Kalori Hesabı Yapmadan Zayıflamanın Yolları

Kilo vermek isteyen çoğu insan zayıflamak için kalori sayma yöntemine başvurur. Kalori hesabı nasıl yapılır? gibi araştırmalar yapılır. Peki kalori hesabı yapmadan zayıflamanın bir yolu var mı? işte bu sorunun cevabı yazımızın içerisinde.

11.06.2019 - 16:21
03.07.2019 - 21:27
Yorum Yap
2 dk okuma süresi

Kilo vermek isteyen çoğu insan zayıflamak için kalori sayma yöntemine başvurur. Kalori hesabı nasıl yapılır? Bu yöntemle kilo vermek isteyenler; boy ve kilosuna, yaşına ve cinsiyetine göre gün içinde alması gereken toplam kalori miktarından daha az kalori alarak kilo vermeye çalışır. Ancak kalori sayarak zayıflamak isteyen insanların çoğu, her tükettiği besinin kalorisini hesaplamaktan sıkılır ve zamanla diyet yapma fikrinden vazgeçer.

Aslında kilo vermek için kalori hesabı yapmaya gerek yoktur. Kalori hesabı yapmaya gerek olmadan sadece sağlıklı ve dengeli beslenerek de kısa süre içerisinde kilo vermek mümkündür. İşte kalori hesabı yapmadan zayıflamanın kolay yolları…

Acıkmadan yememek

Canınız sıkkın olduğunda, sinirlendiğinizde, stresli dönemlerinizde hemen bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz. Bu gibi duygusal durumlarda birden yemek yeme isteği gelir. Bu gerçek açlık değil, duygusal açlıktır. Sadece gerçekten aç olduğunuzda, ana ve ara öğünlerinizde yemelisiniz. Bu öğünlerin dışında herhangi bir yiyecek tüketmemelisiniz.

Dengeli beslenmek

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrendiğiniz zaman kalori hesabı yapmanıza gerek yoktur. Bunun için yediğiniz yiyeceklerin içinde hangi besin maddeleri olduğunu bilmeniz yeterlidir. Bir gün içinde yeterli miktarda ve dengeli olacak şekilde karbonhidrat, yağ ve protein almanız gerekir. Bunlardan sadece birine ağırlık vermeniz bile kilo almanıza sebep olur. Bu nedenle karbonhidrat, yağ ve protein kaynaklı besinleri öğünlere bölüştürerek dengeli bir şekilde tüketmeniz önemlidir.

Porsiyon azaltmak

Her yediğiniz yiyeceğin kalorisine bakarak hesap yapmak, hem yorucudur hem de yetersiz beslenme riskini arttırır. Çünkü daha hızlı kilo vermek için daha az kalorili ve tok tutmayan yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Bu yüzden eğer sağlıklı besleniyorsanız normalde yediğiniz 1 porsiyon yemeği yarım porsiyon azaltarak da kilo verebilirsiniz.

Yavaş çiğnemek

Daha az yiyerek daha çok doymak için, yemeği yavaş çiğneyerek yemek oldukça önemlidir. Hızlı çiğnemenin sonucunda vücudunuz tokluk hissini çok geç algılayacağından, yemekleri yavaş çiğnemek daha çabuk doymaya başladığınızı hissettirir. Araştırmalar sonucu yemekleri hızlı çiğnemenin daha fazla yemeyi, yavaş ve çok çiğnemenin ise daha az yiyerek kilo vermeyi sağladığı göstermiştir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim