Kakulenin Faydaları Nelerdir? Kakule Nerede Kullanılır?

NAVİGASYONKakule Nedir?                                             Kakule ÇeşitleriKakulenin 8 FaydasıKötü Nefesi GiderirBoşlukları Tedavi etmeye Yardımcı OlurKansere Karşı KorurKan Basıncını DüşürürDiyabetin Tedavisine Yardımcı OlurSindirim Sistemini DesteklerAstım Rölyefi SağlayabilirDiğer FaydalarKakule Nereden Alınır?Nasıl Kullanılır ve Saklanır? Hindistan başta olmak üzere Nepal, Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen bir bitki olan kakuleyi, daha önce hiç tatmamış hatta ismini bile duymamış olabilirsiniz. Sağlığa birçok […]

20.05.2019 - 18:11
20.05.2019 - 18:11
Yorum Yap
9 dk okuma süresi

Hindistan başta olmak üzere Nepal, Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişen bir bitki olan kakuleyi, daha önce hiç tatmamış hatta ismini bile duymamış olabilirsiniz. Sağlığa birçok faydası bulunmanın yanı sıra lezzetli aromosı ile her mutfağın vazgeçilmezi olması gereken kakule ülkemizde hak ettiği değere yavaş yavaş kavuşuyor. İşte okuyunca koşarak aktara gidip almak isteyeceğiniz kakulenin faydaları

Kakule Nedir?                                            

Kakule, zencefil (Zingiberaceae) familyasının Elettaria (yeşil) ve Amomum (siyah) cinsindeki bitkileri ifade eder. Güney Hindistan’ın nemli ormanlarına özgüdür. Meyve yabani bitkilerden toplanabilir, ancak çoğu Hindistan, Sri Lanka ve Guatemala’da yetiştirilir.

21.yüzyılın başlarında Guatemala, bu baharatın en büyük üreticisi oldu ve yıllık ortalama üretim 25.000 ile 29.000 ton arasındaydı. Kakule fabrikası 1914 yılında Alman kahve fabrikası Oscar Majus Kloeffer tarafından tanıtıldı. Hindistan eskiden en büyük üretici idi, ancak 2000’den beri ülke dünya çapında ikinci en büyük üretici oldu.

Güney Asya yemeklerinde, özellikle körilerde ve İskandinav hamur işlerinde popüler bir bileşendir. Bazen, Afrika ve Asya mutfağında kullanılan zencefil ailesinin ( Amomum, Aframomum, Alpinia ) diğer benzer baharatları için veya gerçek kakulelerin ticari adulterantları için bu isim kullanılır.

Kakule tadı nasıl? Hem tuzlu hem de tatlı olarak tanımlanan benzersiz ve karmaşık bir karışım olarak ifade edilebilir.

Kakule esansiyel yağı, kakule tohumu kabuğunun epidermisinin altındaki hücrelerde ortaya çıkar. Bir tohumun kakule yağı içeriği yüzde 2 ile yüzde 10 arasında değişmektedir, temel bileşenleri sineol ve a-terpinil asetattır. Bu yağ, ilaçları lezzetlendirmek için ve ayrıca parfüm, sabun, deterjan ve diğer vücut bakım ürünlerinde koku olarak kullanılır.

Kakule Çeşitleri

Üç tür kakule vardır: yeşil, Madagaskar ve siyah. Çoğu tarifte yeşil kakule kullanılır. Genellikle güçlü, hafif tatlı ve bitkisel bir tada sahiptir.

Kakule kabukları veya kapsüller yavaşça olgunlaşır ve olgunlaşmanın dörtte üçü olduğunda toplanmalıdır. Hasattan sonra, baklalar yıkanır ve kurutulur. Kurutma yöntemi son rengi belirler. Her bir kapsülün içindeki üç kakule tohumu, kakule baharatı olarak kabul edilir.

Yüksek kaliteli bir kakule, gerçek tarçın ve vanilyaya benzer şekilde satın almak için pahalı bir baharat olabilir, ancak tariflerde sadece bir çay kaşığı veya daha azına ihtiyaç duyulacak kadar kuvvetlidir, bu yüzden uzun bir süre dayanır.

Kakule neden bu kadar pahalı?  Pahalı bir baharat olmasının nedeni; elle hasat edilmesi sebebiyle oldukça emek verilmesidir.

Kakule baharatını öğütülmüş haliyle satın alabilir ve kullanabilirsiniz. Ayrıca bütün baklaları satın alabilir, tohumları çıkarabilir ve tohumları kendiniz öğütebilirsiniz. Bazı tarifler aslında baharatı demlendirmek için bütün bakla (tohumların sağlam tutulması) kullanılmasını gerektirebilir. Bir tarif hazırladığınızda, kapsülü çıkarın.

Ön-öğütülmüş kakule, bütün kabukları veya taze öğütülmüş tohumları kadar lezzetli değildir, ancak kullanım açısından daha kolay bir seçenektir. Bütün bakla veya taze öğütülmüş tohumlar daha çok uçucu yağlara sahiptir.

İçeriğindeki A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko sayesinde iyi bir vitamin ve mineral takviyesi olarak da kullanılabilir.

Kakulenin 8 Faydası

Bu baharat doğal olarak birçok yaygın ve ciddi sağlık sorununa yardımcı olabilir. İşte en önemli kakule sağlık yararlarından bazıları şunlardır:

Kötü Nefesi Giderir

Kakule, ağız kokusu olarak bilinen yaygın bir soruna karşı çok etkili bir çözümdür. Sadece tohumları çiğnemek, ağzınızdan çıkan kötü kokuları gidermenize yardımcı olabilir. Hatta bazı sakızlar bu nedenden ötürü onu bir bileşen olarak bile içerir.

Son zamanlarda, Hindistan’daki Kurukshetra Üniversitesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı tarafından yapılan bir çalışmada, kakule özütlerinin oral bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkileri araştırılmıştır. Araştırmacılar, ekstrelerin Streptococcus mutans ve Candida albicans gibi oral patojen bakterilere karşı etkili olduğu sonucuna vardılar. Ek olarak, kakule yağının ana aktif bileşeni olan cineole, kötü nefes ve diğer enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürdüğü bilinen güçlü bir antiseptiktir. Ağız kokusundan nasıl kurtulacağınızı arıyorsanız, kakuleden başka bir şeye ihtiyacınız yok.

Boşlukları Tedavi etmeye Yardımcı Olur

Bu baharat yalnızca ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmekle kalmaz aynı zamanda dişlerinizdeki boşluk gelişimini önlemeye veya hatta boşlukları ve diş çürümelerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Bir sakızın tüm temizlik yararlarına sahiptir, ancak herhangi bir olumsuzluğa sahip değildir (yapışkanlık gibi).

Ağzınızdaki bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda keskin ama hoş bir tadıyla çiğneme kakule de, haznenin elyaflı dış kaplaması dişlerinizin mekanik bir temizliğini sağlayabilirken, temiz bir tükürük akışını teşvik edebilir.

Kansere Karşı Korur

Bu şifalı bitki, kanser söz konusu olduğunda, doğal bir kanser tedavi olarak potansiyel sergilemeye söz veriyor. Hayvan çalışmaları, kemopreventif bir madde veya kanser oluşumunu inhibe etmek, geciktirmek veya tersine çevirmek için kullanılan bir şey olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir 2012 araştırması, hayvanlarda cilt sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar, kakule tozunun oral yoldan alınması ile tümörlerin oluşumunda ve sayısında önemli bir azalma olduğunu bulmuşlardır. Çalışma, kakulenin iki aşamalı cilt kanserine karşı kemopreventif bir ajan olarak potansiyele sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Genel olarak, bu baharatta bulunan, cineole ve limonen içeren fitokimyasallar, kanser ilerlemesine karşı koruyucu bir rol üstlenme kabiliyetini göstermiştir.

Kan Basıncını Düşürür

Kakule, kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilir. Bu, kalbinizin ve böbreklerinizin sağlığını korumanın anahtarıdır. Hindistan’daki RNT Tıp Koleji Tıp Bölümü’ndeki Yerli İlaç Araştırma Merkezi tarafından yürütülen ve Hint Biyokimya ve Biyofizik Dergisi’ni yayınlayan bir araştırmada, yeni tanısı konulan bireylere primer evre 1 hipertansiyonu olan 20 kişiyi ve günde üç gram kakule tozu vermenin etkisini değerlendirdi. 12 hafta boyunca iki bölünmüş dozda.

Sonuçlar şaşırtıcı. Kakule sadece sistolik, diyastolik ve ortalama kan basıncını azaltmaya yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda toplam antioksidan durumunu üç ay sonunda yüzde 90 artırdı.

Diyabetin Tedavisine Yardımcı Olur

Bu baharattaki yüksek mangan içeriği, şeker hastaları ve kan şekeri sorunları ile mücadele eden herkes için mükemmel bir seçimdir. Araştırmalar, diyabet tanısı alan kişilerin, eser mineral manganez kan seviyelerinin düşük olduğunu göstermektedir. Diyabetin seviyelerinin düşmesine neden olup olmadığı veya düşük manganez seviyelerinin diyabet gelişimine katkıda bulunup bulunmadığı açık değildir. Her iki durumda da diyete manganez eklemek şeker hastaları için akıllı bir fikirdir, bu yüzden bu baharatı diyabetik beslenme planınızın bir parçası olarak kullanmalısınız.

