Haber

Kakao Yağının Çatlaklardan Bronzlaşmaya Kadar Mucize Faydaları

Kakao yağı hem cilt bakımı hem de bronzlaşma konusunda oldukça etkili bir doğal yağ.  Yaz aylarında cilt bakımı için kullanabileceğiniz hem doğal hem de en güzel malzemelerden birini arıyorsanız kesinlikle tercihinizi Kakao yağı ondan yana kullanmalısınız.  Biz de hazır Ramazan ayı bitiyor ve yaz sezonu açılıyorken bugün sizlere kakao yağını tüm yönleriyle anlatmak istedik.

Biz baştan belirtelim Kakao yağının tanıdıktan sonra bu yaz kesinlikle elinizden düşürmeyecek gittiğiniz her yere onu götürecek Hatta kullanacaksınız.  Evinizin Demirbaş malzemelerinden Biri haline gelecek Kakao yağı nedir, faydaları nelerdir, yan etkisi var mıdır gelin Bu soruların yanıtını hep birlikte bakalım.

Kakao Yağı Nedir?

Adından da anlaşıldığı üzere kakao ağacından elde edilen çekirdeklerden üretilen Kakao yağı doğal bir yağ olarak normal şartlarda katı halde bulunuyor fakat kolayca sıvılaştırılabiliyor. Hatta şu anda aktarlarda zaten sıvı hale getirilmiş şişelenmiş olarak satılıyor. Çikolata yapımında yaygın olarak kullanılan Kakao yağı çikolatanın ağzımızda kolay şekilde erimesine sağlıyor.  Ayrıca Kakao yağı sadece Kozmetik ürünlerin içerisinde değil yiyeceklerin içinde de bulunuyor.  Eğer doğru şekilde eve doğru miktarda kullanılırsa kakao yağının yenmesini de bir sakınca bulunuyor. Bol miktarda yağ asidi içerir yani Kakao yağı en doğal ve faydalı yağlar arasında dikkat çekenlerden biri oluyor. Bu Sayede cilt sağlığı üzerinde birçok olumlu etki gösteren kakao yağının faydaları neler gelin birlikte bakalım.

Kakao Yağının Faydaları

 • Güçlü antioksidan özellikleri bulunan Kakao yağı Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
 • Düzenli ve ölçülü tüketilmesi durumunda felç ve kalp krizi gibi ciddi kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini en aza indirir.
 • Yorgunluk ve strese karşı kullanılabilir.  Stres nedeniyle yaşanan uykusuzluk sorunları giderir.
 • Bağırsak sağlığı için de yararlı olan Kakao yağı aynı zamanda kabızlık sorununun öyle annesine yardım eder.
 • Dedim nemlenmesini sağlayan Kakao yağı Bu özelliği sayesinde kuru cilt sorunu yaşayanlara çok.  Kakao yağının nemlendirici özelliği çatlayan dudakların bakımında da rahatlık sağlar.
 • Zengin bir antioksidan kaynağı olan Kakao yağı serbest radikallerden hücreleri arındırır Ayrıca bu zararlı maddeler nedeniyle zarar gören cildin onarılmasına da katkı sağlar.
 • Cilt sağlığı için bu kadar faydalı olan Kakao yağı aynı zamanda kırışıklıklara karşı da olumlu etkiler gösterir.  Kakao yağı için yaşlanma karşıtı demek de mümkündür.
 • Ciltte çatlak oluşumunu engelleyen Kakao yağı aynı zamanda var olan çatlakların görünümünü de en aza indirir.
 • Geçmeyen yara izlerine karşı da Kakao yağı kullanabilirsiniz Çünkü Kakao yağı yara izlerinin görünümü ne iyileştirir.
 • Yaz aylarında en çok kullanılan özelliği ise kakao yağının daha hızlı ve kalıcı bir bronzluk sağlayan olmasıdır.  Güneşte sizi bronz araştıracak doğal bir ürün oluyor arıyorsanız mutlaka kakao yağını denemelisiniz.
 • Saç sağlığı için de faydalı olan Kakao yağı kepek sorununun çözümünde önemli rol oynar ve kuru ve yıpranmış saçlarını sağlıklarına yeniden kavuşmasını sağlar.
 • Kakao yağının son faydası ise ağız içinde oluşan yaralar, Sedef ve egzama gideceğiz sorunlarına karşı iyi gelmesidir.

Kakao Yağının Çatlaklardan Bronzlaşmaya Kadar Mucize Faydaları

Kakao Yağı Nasıl Kullanılır?

Başta da belirttiğimiz gibi Kakao yağı genel olarak katı halde bulunuyor fakat vücut sıcaklığında bile kolay bir şekilde eridiği için direk cilde uygulanabiliyor.  Özellikle alerjik reaksiyonu bulunanlar daha önce hiç Kakao yağı kullanmadı varsa mutlaka acil kollarının hiç bölgesine küçük bir alana uygulamalı ve 24 saat boyunca gözlemlemeye başladıktan sonra kullanmaya başlamalıdır.

Kakao yağını isterseniz cildinize doğrudan ve tek başına uygulayabilir isterseniz de aynı etkileri gösteren Hindistan cevizi yağı badem yağı ve zeytinyağı gibi yağlarla da karıştırarak kullanabilirsiniz.  Bu şekilde kullanmak kakao yağının etkisini daha da arttıracaktır.

İsteyenler kakao yağının içerisine eczanede bulunan E vitamini kapsüllerinden de ekleyebilir Bu sayede ev yapımı nemlendirici kremler hazırlayabilir.

Saç bakımı ve sağlığı için Kakao yağı kullanacaksanız isterseniz bal ve süt gibi destekleyici maddelerin içerisinde ekleyebilir bu şekilde tercih edebilirsiniz.

Kakao yağını bronzlaşmak için kullanacaksınız yağı sürmeden önce mutlaka geldiğinizde güneş koruyucu bir krem uygulamanızda yarar var. Çünkü Kakao yağı çok hızlı Bir bronzlaşma sağladığı için cildinizin kızarmasına ve yanmasına neden olabilir.

Kakao Yağının Zararı Var Mı?

Doğru miktarda ve doğru şekilde kullanmanız durumunda kakao yağının cilde bilinen hiçbir zararı yok. Fakat bünyesi alerjik olanlar ve kronik rahatsızlığı olanlar düzenli olarak Kakao yağı bu kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalı.

Kakao yağının içerisinde Doymuş yağ bulunmaktadır Bu nedenle onunla Hazırladığınız yemekleri tüketmeniz durumunda fazla kalori size kilo olarak geri dönebilir. Bu nedenle içerisinde Kakao yağı bulunan yiyecekler fazla tüketmemek de yarar vardır. Yine kakao yağının fazla tüketilmesi uykusuzluk ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olabilir.

Kakao yağı bronzlaşmak için kullanmayı düşünüyorsanız unutmamanız gereken çok önemli bir nokta var çünkü kakao yağının Güneş’ten koruyucu Güldür etkisi yok. Bu Nedenle cildinize önce mutlaka güneş koruyucu kremler Sürmeli ardından kakao yağını sürmelisin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu