Haber

Hemen Kahve İçmeye Başlamanız için 5 Faydalı Neden

Kahve içmenin zararlı olduğu yönündeki uzman görüşlerine hepimiz aşinayız. Ancak kahveye olan bakış açınızı, bu mucize içeceği uygun miktarda tükettiğiniz gördüğünüz eşsiz faydalarıyla değiştirebilirsiniz. Kahvenin faydaları hakkında detaylı bilgileri aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Günde Ne Kadar Kahve İçilmeli?

Çoğu çalışan birey güne hazırlanmak ve hızlıca uyanmak için ilk iş olarak kahve kupasına sarılır. Metabolizma üzerinde canlandırıcı etkileri bulunan kahvenin faydaları sayesinde aynı zamanda kilo verme süreci de hızlanır. Öyle ki İspanya’da gerçekleştirilen ve Uluslararası Spor Beslenme ve Metabolizma Dergisi’nde açıklanan bir araştırma sonucuna göre antrenman öncesinde sporcuların kafein almasının %15 oranında daha fazla kalori yaktığını ve bu durumun psikolojiden tamamen bağımsız olduğunu ispatlamıştır.

Araştırma çerçevesinde günlük tüketilmesi gereken kahve miktarı hesaplanırken, kişilerin kendi ağırlığını baz alması gerektiği de görülmüştür. Bir kişi her kilosu başında günde 4.5 mg. kahve tüketme hakkına sahiptir.

Hamilelerin de bu miktarlarda kahve tüketmesinin sakıncası olup olmadığını öğrenmek için Hamileyken Kahve İçilir mi? yazımıza göz atmayı unutmayın.

Kahve Dolaşımı Hızlandırır

Japonya’da gerçekleştirilen ve kahve tüketmenin dolaşım sistemi üzerine etkilerini araştıran bir çalışma, 140 gram ve kafein içermeyen kahve tüketen katılımcıların kafeinli kahve içenlere göre kılcal damarlarında meydana gelen değişimleri ortaya koymuştur. Sonuç olarak 75 dakika içerisinde kafeinin etkisini göstermesiyle birlikte dolaşımda %30 oranında artış meydana gelmiştir.

Kahve tüketmenin faydaları arasında sayılan dolaşım artışı, ideal kahve tüketme dozajının aşılmasıyla çarpıntıya yol açarak bir zarara dönüşebileceğinden, gündelik tüketim miktarına dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kahve Ağrıları Azaltır

Amerika’da bulunan Illinois Üniversitesi tarafından yoğun egzersiz yapmadan yarım saat öncesinde 2 fincan kadar kahve tüketmenin, kas ağrısı problemini önlediği ve egzersiz verimini olumlu şekilde etkilediğini göstermiştir.

Kasların direnci ve gücü açısından kahve tüketimi özellikle doğal bir ağrı kesici ya da doping olarak kullanılabilir.

Kahve Hafızayı Güçlendirir

John Hopkins Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve kahve tüketmenin faydaları konusuna odaklanan bir diğer çalışma da kafein alan bünyelerin 24 saat sonrasında hafızalarında iyileşme kaydedildiğini ortaya koydu.

Çalışma kapsamında bir grup katılımcıya 5’er dakika arayla farklı şekiller gösterildi ve bu katılımcıların bir kısmına 200 gr. kafein verilirken diğer grup üzerinde kafein verildiği yalanı söylenerek plasebo etkisi kullanıldı. Sonuçta ertesi gün yapılan hafıza testinde kafein tüketen grubun daha iyi bir şekilde şekilleri hatırladığı görüldü.

Kahve Kasları Korur

Sporcu sağlığı hakkında bilgi edinmek adına hayvanlar üzerinde bir çalışma gerçekleştiren Coventry Üniversitesi ise kahve içmenin faydaları üzerine bir diğer gerçeği ispatladı. Çalışma neticesinde kahve tüketen canlılarda omurga kasları, diyafram kasları gibi hayati önem arz eden yapıların yaşlanmaya bağlı hasarlarında düşüş gerçekleşirken, kas yaralanmalarının da kafeinle önlenebileceği görüldü.

Kahve Enerji Verir

Kafein özellikle akşamüstü saatlerinde tüketildiği takdirde sporcular için büyük faydalar sağlıyor. Bu tez üzerine bir yazı yayınlayan Psikoloji Bülteni’ne göre egzersiz kapasitesini artırmaya yarayan glikojen depolarının karbonhidratlarla birlikte kahve tüketildiği takdirde %66 oranında artış kazandığını belirtilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu