Sağlık

Kan Zehirlenmesi (Septisemi) Nedir? Kan Zehirlenmesi Belirtileri Ve Tedavisi

Kan Zehirlenmesi (Septisemi), dünyada yaygın şekilde görülen bir hastalık olmasına rağmen, çok fazla bilgi sahibi olunmayan bir hastalık çeşididir. Bu durum, kalp krizi vakalarının görülme oranından daha fazladır. Septik şok adı ile de bilinen kan zehirlenmesi, sağlığı ciddi oranda tehdit eden bir durumdur. Belirtileri ve tedavisi hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kan Zehirlenmesi (Septisemi) Nedir?

Kan zehirlenmesi (Septisemi), enfeksiyonun kan dolaşımında meydana gelmesi durumudur. Ölüm riski olan bu durum, herhangi bir organın enfeksiyon kapması sonucu, vücutta oluşan mikrobun kan dolaşımına girmesidir. Hastalık,  hem hızlı ilerlemekte hem de yaşamı ciddi oranda tehdit etmektedir. Bunun nedeni, kan dolaşımına taşınan mikrobun kısa zamanda vücudun her bölgesine ulaşabilmesidir. Bu nedenle belirtilerin görülmesi halinde, acilen doktor kontrolüne gidilmesi ve teşhis sonrası tedavi boyunca hastanede kalınması gerekmektedir.

  • Vücudun yeterli oksijen alamamasına neden olduğundan, bir süre sonra organ yetmezliği görülebilmektedir. Bu nedenle kişinin bu süre zarfında, hekim gözetiminde kalması büyük önem taşımaktadır.

Kan Zehirlenmesi (Septisemi) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kan zehirlenmesi (Septisemi) teşhisi sonucunda, tedavinin hastanede uygulanması kişinin sağlığının riske atılmaması için gerekli bir durumdur. Çünkü kişi, kan zehirlenmesi durumunda ani şoklar geçirebilmektedir. Durumun kontrol altında tutulabilmesi açısından, tedavinin hastanede uygulanması önem taşımaktadır.

  • Hastalığı hangi bakterinin neden olduğunun anlaşılması zaman alan bir durum olduğundan, “geniş spektrumlu” çeşitli antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır.
  • Sıvı alımı önem taşıdığı için, hastaya damar yolu ile serum tedavisi yapılmaktadır.
  • Solunum problemlerinin tedavisi amacıyla, oksijen tedavisi uygulanmaktadır.
  • İmmun sistemin güçlendirilmesi için, vitamin ve mineral desteği sağlanmaktadır.
  • Organları veya doku işlevini etkilemeye başlayan septisemi, acil bir tıbbi durumdur ve bir hastanede tedavi edilmelidir.
[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]
  • www.medicalpark.com
  • www.acibadem.com.[/su_spoiler] [/su_accordion]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu