Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Kahve hakkında ilginç bilgiler

Bir fincanının 40 yıl hatırı olan kahve, geçmişi ve sürekli olarak yenilenen çeşitleri ile kahve hayranlarının ilgisini artırmaktadır. Eğer kahve tiryakisiyseniz hakkında şaşıracağınız 15 bilgiyi mutlaka öğrenmelisiniz. İşte kahve hakkında çok şaşıracağınız ilginç bilgiler…
Eklenme:
 Kahve hakkında ilginç bilgiler

Kahve özellikle Türk kültürünün vazgeçilmezleri arasında. Bazı insanlar gözünü açar açmaz güne kahve ile başlarken bazıları da gün içerisinde bir fincan kahveyle yetiniyor. Çeşitliliğin arttığı ve tüketiminin hızla yükseldiği son dönemlerde, kahve hakkında birçok bilgi merak ediliyor. İşte kahve hakkında bilmeniz gereken 15 ilginç bilgi…

Kahve hakkında 15 ilginç bilgi

Kahve eski zamanlarda Yemen ve Arabistan’da bir mucize ilaç olarak kabul edilir ve sadece bir doktor tavsiyesiyle alınırdı. Uzun seneler kahve, beyni kuvvetlendiren bir ilaç olarak veya dini ritüellerin bir parçası olarak görüldü.

Kahve çekirdek olarak bilinse de aslında kendisi bir meyvedir.

Kahve, dünya üzerinde en fazla satışı gerçekleştirilen ikinci üründür. Her yıl 500 milyardan fazla kahve tüketilir ve bu da dünyanın en çok tüketilen içeceğinin kahve olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda ham petrolden sonra dünyanın en çok ticareti yapılan şeyidir.

George Washington isimli Belçikalı biri 1910 yılında hazır kahve dediğimiz granül kahveyi üretmiştir.

Sabah saatlerinde 9.30 – 11:30 arasında tüketilen kahve çok daha iyi bir etkiye sahiptir.

Her gün Dünyada yaklaşık olarak 2,5 milyar bardak kahve içilmektedir.

Dünyanın ilk kahve evi, 1475 yılında İstanbul’da açılmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, 29 Eylül Ulusal Kahve Günü olarak kutlanır. Kosta Rika’da 12 Eylül, İrlanda’da 19 Eylül, Japonya’da ise 1 Ekim’dir.

Kafein tüm vücutta yayılır, hem kana hem de sperme gider.

Araplar, Arap Yarımadasında kahve ağaçlarını yetiştiren ilk insanlardı. Genellikle kahveyi (qahwa) kavurur veya kaynatarak içerlerdi. Eski Arap kültüründe bir kadının kocasından boşanabilmesinin tek yolu kocasının kahve üretmesiydi.

Amerikalılar şu anda dünyanın en önde gelen kahve tüketicisidir. Günde 450 milyon fincan kahve veya yılda 160 milyardan fazla tüketim yapıyorlar.

Verim hasattan hasata kadar değişse de tek bir kahve ağacı genellikle bir yıl içinde yarım kiloluk öğütülmüş kahve torbasını doldurmak için yeterli kahve çekirdeğini verir.

Bir kahve ağacının olgunlaşması 3 veya 4 yıl sürer. Olgunlaşınca, her ağaç büyüme mevsimi başına yarım ila bir kilo kahve çekirdeği verir.

Bir fincan kahve içmek kahve çekirdeğini üretmek için 140 litre su gerekir. Karşılaştırıldığında, bir elma için 72 litre, bir muz için 103 litre ve bir çift deri ayakkabı üretmek için ise 16.720 litre suya ihtiyaç vardır.

Beş Amerikalıdan dördü güne bir fincan kahve ile başlamaktadır. Amerikalıların yanı sıra, diğer iki en büyük kahve tüketen ülke Fransa ve Almanya’dır. Bu üç ülke, dünyada tüketilen toplam kahvenin yaklaşık % 65’ini tüketmektedir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Su içmenin faydaları
16 10 2020 - 19:11
Detoks suyu nedir, faydaları nelerdir?
16 10 2020 - 14:16
Cinsel enerjiyi arttırma yolları
16 10 2020 - 10:27
Pratik sebzeli güveç tarifi
14 10 2020 - 15:10
Sağlıklı yaşam için uyulması gereken 4 kural
14 10 2020 - 11:06
Gül suyunun mucizevi etkileri
13 10 2020 - 10:23
Yorum Yap