Yaşam

Kadınlarda Ekonomik Özgürlük ve Yaşam

Kadınlarda ekonomik özgürlük deyince akla gelen ilk şey her zaman hassas bir canlı olduklarından ileri gelir. Kadınları bu denli hassas ve özel kılan bu durum karşısında pek çok özellik ön planda yer alır. Ancak bizim toplumumuz ve bir çok toplum göz önüne alındığı zaman kadınlara yeterince önem verilmediği de görülmüştür. Oysaki bir toplumun var oluşunun temel niteliklerinden birini ise annelik görevi ile kadın üstlenmiştir.

Kadın aslında toprak gibidir. Ekersin, işlersin, emek edersin ve o sana tekrar fazlası ile mutlaka dönüşünü yapar. En önemli olan da bu toprağı en iyi şekilde işlemek ve hiçbir nesnesini heba etmemektir. Gelişmiş ülkelerin toplumsal yaşantılarına bakıldığında kadınlar ile erkekler arasında aynı hakların oldukları bilinir. Yani kadın hakları kağıt üzerinde sadece bir sözleşme olarak kalmamıştır. En büyük kadın haklarından birisi ise kadının, küçük bir kız çocuğu iken okutulmak kaydı ile her zaman toplumda söz konusu olmasıdır. Kadın her zaman hayatta tek dayanak ve en büyük güç olacaktır. Kadının ekonomik özgürlüğünün olması onun sadece para kazanması anlamına da gelmemektedir.

Kadınlar ve Ekonomik Özgürlük

Kadının ekonomik özgürlüğü onun her anlamda bir adım daha önde ve güçlü olmasını sağlamakla birlikte eşine muhtaç olmaması ve eşi ona maddi şiddet denilen ekonomik baskıyı yapmamasını sağlamaktır.

Yinede her şeye rağmen mutsuz bir evlilik söz konusu ise o evliliği sırf çaresizlik yüzünden sürdürmek zorunda kalmayan kadınlar olmalıdır. Çünkü evliliğin koptuğu yerden kadının hayatına devam etmesi gerekir. Ekonomik özgürlüğünü eline almış kadın toplum tarafından takdir görmekle birlikte saygınlığını da kazanmış olur. Ekonomik özgürlük kadına sadece zor zamanlarında değil aynı zamanda yaşam kalitesini de en üst düzeye çıkartır. Çalışan bir kadının sahip oldukları ile çalışmayan ve kocasına muhtaç bir kadının sahip oldukları her zaman eşit olmayabilir. Hatta çalışan kadınların çocuklarının yaşam boyu sahip oldukları imkanlarda diğerlerine göre farklılık gösterir. Ayrıca çalışan ekonomik özgürlüğünü eline almış olan kadınların çocuklarının diğer kadınlara oranla çok daha aktif ve girişken oldukları ve bunun yanında da özgüven sorunu yaşamadıkları uzmanlar tarafından da gözlemlenmiştir.

Sonuç itibari ile kadınların ekonomik özgürlükleri onların hayatlarına sunulmuş olan en büyük nimetlerden birisidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu