1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?
Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

A+A-

Kadınlarda idrar kaçırma (üriner inkontinans), mesane kontrolünün kaybedilmesidir ve bu da istemeden idrarın dışarı çıkmasına neden olmaktadır. Kadınlarda idrar kaçırma, beynin mesaneye düzgün şekilde sinyal vermemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Mesane kasları, mesane kasını kontrol eden sinirlerdeki bir sorun yüzünden çok fazla daralabilir. Bu kasların işlevini kaybetmesi de idrarı tutamama gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Güvenilir olmayan bir mesane kişinin sosyal hayatı ve güvenini ciddi şekilde etkileyebilir.  Kadınlar idrar kaçırmaya daha yatkındır, çünkü kadın üretrası (idrarın mesaneden dışarı atılmasını sağlayan tüp) kısadır ve kontinans mekanizması erkek kadar gelişmiş değildir. Birden fazla doğum, mesane ve üretrayı zayıflatır ve menopoz bazen üretranın kapatma işlevini bozabilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

İdrar Kaçırma Nedenleri

Üriner inkontinans sorununa neden olan durum her ne ise kısa süreli olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, ilaç kullanımı veya kabızlık gibi. Böyle durumlarda altta yatan sorun tedavi edildiğinde sorun da ortadan kalkar. Ancak idrar kaçırma sorunu devam ederse bunu ciddi bir durum olarak algılamanız önemlidir. Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri arasında idrar yollarıyla alakalı bazı problemler, doğum kusurları veya genetik olarak ailenin diğer kadınlarında da aynı durumun varlığının olması bulunmaktadır.

Kadınlar Üriner İnkontinans (İdrar Kaçırma) Tipleri

Kadınlarda idrar kaçırma çeşitleri birden fazladır. Bunlar ise stres tipi idrar kaçırma, sıkışma tipi idrar kaçırma ve karışık tip idrar kaçırma olarak adlandırılmaktadır.

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Stres tipi idrar kaçırma belirtileri söz konusu olduğunda mesane üzerine baskı uygulayan öksürük, hapşırma, gülme veya fiziksel aktivite gibi durumlar idrar kaçırmaya neden olmaktadır.  Hamilelik ve doğumdan kaynaklanan fiziksel değişiklikler de stres tipi idrar kaçırmaya neden olabilmektedir. Diğer yandan pelvik taban kaslarının zayıflaması da mesaneyi aşağı doğru hareket ettirir ve mesaneyi pelvisin altına iterek idrar kaçırmaya neden olur.  Sonuç olarak, fiziksel stres anında idrar kaçırılabilir.

Sıkışma (Urge) Tipi İdrar Kaçırma

Buna aşırı aktif mesane denmektedir. Urge tipi idrar kaçırmada tuvalete gitmek için büyük bir aciliyet hissedersiniz, ancak tuvalete yetişemeden idrarınızı kaçırırsınız. Aşırı aktif mesaneye sahip olmanın nedenleri arasında mesane sinirlerinin zarar görmüş olması, kaslarda hasar oluşması ve diyabet, inme gibi durumların sinirleri etkileyerek idrar kaçırmaya neden olmasını sayabiliriz. Bu tipte idrar kaçırma öyküsü olan kadınlar için suya dokunmak, akan suyu duymak veya soğuk bir çevrede olmak tetikleyicidir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Karışık Tip İdrar Kaçırma

Karışık tip idrar kaçırma ise , stres ve sıkışma tipi idrar kaçırmanın birlikte görüldüğü durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma

Mesane dolu olsa bile farkına varmadan idrar kaçırma durumu taşma tipi idrar kaçırma olarak adlandırılır. Buna zayıf mesane kasları, tümörler, kabızlık, bazı ilaçlar, diyabet veya pelvik yaralanmalar neden olabilir.

Kadınlarda idrar kaçırma sadece sağlık olarak değil ruhsal anlamda da sorunlara neden olmaktadır. Bu tip bir rahatsızlığı olan kişiler sosyal hayatlarını kısıtlamakta ve psikolojik olarak zor zamanlar geçirmektedir. Bu nedenle herhangi bir idrar kaçırma probleminde hemen doktora görünmekte fayda vardır.

