Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kadınlarda Ekonomik Özgürlük ve Yaşam

Son Güncelleme:
 Kadınlarda Ekonomik Özgürlük ve Yaşam

Kadınlarda ekonomik özgürlük deyince akla gelen ilk şey her zaman hassas bir canlı olduklarından ileri gelir. Kadınları bu denli hassas ve özel kılan bu durum karşısında pek çok özellik ön planda yer alır. Ancak bizim toplumumuz ve bir çok toplum göz önüne alındığı zaman kadınlara yeterince önem verilmediği de görülmüştür. Oysaki bir toplumun var oluşunun temel niteliklerinden birini ise annelik görevi ile kadın üstlenmiştir.

Kadın aslında toprak gibidir. Ekersin, işlersin, emek edersin ve o sana tekrar fazlası ile mutlaka dönüşünü yapar. En önemli olan da bu toprağı en iyi şekilde işlemek ve hiçbir nesnesini heba etmemektir. Gelişmiş ülkelerin toplumsal yaşantılarına bakıldığında kadınlar ile erkekler arasında aynı hakların oldukları bilinir. Yani kadın hakları kağıt üzerinde sadece bir sözleşme olarak kalmamıştır. En büyük kadın haklarından birisi ise kadının, küçük bir kız çocuğu iken okutulmak kaydı ile her zaman toplumda söz konusu olmasıdır. Kadın her zaman hayatta tek dayanak ve en büyük güç olacaktır. Kadının ekonomik özgürlüğünün olması onun sadece para kazanması anlamına da gelmemektedir.

Kadınlar ve Ekonomik Özgürlük

Kadının ekonomik özgürlüğü onun her anlamda bir adım daha önde ve güçlü olmasını sağlamakla birlikte eşine muhtaç olmaması ve eşi ona maddi şiddet denilen ekonomik baskıyı yapmamasını sağlamaktır.

Yinede her şeye rağmen mutsuz bir evlilik söz konusu ise o evliliği sırf çaresizlik yüzünden sürdürmek zorunda kalmayan kadınlar olmalıdır. Çünkü evliliğin koptuğu yerden kadının hayatına devam etmesi gerekir. Ekonomik özgürlüğünü eline almış kadın toplum tarafından takdir görmekle birlikte saygınlığını da kazanmış olur. Ekonomik özgürlük kadına sadece zor zamanlarında değil aynı zamanda yaşam kalitesini de en üst düzeye çıkartır. Çalışan bir kadının sahip oldukları ile çalışmayan ve kocasına muhtaç bir kadının sahip oldukları her zaman eşit olmayabilir. Hatta çalışan kadınların çocuklarının yaşam boyu sahip oldukları imkanlarda diğerlerine göre farklılık gösterir. Ayrıca çalışan ekonomik özgürlüğünü eline almış olan kadınların çocuklarının diğer kadınlara oranla çok daha aktif ve girişken oldukları ve bunun yanında da özgüven sorunu yaşamadıkları uzmanlar tarafından da gözlemlenmiştir.

Sonuç itibari ile kadınların ekonomik özgürlükleri onların hayatlarına sunulmuş olan en büyük nimetlerden birisidir.


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Kavurma nasıl yapılır? Kurban kavurması yapılışı ve tarifi
31 07 2020 - 11:26
Hacamat ne zaman yaptırılır? Temmuz ayı hacamat takvimi 2020
19 07 2020 - 10:44
Yılan burcu özellikleri nelerdir? Yılan burcu hangi tarihler arasında?
16 07 2020 - 16:29
Burçlar değişti mi? NASA burç tarihlerinin değiştiğini doğruladı
16 07 2020 - 15:09
Haftalık Burç Yorumları 29 Haziran-5 Temmuz 2020 Haftalık Burç Yorumları
29 06 2020 - 11:57
22-28 Haziran 2020 Haftalık Burç Yorumları! Bu Hafta Burcunuz Ne Söylüyor?
22 06 2020 - 12:16
Yorum Yap