
8 04 2020 - 14:19
Sağlık Ocağı hangi saatlerde çalışıyor?
6 04 2020 - 11:23