Öksürürken İdrar Kaçırma

Çoğu kişi öksürdüğünde, güldüğünde ya da hapşırırken idrar kaçırıyor. Buna stres tipi idrar kaçırma denir. Bazı vakalarda, astım ya da uzun yıllar süren kronik öksürük, pelvik tabanın kaslarını gerebilir ve kaslarda gevşemelere neden olabilir. Bu da stres üriner inkontinansa neden olur. Öksürürken idrar kaçırma nedenleri arasında mesane ve üretra destekleyen zayıflamış pelvik kaslar veya üretral sfinkterlerin doğru çalışmaması bulunmaktadır. Zayıflık şu sebeplerden kaynaklanabilir:

 • Çocuk doğurma
 • Üretra alanına hasar
 • Bazı ilaçlar
 • Prostat veya pelvik bölgedeki cerrahi

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Stres inkontinans için risk faktörleri şunları içerir:

 • Kadın olmak
 • Çocuk doğurma
 • Uzun süre öksürme
 • Yaşlanmak
 • Şişmanlık
 • Sigara içmek

Egzersiz Yaparken İdrar Kaçırma

Egzersiz sırasında idrar sızıntısı ile zaman zaman ortaya çıkan idrara çıkma dürtüsü, stres inkontinans olarak bilinen bir duruma bağlıdır. Stres inkontinansı zayıflamış vajinal ve üretral kasların sonucunda oluşur ve idrar kaçırmaya neden olur. Kaslar daha da inceldikçe idrar akışını durdurmak zorlaşır. Genelde zararsız bir problem olmasına rağmen, egzersiz yaparken sorunlara neden olabilir, özellikle de idrarını tutamamanızın sizi düzenli fiziksel aktiviteden alıkoymasına izin verirseniz.

Egzersiz yaparken idrar kaçırma sorunu sık görülen bir durumdur. Hamilelik veya menopoz nedeniyle hormonal değişiklikler geçirmiş kadınlar, üretral duvarların incelmesine maruz kalabilir ve mesane üzerinde daha az kontrol sağlayabilir.  Stres idrar yoluna ve mesaneye baskı yaptığı için, egzersiz yaparken idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar.

Stres inkontinansı ve egzersiz sırasında idrar yapma isteği, özellikle yaşlandıkça hem normaldir, hem de utanç verici bir problemdir.  Özellikle idrar kaçırma sorunu yaşarsanız ve yine de nemli iç çamaşırı ya da kıyafet ile egzersiz yapmaya devam ederseniz, bu  cildi tahriş edebilir.

Sorun hakkında doktorunuzla konuşmak sık idrara çıkma veya idrar kaçırma ile sorununuza çözüm bulmanıza yardımcı olabilir. Bu gibi bir durumda doktorunuz kegel egzersizleri yapmanızı önerebilir, bu da kasların gerginleştirilmesini sağlar. Şiddetli durumlarda ameliyat tercihini de düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

Aşırı hidrasyon, egzersiz yaparken idrar kaçırmanıza neden olan ana suçlulardan biri olabilir. Egzersiz sırasında içme suyu, hidrasyon için önemlidir. Her 10 ile 20 dakikada bir su içmek yeterlidir. Ancak fazla su içerseniz ani bir idrar yapma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Egzersiz yapmaya başlamadan önce her zaman tuvalete gidin.

Gebelikte İdrar Kaçırma

Üriner inkontinans, istemsiz idrara çıkmadır. En sık rastlanan form, stres üriner inkontinans olup, bu durumda fiziksel aktivite, gülme veya hapşırma gibi eylemler esnasında kişi idrarını kaçırabilmektedir.

Gebelikte idrar kaçırma söz konusu olduğunda bunun en yaygın nedeni zayıf pelvik taban kaslarıdır. Pelvik taban kasları pelvisinizin altına yayılır.  Bebeğinizin artan ağırlığıyla beraber bu kasların zayıflaması normaldir.  Zayıf pelvik taban kaslarına sahip olmak bağırsaklarınızı ve mesanenizi kontrol etmenizi zorlaştırır ve bu da tuvaleti kullanmanız gerektiğinde kontrol sorunlarını beraberinde getirebilir.  Öksürürken, hapşırırken, gülerken veya hareket ederken idrarınızı kaçırabilirsiniz.  Özellikle birinci veya ikinci trimesterde mesanenizi kontrol etmekle ilgili sorunlarınız varsa, stres inkontinansı ile baş etme olasılığı daha yüksektir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Doğum öncesi idrar kaçırma doğumdan sonra da yaşanır mı?

Kadınların neredeyse yarısı doğum sonrası idrar kaçırma problemi yaşarlar. Ne yazık ki, idrarını tutamama durumundan birçok yeni anne mustarip olsa da çoğu kişi bu konuyla alakalı doktora başvurmayı hala tabu olarak görmektedir.

Gebelik inkontinansı pelvik taban kaslarınızın gücünü artıran egzersizlerle tedavi edilebileceğinden, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Doğum sonrası inkontinans ne kadar sürer?

Bu doğum şekline, doğum sırasında ne olduğuna ve gebelik sırasında idrar kaçırma problemleri olup olmadığına bağlıdır. Bazıları için, doğumdan sonraki birkaç hafta içerisinde sorun kendiliğinden çözümlenmektedir. Diğerleri için bu aylarca sürebilir veya uzun vadeli bir sorun haline gelebilir.

Kadınlarda İdrar Kaçırmayı Azaltma Yolları

Üriner inkontinans (idrar kaçırma) yaygın ve sıklıkla utanç verici bir sorundur. Öksürdüğünüzde ya da hapşırırken idrarınız kaçırmak, işemek için bir dürtüye neden olsa da öylesine ani ve güçlüdür ki zamanında tuvalete gitmeyi engeller.

[su_note note_color="#e31f3f" text_color="#ffffff" radius="9"]Üriner inkontinans günlük faaliyetlerinizi etkiliyorsa, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.[/su_note]

Üriner inkontinans bir hastalık değildir. Bu durumun nedeni, günlük alışkanlıklar, temel sağlık koşulları veya fiziksel problemler olabilir. Bazı içecekler, gıdalar veya ilaçlar diüretik yani mesanenizi uyararak idrar hacmini arttırabilir. Bunlar ise alkol, kafein, çay, karbonatlı içecekler, yapay tatlandırıcılar, mısır şurubu, kalp ilaçları, kas gevşetici ilaçlar, yüksek dozda B veya C vitamini alımıdır. Çoğu insan için basit yaşam biçimi değişiklikleri veya tıbbi tedavi rahatsızlığı hafifletebilir veya üriner inkontinansı durdurabilir. Ancak idrar kaçırmayı azaltmak için kendiniz de bazı yöntemler uygulayabilirsiniz.

Pelvik taban egzersizleri: Pelvik taban kaslarınız idrarınızı tutmanıza yardımcı olur. Kaslar gebelik veya kilolu olmanın sonucu olarak zayıflarsa idrar kaçırmak mümkündür. Ancak bu durumla başa çıkmak için kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. İdrar kaçırma egzersizleri Kegel olarak da adlandırılmaktadır.

Daha az sıvı alımı: Mesane çok dolu  olduğunda idrar kaçırma dürtüsü daha fazla rahatsızlık verecektir. Çok fazla şey içerseniz, acil idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bu nedenle kafein ve alkolü sınırlamak iyi bir çözümdür. Aksi halde gün boyu tuvalete yetişmek için koşmanız gerekebilir.

Kilo kaybı: Ekstra kilo, idrar kaçırmaya neden olabilir, çünkü bu durum mesaneye baskı uygulamaktadır. Bu nedenle kilo vermek idrar kaçırma için alabileceğiniz önlemlerden biridir.

Sigarayı bırakmak: Eğer sigara içiyorsanız, idrarınızı tutamama riski taşırsınız. Çünkü bu durum, pelvik taban kaslarınızı zorlamanıza neden oluyor.

Kabızlığı yönetmek: Bağırsakları boşaltmak için kendinizi zorlamanız pelvik taban kaslarınızı zayıflatır ve idrar kaçırmayı daha da kötüleştirir. Bağırsakları boşaltma isteğini hiçbir zaman ertelememelisiniz. Kabızsanız diyetinizi ve yaşam tarzınızı değiştirmeniz bu durumu engellemeye yardımcı olabilir. Daha fazla lif tüketin ve daha fazla egzersiz yapın.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur, Nasıl Önlenir?

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma tedavisi, idrar kaçırma türüne, şiddetine ve altındaki nedene bağlıdır. Tedavilerin bir kombinasyonu gerekebilir. Doktorunuz en önce tıbbi tedaviler önerecektir. Ancak bu teknikler başarısız olursa cerrahi gibi diğer seçenekler de düşünülebilir. Doktorunuz idrar kaçırma sorunu için şunları tavsiye edebilir:

Mesane eğitimi: İdrar yapmak için her istek duyduğunuzda 10 dakika bekletmeye çalışarak başlayabilirsiniz. Hedef, sadece iki-dört saat arasında idrar yapana kadar tuvalete gidişler arasındaki süreyi uzatmaktır.

Planlanan tuvalet gezileri: Gitme ihtiyacını beklemek yerine her iki dört saatlik arada idrara çıkma.

İlaçlar: İdrar kaçırma tedavisinde yaygın olarak ilaç kullanımı da bulunmaktadır. İlaç kullanımı idrar kaçırma sorununun azalmasına yardımcı olmaktadır.

Cerrahi: Başka tedaviler idrar kaçırma sorununda çözüme neden olmadıysa, idrar kaçırma ameliyatı üriner inkontinansa neden olan sorunları tedavi edebilir.

Emici Pedler ve kateterler: Tıbbi tedaviler idrar kaçırma durumunuzu tamamen ortadan kaldıramazsa, idrar kaçırma rahatsızlığının hafifletilmesine yardımcı olan ürünleri deneyebilirsiniz. En sık tercih edilen ürün emici pedlerdir. Bu pedler idrar kaçırma durumunda imdadınıza yetişir ve sizi zor bir durumdan kurtarır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.