Diş Tedavisinin En Ünlülerinden Kanal Tedavisi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

NAVİGASYONKanal Tedavisi Nedir?Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer? Dişçiler pek çoğumuzun korkulu rüyası olsa da ağzı ve diş sağlığına dair yapılan uygulamaların sağlımız için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Ağız ve diş sağlığını korumadaki yöntemlerin başında gelen kök kanal tedavisi ise dişlerde meydana gelen enfeksiyonların yok edilmesinde oldukça etkili bir uygulamadır. Siz de kanal tedavisi […]

28.10.2018 - 23:15
29.10.2018 - 0:32
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Dişçiler pek çoğumuzun korkulu rüyası olsa da ağzı ve diş sağlığına dair yapılan uygulamaların sağlımız için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Ağız ve diş sağlığını korumadaki yöntemlerin başında gelenkök kanal tedavisiise dişlerde meydana gelen enfeksiyonların yok edilmesinde oldukça etkili bir uygulamadır. Siz de kanal tedavisi hakkında merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yazımızda bulabilirsiniz.

kanal tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişlerin en iç kısmında yer alan ve pulpa olarak adlandırılan, damar ve sinir dolu bir katman bulunmaktadır. Çürük ve iltihaplanmalar pulpaya ulaştığı takdirde sinirlerin etkilenmesiyle birlikte kişide ciddi bir acı ve hassasiyet şikayeti gelişir. Sinir ve damarların etkilenme alanının genişlememesi adına iltihabın acil şekilde yok edilmesi gerekmekte,kanal tedaviside pulpada bulunan mikroorganizmaların arındırılarak sinirlerin ve damarların arındırılması anlamına gelmektedir.

Kanal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kanal tedavisi için uygun görülen kişiye tedavi öncesinde acı hissetmemesi adına lokal anestezi uygulaması yapılır. Dişlerde hissizlik meydana gelmesiyle çürükler temizlenmeye başlar. Temizleme işleminin bitmesinden sonra pulpa katmanı açılır ve türlü elektronik ekipmanlar aracılığıyla köklerde ne mesafede bir kanal açılması gerektiği belirlenir. Bulunan sonucun kesinliğini belirlemek adına bu dişe ait röntgen çekimleri incelenmelidir.

kanal tedavisi

Ne kadar derinlikte çalışılması gerektiği belirlendikten sonra enfeksiyonlu bölge diş hekimlere özel aletlerle temizlenir ve bazı dezenfekte edici maddelerle temizliğin etkisi artırılır. Sinirlerin çevresinin mikroorganizmalardan arındırılmasının arından dişe dolgu yapılır kapatılarak tedaviye son verilir.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şikayetlere yol açan enfekte diş sayısı sadece bir ise ve diş hala canlılığını yitirmemişse dişin tedavi edilmesi için tek seans yeterli görülmektedir. Ancak etkilenen diş sayısının fazlalığı ya da dişin enfeksiyon nedeniyle fonksiyonlarını tamamen kaybetmiş olması iki seansa çıkan süre anlamına gelmektedir.

Dişin enfeksiyona olan meyili diğer dişler için de önlem almayı gerektirmektedir. Kanal tedavisinden sonrailk birkaç gün ağrılı olabilmekte ancak sonrasında bu durum tamamen ortadan kalkmakta ve kişi tedavilerden büyük faydalar görebilmektedir.

kanal tedavisi

Kanal tedavisinden sonra dikkat edilmesi gerekenler arasında öncelikle ağız ve diş sağlığını ön plana çıkaran bir bakıma karşı dikkatli, özenli ve düzenli olmak gelir. Dişin hassas yapısı nedeniyle fonksiyonlarını geri kazanmış olması pek çok kişide rahatlık yaratsa da, artık ağzın sağlığını korumanın yanında yapılan tedavinin ömür boyu etkinliliğini sağlamak için soğuk ve sıcak ürün tüketimine, diş bakımına oldukça dikkat edilmelidir.

Ağız sağlığını korumak için doğru beslenme hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Dişlerde Çürük Oluşumunu Önlemek için Tüketilmesi Gereken Besinler yazımıza göz atabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim