Kaliteli Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Akdeniz beslenme modelinin en önemli besin maddelerinden bir tanesi olan zeytinyağı, içerisinde bulunan yüksek besin değerleriyle adeta şifa kaynağı olarak görülmektedir. Özellikle denize yakın olan yerleşim yerlerinde daha sık kullanılan zeytinyağının, insan vücudu üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor. Peki bu kadar faydalı olan zeytinyağı nasıl seçilmeli? Kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır? Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Kaliteli zeytinyağı kullanmanın, […]

15.01.2019 - 23:14
15.01.2019 - 23:15
Yorum Yap
4 dk okuma süresi

Akdeniz beslenme modelinin en önemli besin maddelerinden bir tanesi olan zeytinyağı, içerisinde bulunan yüksek besin değerleriyle adeta şifa kaynağı olarak görülmektedir. Özellikle denize yakın olan yerleşim yerlerinde daha sık kullanılan zeytinyağının, insan vücudu üzerindeki etkileri saymakla bitmiyor. Peki bu kadar faydalı olan zeytinyağı nasıl seçilmeli? Kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Kaliteli zeytinyağı kullanmanın, vücut sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi var. Uzmanlar iyi bir zeytinyağının faydalarını şu şekilde sıralıyor;

 • Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolün düşürülmesinde,
 • Kalp – damar tıkanıklıklarında,
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarında,
İyi kalite bir zeytinyağı kullanmanın, vücut sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi var.

İyi kalite bir zeytinyağı kullanmanın, vücut sağlığı üzerinde çok sayıda olumlu etkisi var.

 • Romatizmalı durumlarda,
 • Safra kesesi hastalıklarında,
 • Anemi durumunda,
 • Karaciğer hastalıklarında,
 • Kabızlık durumunda,
 • Cilt kurumasında,

gibi hastalıklarda zeytinyağı etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

 • Zeytinyağı özellikle çocukların beyin gelişiminde ve kemik gelişiminde büyük bir etkiye sahiptir. Bunun dışında saç bakımında ve cilt bakımında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır.

Zeytinyağı Nasıl Seçilir?

İyi bir zeytinyağı satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat edilerek alınan bir zeytinyağı iyi kaliteye sahiptir denebilir.

Kalitesi yerinde olan bir zeytinyağı ağızda acımtırak bir tat ve boğazda yakıcılık oluşturur.

Kalitesi yerinde olan bir zeytinyağı ağızda acımtırak bir tat ve boğazda yakıcılık oluşturur.

Kaliteli zeytinyağı seçiminde dikkat edilecek noktalar şu 5 kriterdir. Bunlar;

 1. Üretim tekniği,
 2. Kokusu,
 3. Tadı,
 4. Renk tonu,
 5. Markası ve taşıdığı ambalajı

bir zeytinyağının kalitesini belirleyen kriterlerdir.

1-Üretim Tekniği

İlk ve en önemli kriterden biri zeytinyağının hangi teknikle ve hangi koşullarda üretildiğidir. Erken hasat edilen ve de soğuk sıkım adı verilen olmalıdır. Çünkü zeytinyağını faydalı yapan içeriğinde yer alan polifenol adlı maddedir. Erken dönemde bu madde en üst seviyede olurken ağaçta olgunlaşan zeytinin içerisinde bu madde zamanla azalır. Zeytinin olması gereken işlenme biçimi soğuk sıkım tekniğidir. Ancak bu teknikte minimum su kullanılmalıdır. Polifenoller uçucu özellikte ve çözünebilir yapıda olduğu için suya çok hızlı karışır. Erken alınan ürünlerin soğuk sıkım tekniği ile hazırlanan ürünler diğerlerine göre çok daha sağlıklıdır.

Zeytinyağı özellikle çocukların beyin gelişiminde ve kemik gelişiminde büyük bir etkiye sahiptir.

Zeytinyağı özellikle çocukların beyin gelişiminde ve kemik gelişiminde büyük bir etkiye sahiptir.

2-Kokusu

Kalitesini anlamak istediğiniz bir zeytin yağını ilk olarak koklayın. Kokusunda zeytin kokusu almak, zeytinyağın da çok istenen ve aranılan bir koku değildir.Yağdan almanız gereken koku ise meyvemsi bir koku olmalıdır. Taze meyve kokusu, çimen kokusu gibi. Ancak içerisinde pastel boya kokusu ya da yağlı boya kokusu gibi bir koku alırsanız bu yağlar bekletildiğini ifade eder.

3-Tadı

İyi bir zeytinyağının tadını anlamak için zeytinyağından ufak bir miktar alınıp dilin üzerinde dolaştırılmalıdır. kalitesi yerinde olan bir zeytinyağı ağızda acımtırak bir tat ve boğazda yakıcılık oluşturur. İçerisinde yüksek oranda antioksidan bulunan zeytinyağı bu nedenle insan sağlığı üzerinde çok etkilidir.

Satın alınan ürünlerin mutlaka T.C. Tarım Bakanlığı'nın kabul verdiği ürünler olmasına özen gösterilmelidir.

Satın alınan ürünlerin mutlaka T.C. Tarım Bakanlığı’nın kabul verdiği ürünler olmasına özen gösterilmelidir.

4-Renk Tonu

Kaliteli bir zeytinyağının rengi satın alma aşamasında kafa karışıklığına yol açabilir. Ancak iyi bir zeytinyağı asla renginden anlaşılamaz. İçerisine boyar madde katılan zeytinyağları, renk tonlarının göze hoş gelmesini sağlayarak, zeytinyağının iyi olduğu algısı yaratabilir. Ancak dediğimiz gibi renk tonu zeytinyağı seçiminde esas kriter olmamalıdır.

5-Markası ve Taşıdığı Ambalajı

Mutlaka zeytinyağı seçerken markasına ve sahip olduğu ambalajın özelliklerine dikkat edin. Satın aldığınız ürünlerin mutlaka T.C. Tarım Bakanlığı’nın kabul verdiği ürünler olmasına özen gösterin. Zeytinyağının hangi yılda üretildiğine değil hangi yıl içerisinde hasat edildiğine bakın.

İyi bir zeytinyağı asla renginden anlaşılamaz.

İyi bir zeytinyağı asla renginden anlaşılamaz.

Alacağınız zeytinyağının şişesinin plastik olmamasına, güneş ışığı geçirmeyecek renk tonlarında olmasına dikkat edilmelidir. Güneş ışınları zeytinyağının bozulma süresini hızlandırarak, acımsı bir tat meydana getirir.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise zeytinyağının belli bir kullanım ömrü olduğu gerçeğidir. Zeytinyağı açıldıktan sonra 2 ay gibi bir süre içerisinde tüketilmelidir.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.elele.com.tr[/su_spoiler] [/su_accordion]

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim