Sağlık

Kanser Hastalığında Erken Teşhis Sağlayan Deri İmplantı

Erken teşhisin hayat kurtarmak adına büyük öneme sahip olduğu kanser hastalığında bilim insanları hayati bir buluşa daha imza attılar. Deri implantı sayesinde bazı kanser türleri, kanser henüz başlangıç aşamasındayken tespit edilebilecek.

Kanser hastalığı üzerinde bu kadar önemli bir atılımın gerçekleştirilmiş olmasının sebebi, kanserin erken evrelerdeyken yani henüz belirti vermeden evvel fark edilip erkenden tedaviye başlanamamasından kaynaklanmaktadır. Kanser hastalığının yeni baş gösterdiği bir hasta, belirtiler görüldüğü zaman doktora gittiğinde maalesef ki ilk evre geçilmiş ve erken müdahale şansı azalmıştır. Bu nedenle bilim insanlarının en sık gözlenen kanser türlerine karşı geliştirdiği bu başarı tıp alanında önemli bir adımdır.

Geliştirilen bu implantın meme kanseri, akciğer kanseri, bağırsak kanseri, prostat kanseri ve böbrek yetmezliğinde tepki gösterdiği ifade ediliyor.

İmplantın çalışma prensibi ise araştırmacılar tarafından şu şekilde bilim dünyasına açıklanmaktadır. Bilindiği gibi bazı kanser türlerinde kanda bulunan kalsiyum miktarında değişiklikler meydana geldiği araştırmalar sonucunda görülmüştür. Buradan yola çıkan bilim insanları, kalsiyum üzerinde artış meydana getiren kanser türlerinin, deri üzerine yerleştirilen implant aracılığıyla henüz erken evredeyken tespit edilebilmesine olanak sağlayacağını ifade etmektedir. Bu aşamada kanser oluşumu başlayan bireyde bulunan deri implantı renk değiştirerek, kişiye kanser konusunda erkenden uyarı verebilecek. İmplant üzerindeki renk değişimini gören hasta  en kıza zamanda doktora giderek kanser için gerekli tetkikleri erkenden gerçekleştirerek tahlil sonuçlarına göre erkenden tedavi şansı bulabilecektir.

Bilindiği üzere erken teşhis sayesinde kanser hastalığı tedavi edilebilen bir hastalık olup, tedavi sonrasında doktorun belirlediği zaman aralıklarında kontrollere gidilerek uzun yıllar boyunca yaşanabilmektedir. Bu nedenle kanser hastalığının erken tanısı hem bilim dünyası hem de insanlar için çok önemli bir yere sahiptir.

Şu an için bu implantın domuz ve fareler üzerinde çalışıldığı ve çalışmaların başarıyla tamamlandığı, yakın tarihlerde ise bu implantın insanlar üzerinde kanser teşhisi için kullanılabileceği ifade edilmektedir. Araştırmacılar bu implant teknolojinin kan  kalsiyum düzeyindeki artışa duyarlılığının haricinde diğer değerlere uyarlanarak farklı bir çok hastalığın bu yolla erkenden teşhis edilebileceğini ifade etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu