Kamu bankalarının kredi faizlerini düşürmesi ile konut kredisinde başvuranların sayısı 34 bine ulaştı

Kamu bankaları geçtiğimiz günlerde başlattıkları uygulama ile konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına düşürdü. Faizlerin indirilmesi ile birlikte kredi talebi rekora koştu.

09.08.2019 - 18:09
09.08.2019 - 18:09
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Bankacılık yetkililerinden alınan bilgiye göre Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın Ağustos başında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’in altına çekmelerinden sonra müşterilerden gelen talep rekor seviyeye ulaştı. Bankalara 7 iş günü içinde 34 bini aşan kişinin 5,9 milyar liralık kredi başvurusunda bulunduğu öğrenildi. Bu kadar kısa zaman dilimi içinde başvuru sayısı ve tutarının yüksek olduğuna dikkat çeken kaynaklar Kurban Bayramı tatili sonrasında da talebin devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Faizler yüzde 1’in altına indirildi

Kamu bankaları ay başında konut faiz oranlarında indirime giderek ikinci el dahil tüm konutlar için aylık faizi 0,99’dan başlayan oranlara düşürdü. Aynı zamanda kamu bankaları tarihinde ilk kez kredi vadelerini 120 Aydan 180 aya kadar yükseltti. Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecinde paralel olarak enflasyondaki gerileme ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz indirim sürecine girmesi ile bu aybaşından itibaren bankalarda mevduat ve kredi faiz oranlarını düşürmeye başlamıştı. Faiz oranlarının gerilemesinin devam etmesini beklediklerini belirten analistler, kamu bankalarından sonra özel bankalarında faizlerde düşüş sürecini başlatacağını ve böylece kredi pazarının daha da büyüyeceğini söyledi.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim