1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri
Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri

A+A-

Kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir kalbe sahip olmak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. Kalbi yoracak besinlerden, streslerden ve diğer zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmamız gerekmektedir. Kalp krizi, kan akımının azalması ile meydana gelmektedir. Kalbi besleyen damarlar kanı az pompaladığı zaman damarlarda tutulmalar ve tıkanmalar meydana gelmektedir. Bu nedenden dolayı aniden kan akımı kesilir ve ortaya kalp krizi rahatsızlığı çıkar. Bu durumda yapılması gereken en acil durum ise yüksek sesle öksürmek ve derin nefes alıp vermektir. Kalp krizinin bir diğer belirtisi ise sol kolda uyuşmanın oluşmasıdır. Eğer hiç bir şey yokken sol kolunuzda ani uyuşmalar meydana gelirse bu bir kalp krizi belirtisi olabilir. Sakin olun. Panik yapmayın.Yüksek sesle öksürün ve 1 ‘den ona kadar derin nefes alıp verin. İlk müdahale hayat kurtarabilir.

Kriz sırasında yaşanan kalp kası yeterli oksijeni almaz. Diğer organlarda bundan olumsuz bir şekilde etkilenerek yapılması gereken fonksiyonlar devre dışı kalır.Sürenin uzaması tehlike arz eder ve yavaş yavaş kalp ritmi düşmeye başlar.Kalp plaklarında damarlar iyice tıkanmaya başlar ve adeta nefes alamayacak hale gelir. Yaşama organı kalp bu durumu kabul edemeyerek istenmeyen krizlerin oluşumuna zemin hazırlar. Böylece kalp krizi dediğimiz olgu bu şekilde gelişir.Peki kalp krizine yol açan etkenler nelerdir biliyor musunuz ? Kalp yüksek tansiyon, hiper tansiyon ve şekere bağlı durumlarda oluşur.Kolesterolün yüksekliği aşırı kilo alma durumları en büyük etkenler arasında yerini alır. Bu nedenle ilk kural düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeli ,mümkün oldukça aşırı yağlı ve şekerli gıdalardan kalp sağlığımız için uzak durmamız gerekir. Besinlerin bu konuda faktörü oldukça büyüktür.

Bir diğer faktör ise sigara ve alkol kullanımının şiddetli bir şekilde artmasıdır. Diğer organlara verdiği hasarı bir de kalp sağlığını bozarak kalp krizlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Sigara içen birisinin kalp krizi olasılığı artabilir hatta bu durum ölümcül olabilir. Bu nedenle nikotin içeren maddelerden mümkün oldukça uzak durmasını bilmek kalp sağlığı için çok önemlidir.Kalp krizi esnasında bu belirtiler nüksedebilir.

Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri

Kalp Krizi Riski

Aşırı terleme ve mide krampları ile gerçekleşen mide bulantıları ve kusmalar ortaya çıkabilir. Bu durumda acil müdahale yapılmalı hemen bir acil kliniğe hasta hiç bekletilmeden getirilmeli müşade altına alınmalıdır. Doktor gerekli kontrolleri sağladıktan sonra hastayı takibe alacak hatta bir kaç gün klinikte misafir edecektir. Çünkü bu tür rahatsızlıklar çok ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Kalp krizinin en çok görülme sıklığı bu durumlarda belli olur. Nefes almada güçlük,solunumda tıkanıklık,baş ağrıları ile nükseden karıncalanmalar,sol kolda ve ayakta şiddetli uyuşmalar.Serçe parmakta şiddetli ağrı ve kol kısmında aşırı ağrıya sebep verecek durumların çıkması ,çarpıntı ,tansiyon,şekerin yükselmesi, kolesterolün artması gibi durumlarda kalp krizi çıkma olasılığı yüksektir.

Peki kalp krizi durumunda ilk yapılması gereken etken ne olabilir? öncelikle yapmanız gereken hemen 112 ‘yi aramak ve kişinin ayakları üstte başı altta olacak şekilde kan dolaşımının beyinde en iyi şekilde geçişini sağlamaktır.Kalp krizi tedavisi aşamasında ilk iki saat içinde tıkanık damar açılır ve kalp eski düzenine yavaş yavaş gelmeye başlar. Sağlığınız için gerekli muayeneleri ve tektikleri yaptırmanız oldukça önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.