Klinik bir çalışma, manganez kan düzeyi daha yüksek olan diyabetlilerin, “kötü” LDL kolesterolünden, manganez düzeyi düşük olanlardan daha fazla korunduğunu tespit etti. Bütün bunlarla birlikte, bu baharatın diyabetin başlangıcıyla mücadelede etkili olabileceği gösterilmektedir.

Sindirim Sistemini Destekler

Kakule, mide ağrısı gibi sindirim sorunlarının tedavisi için geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda tıbbında geleneksel bir çözümdür, ancak bu yaygın kullanımı destekleyen bilim de vardır.

2014 yılında yayınlanan bir hayvan modeli çalışması, kakule kabukları, zerdeçal ve sembung yaprağının sıcak su ekstraktlarının, hayvanlarda aspirin tarafından indüklenen gastrik ülserler üzerindeki etkilerini incelemiştir. Çalışma boyunca hayvanlara bitkisel karışım veya koruyucu madde olduğuna inanılan başka bir madde ve ardından aspirin verildi ya da sadece aspirin verildi. Araştırmacılar, aspirin uygulamasından önce bitkisel kombinasyonu alan hayvanların sayısında daha az mide ülseri, daha küçük mide ülseri bölgelerinin yanı sıra, aspirin grubundaki deneklerle karşılaştırıldığında daha az miktarda mide astarı hasarı sergilediklerini bulmuşlardır.

Astım Rölyefi Sağlayabilir

Kakule ayrıca astım gibi nefes sorunları ile mücadele edenlere rahatlama sağlayabilir. Bir hayvan modeli kullanan bir çalışma, baharatın bronkodilatör etkiler gösterdiğini göstermiştir. Bu, bronşları ve bronşiyolleri dilate eden, solunum yolundaki direnci azaltan ve akciğerlere hava akımını artıran bir madde olduğu anlamına gelir. Temel olarak, kakule nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı oldu, elbette astım ya da nefes darlığı çeken herkes için asıl amaç budur.

Diğer Faydalar

Kardiyovaksüler sağlığı olumlu yönde etkiler. Vücuttaki kan akışını düzenler, tansiyon, kolesterol ve benzeri sorunların giderilmesine yardımcı olur.

  • Kakule bitkisi, bilinen en iyi afrodizyaklardan biridir. Cinsel isteği artırır, cinsel işlev bozukluklarının giderilmesinde de etkilidir.
  • Antienflamatuar ve antimikrobiyal özelliği vardır.
  • Adet döneminde yaşanan spazm ve krampların giderilmesinde etkilidir.
  • Mide bulantısını gidermeye yardımcı olur.

Kakule Nereden Alınır?

Öğütülmüş kakule hazırdır ve marketlerde bulunur, ancak bunları bulabilirseniz (ve biraz baharat öğütmek için zamanınız varsa), bütün bakla şeklinde satın almak en iyisidir.

Kakule yerine alternatif ne kullanılabilir? Bir seçenek de, kakule tadına benzer şekilde çiçek tadında olan kişniş. Zencefil, hindistancevizi ve tarçın, bazı insanların bir kakule yerine kullandığı diğer seçeneklerdir, ancak kakule tadının çok benzersiz olduğunu ve tam olarak kakule yerine konmadığını unutmayın.

Nasıl Kullanılır ve Saklanır?

Bu baharat tarçın, vanilya, badem, zencefil, karanfil, hindistancevizi ve gül gibi tatlarla iyi bir uyum sağlar. Bu tatlarla birleştirildiğinde karmaşık bir derinlik katar. Kakule ne için kullanılır? Hint chai çayında popüler bir katkı maddesidir. Kakao ve kakule de harika bir eşleşmedir. Tuzlu güveç ve çorbalarda, her çeşit ekmekte ve puding, kek, krep ve turta gibi tatlı yemeklerde de kullanılabilir. Yeşil ve nane çayları veya soğuk tatlılar gibi sıcak sıvılarda demlemek için de harika bir baharattır.

Bu bitki, kakule çayı ve diğer demlenmiş içecekleri oluşturmak için sıcak suda ve çeşitli sıvılarda tamamen veya dik olarak kullanılabilir. Tohumlar ayrıca öğütülecek kakule kabuğundan çıkarılabilir ve çeşitli tabaklara ve smoothielere eklenebilir.

Bütün olarak almanın bir yararı da, daha uzun süre taze kalmaları ve daha güçlü olmalarıdır. Bu baharat, bakla şeklinde satın alındığında bir yıla kadar saklanabilir ve bir harç ve havaneli veya baharat değirmeni ile öğütülebilir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası Hakkımızda | Editör Başvuru | Künyeİletişim