Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Kamu çalışanlarına Whatsapp ve Telegram yasak mı? Cumhurbaşkanlığı açıkladı

Kamu çalışanlarına WhatsApp, Telegram ve Skype gibi online mesajlaşma platformlarının yasaklandığı öne sürüldü. Uygulamalarda bazı bağlantı problemleri yaşanırken sosyal medyada söz konusu yasak uygulamalara yasak getirildiği öne sürüldü. İddialar üzerine Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm ofisi bir açıklama yaptı. Peki WhatsApp ve Telegram yasaklandı mı?
Eklenme:
 Kamu çalışanlarına Whatsapp ve Telegram yasak mı? Cumhurbaşkanlığı açıkladı

Türkiye’de en çok kullanılan online mesajlaşma uygulamaları WhatsApp, Telegram ve Skype da dün gün boyunca bazı bağlantı problemleri yaşandı. Hükümetin bu konuda düşüncelerini sosyal medyada paylaşırken hükümetin bu uygulamaları yasakladığı yönünde iddialar da sosyal medyada dolaşmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından yapılan açıklama ile iddialar yalanlandı.

Herhangi bir yasaklama yok

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, basında ve sosyal medyada bulunan WhatsApp, Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının yasaklandığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu. Yapılan açıklamada yabancı menşeli mesajlaşma uygulamalarının kullanımına ilişkin tedbir maddesinin sadece gizlilik içeren kurumsal haberleşme ve belge paylaşımına yönelik olduğuna dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama

Cumhurbaşkanlığı dijital dönüşüm Ofisi daha sonra konu hakkında yazılı bir açıklama yayınladı. 27 Temmuz tarihinde WhatsApp ve telegramı gibi uygulamaların yasaklandığını ilişkin basında ve sosyal medyada yer alan haberlere yönelik açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, söz konusu kısıtlamanın sadece kamu çalışanlarının iş ile ilgili paylaşımları ile alakalı olduğu ifade edildi.

Kamu çalışanları bundan sonra iş konusunda yazışmalarından WhatsApp veya Telegram gibi online platformları kullanmak yerine yerli uygulamaları kullanacak aynı zamanda özel hayatları için bu uygulamaları kullanmaya devam edebilecek.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Twitter’da Büyük Yenilik: Sesli Tweet! Sesli Tweet Nasıl Atılır?
18 06 2020 - 13:57
Playstation 5 Oyunseverleri Heyecanlandırdı
10 06 2020 - 16:53
24 Mayıs hatlar neden çekmiyor? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom arama yapılamıyor
24 05 2020 - 16:13
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone şebeke sorunu yaşanmaya başladı
24 05 2020 - 14:16
NASA’dan paralel evren açıklaması! Paralel evrenin varlığına kanıt bulundu
21 05 2020 - 09:54
Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
18 05 2020 - 00:58
Yorum Yap