Kalp Damar Sağlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Kalp damar sağlığı hakkında oluşan sorunlar, özellikle sağlıksız beslenme ve stresten kaynaklanmaktadır. Kalp damar hastalıkları, artık gençlerde de sıkça karşılaşılan bir durum. Günümüzde kalp damar hastalığı, kronik hastalıklar kategorisinde yer almaktadır. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm oranlarının artmasına neden olan hastalıkların en başında kalp krizi bulunmaktadır. Bu yazımızda kalp damar sağlığına iyi gelen besinlerden […]

14.12.2018 - 22:25
14.12.2018 - 22:25
Yorum Yap
5 dk okuma süresi

Kalp damar sağlığı hakkında oluşan sorunlar, özellikle sağlıksız beslenme ve stresten kaynaklanmaktadır. Kalp damar hastalıkları, artık gençlerde de sıkça karşılaşılan bir durum. Günümüzde kalp damar hastalığı, kronik hastalıklar kategorisinde yer almaktadır. Dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ölüm oranlarının artmasına neden olan hastalıkların en başında kalp krizi bulunmaktadır. Bu yazımızda kalp damar sağlığına iyi gelen besinlerden bahsedeceğiz.

Besinler kalbi nasıl etkiliyor?

Hazır besinler, hareketsizlik, stres, yoğun iş temposu gibi faktörler, kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Özellikle sağlıksız besinlerin tüketilmesiyle birlikte, damar tıkanıklıkları meydana gelmekte ve bunun sonunda da kalp krizi riski yükselmektedir. Bu nedenle damar sağlığını düzenleyici besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Kalp ve damar sağlığına dikkat etmek için öncelikle, her öğünde kullanan yağ seçimine özen gösterilmesi önem taşımaktadır. Margarin gibi damar tıkanıklığına neden olabilecek zararlı ürünlerin yerine, kan akışını düzenleyen zeytinyağı tüketilmelidir.

Badem ve fındık gibi kuru yemişlerin tüketilmesi, LDL seviyesini azaltmaktadır.

Badem ve fındık gibi kuru yemişlerin tüketilmesi, LDL seviyesini azaltmaktadır.

Omega bakımından zengin balık ürünlerinin, en az haftada bir kere tüketilmesi de hem kalp hem de damar sağlığı için fayda sağlamaktadır. Sağlıklı gıda tüketimi sayesinde, kanda bulunan LDL adı verilen kötü kolesterol miktarı düşürülmektedir. Düşen kötü kolesterol sayesinde, kan basıncı seviyesi olması gereken miktarlara inmektedir. Elbette dengeli ve sağlıklı beslenmek, kalp damar sağlığının kusursuz çalışması yeterli olmamaktadır. Bunun yanı sıra yapılacaklar aşağıda sıralanmaktadır;

  • Günlük ortalama 30 dakika hafif egzersizler yapmak.
  • Bol su tüketmek.
  • Stres yaratacak durumlardan uzak durmak.
  • Antioksidan içeren gıdalara yönelmek.
Balık, özellikle kalp sağlığı açısından yararlı bir besindir.

Balık, özellikle kalp sağlığı açısından yararlı bir besindir.

Kalp sağlığı üzerinde etkili olan besinler Nelerdir?

Kalp ve damar hastalıklarını önlemek için yapılması gereken en önemli şey beslenme düzenine dikkat etmektir. Kalp ve damar sağlığı için etkili gıdalar aşağıda sıralanmaktadır;

Balık yağı:Damar tıkanıklıklarını engelleyen en önemli besin kaynağıdır. İçerisinde bulunan omega-3 sayesinde, yüksek oranda antioksidan içermektedir.

Sarımsak: Damar ve kalp hastalıklarını önleyen antioksidan içerikli bir besindir. Özellikle yağlı yemeklerin içerisinde kullanıldığı zaman, yemeğin daha rahat sindirilmesine ve kötü kolesterolü önlemeye yardımcı olmaktadır. Kan basıncını düzenlemeye yardımcı sarımsak, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler tarafından hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Domates: İçerisinde bol miktarda likopen maddesi bulunduğu için, kötü kolesterol miktarını düşürmektedir. Yapılan araştırmalara göre, yemeklerde kullanılması sağlık açısından çok daha fayda sağlamaktadır.

Kalp ve damar sağlığı için, yüksek oranda antioksidan içeren besinler tercih edilmelidir.

Kalp ve damar sağlığı için, yüksek oranda antioksidan içeren besinler tercih edilmelidir.

Kuru yemiş: Özellikle ceviz, badem ve fındık gibi kuru yemişlerin, günlük olarak ölçülü miktarda tüketilmesi, LDL seviyesini azaltmaktadır.

Elma: Meyvelerden elma, kalp ve damar sağlığı riskini büyük oranda düşürmektedir. Elma içerisinde pektin maddesi sayesinde, LDL düzeyinin düşürülmesini desteklemektedir.

Baklagiller: Lif açısından da zengin olan baklagiller sindirim sistemini düzenlemenin yanı sıra, kan basıncını kontrol altına almaktadır. Bu sayede, kalp kasları düzenli olarak işlevini sürdürmektedir.

Yeşil Çay: Siyah çay tüketimi, içerisindeki kafein oranı yüzünden kalp ve damar için sağlıklı olmamaktadır. Bu nedenle, sakinleştirici özelliği olan güçlü antioksidan yeşil çay tercih edilmelidir. Böbrek hastalığı olan hastaların, yeşil çay tüketmeden evvel, hekimlerine danışması gerekmektedir. Günlük olarak 2 fincandan fazla tüketildiği zaman, kişi de yan etkileri olabilmektedir.

Meyvelerden elma, kalp ve damar sağlığı riskini büyük oranda düşürmektedir.

Meyvelerden elma, kalp ve damar sağlığı riskini büyük oranda düşürmektedir.

Zeytinyağı: Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı kullanmak, hem besleyici hem de kalp dostudur. Ayrıca sindirim sistemini de düzenleyen bir yağ olduğu için, doğal ilaç olarak da adlandırılmaktadır.

Balık: Balık tüketimi, özellikle kalp sağlığı açısından yararlı bir besindir. Bunun yanı sıra, deniz ürünlerinin de yenmesi, kötü kolesterolü düşürmektedir. özellik kalp ve damar sağlığı iyi olmayan kişiler haftada en azından 2 kere balık tüketmeliler. Balığı, buğlama ya da ızgara şeklinde yenmesi sağlık açısından faydalıdır.

Muz: Vücudun vitamine ihtiyacı olduğu kadar, minerale ihtiyacı vardır. Yüksek potasyum mineraline sahip buz, kalp hastalığı önlemede önemli bir meyvedir.

Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı kullanmak, hem besleyici hem de kalp dostudur.

Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı kullanmak, hem besleyici hem de kalp dostudur.

Pancar: Folik asit ve potasyum oranı yüksek olan pancar, kalp ve damar sağlığı için sık sık tüketilmesi gereken bir besindir. İçerisinde bulunan doğal şeker sayesinde, vücuda gereken enerji desteğini de sağlamaktadır.

Süt ve Süt Ürünleri: Vücudun ihtiyaç duyduğu, protein, B vitamini ve kalsiyum desteğini süt ve süt ürünleri tüketilerek alınmaktadır.

 

Elbette kalp ve damar sağlığı için düzenli beslenmek çok önemlidir. Ancak bunun yanı sıra, özellikle ailede kalp ve damar hastalığı varsa, düzenli doktor kontrollerinin de ihmal edilmemesi gerekmektedir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

  • www.acibadem.com.tr
  • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim