Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kanal İstanbul Nedir? Kanal İstanbul Projesinde Son Durum

Türkiye ve İstanbul açısından çok önemli bir su yolu olacak Kanal İstanbul projesi 2023 yılında hayata geçiriliyor.
Eklenme:
 Kanal İstanbul Nedir? Kanal İstanbul Projesinde Son Durum

Ülkemizin ekonomik anlamda kalkınması sağlayacak olan Kanal İstanbul projesi için geri sayım başladı. Bu proje sayesinde İstanbul’un çehresi sadece baştan aşağı değişmiş olmayacak. Bu proje ile İstanbulluların can ve mal güvenliği de sağlama alınmış olacak. Peki nedir bu Kanal İstanbul projesi? Ne zaman hayata geçecek?

2011 senesinde çılgın proje adı altında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından düzenlenen bir konferansta adı geçen Kanal İstanbul projesi, 2023 yılında hayata geçirilecek. Ülke ekonomisine katlı sağlayacak bu proje ile İstanbul’un adı bir kez daha tüm dünya tarafından duyulmuş olacak.

Kanal İstanbul Nedir?

Bir su yolu projesi olan Kanal İstanbul, o dönem Başbakan olan Erdoğan tarafından 2011 senesinde düzenlenen bir konferansta çılgın proje olarak tanıtıldı. Oldukça gizli yürütülen projenin detayların 27 Nisan 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir basın toplantısında paylaşıldı.

Kanal İstanbul Projesi Özellikleri

Avrupa yakasında hayat bulacak Kanal İstanbul, boğazda yaşanan gemi trafiğini rahatlatarak Karadeniz ile Marmara arasında bir su yolu olacak. Bu yolun kesiştiği nokta üzerinde su yolunun uzunluğu 45 km, genişliği de yüzeyde 150 m, tabanda ise 125 m.’yi bulacak. Derinlik ise 25 m olacak. Bu proje ile özellikle boğaz yolu tanker geçişine tamamen kapatılacak ve yeni bir ada oluşturulacak.

Projede 2 yıl süren bir etüt çalışması organize edilecek. Bu projede hafriyat esnasında çıkan topraklar havalimanı ve liman inşaatında kullanılacak. Kanal İstanbul’un maliyeti ise 10 milyar doların üzerinde olacak.

Kanal İstanbul Güzergahı ve Projede Son Durum

Proje Küçükçekmece Gölü üzerinde yer alan Sazlıdere Barajı Terkos Gölü’nün doğusunu takip edecek. Bu proje alanı Avcılar, Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçeleri arasında yer alacak.

Proje aşamasında son bilgi Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan tarafından verildi. İstanbul boğazında tehlikeli madde taşıyan gemilerin büyük bir risk oluşturduğuna işaret eden Turhan, Kanal İstanbul projesi ile bu sorunun ortadan kaldırılacağına ve son aşmaya kadar geldiklerine vurgu yaptı.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
İmmün plazma tedavisi nedir?
2 04 2020 - 10:55
Koronavirüs Hayalet Pozitif Nedir?
31 03 2020 - 16:13
Bilim Kurulu Nedir? Bilim Kurulu’nun Görevleri ve Üye Listesi
31 03 2020 - 15:40
Klorokin Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Klorokin’in Önemi
31 03 2020 - 15:22
Süper Taşıyıcı Nedir? Kimler Süper Taşıyıcı Olabilir?
31 03 2020 - 12:14
Uzaktan Eğitimde Kullanılan Zoom Uygulaması Nedir?
31 03 2020 - 10:51
Yorum Yap