Öne Çıkan Konular
  • Fırında beşamel soslu makarna tarifi
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri

Kadın sağlığını koruyan çay: Adaçayı

Ada çayının birçok faydası bulunur ve başı kadın sağlığına kattığı faydalar çeker. Latincede Salvia dendiğini ve bunun da şifa anlamına geldiğini biliyor muydunuz? Kadınların sağlığı için tüketmesi gereken en doğal ve sağlıklı şifa verici bir bitkidir.
Eklenme:
 Kadın sağlığını koruyan çay: Adaçayı

Şifa verdiği rahatsızlıklar arasında adet ve menopoz semptomlarını hafifletmesi ve iltihabı, ağrıyı ve sıvı kaybını azaltması sayılabilir. Kadınsal sağlığın yanı sıra kalp ve damar sağlığını da koruduğu ve fayda sağladığı bilinmektedir. Adaçayı, çeşitli rahatsızlıklara karşı her zaman başvurulan ve birçok kültürde de kutsal kabul edilen bitkilerin başında gelirken faydalanmamak olmaz. Bu yazımızda ise kadın sağlığına faydalarını inceleyeceğiz.

Adaçayının Kadın Sağlığına Faydası

Adaçayı (Salvia officinalis), güçlü aroması ve kokusu ile hem baharat, hem bitki çayı olarak bilinen ve tüketilen en şifalı bitkilerin başında geliyor. Yapraklarından elde edilen uçucu yağın da birçok kullanım alanı bulunuyor. Kurutulmuş yapraklarının yakılmasıyla elde edilen tütsü, birçok kültürde havayı temizlemek için, kötü enerjiyi uzaklaştırmak için, hem de böcekleri uzaklaştırmak için kullanılabiliyor.

İçeriğinde birçok vitamin ve mineral barındıran adaçayı, özellikle K vitamini bakımından bir hayli zengin. Bir çay kaşığı (0,7 gr) adaçayında günlük ihtiyacın %10’unu karşılayacak kadar K vitamini bulunuyor. Polifenoller bakımından da zengin olan adaçayında kanser riskini azaltan, beyin fonksiyonlarını iyileştiren ve hafızayı güçlendiren antioksidanlar da bol miktarda içeriyor.

Adaçayının içeriğinde bulunan ve östrojen benzeri etkiler gösteren içerik, birçok kadın hastalığının önlenmesinde ve iyileşmesinde bedene sağlık veriyor. Yapılan bir araştırmada, 8 hafta boyunca düzenli olarak adaçayı kullanılmasının menopoz sürecinde yaşanan sıcak basmalarının sıklığını ve yoğunluğunu azalttığını kanıtladı.

Şifa kaynağı olan adaçayı, kadın sağlığı için en uygun doğal kaynaklardan biri olmaktadır. Adaçayı, adet ve menopoz semptomlarını hafifletir ve iltihabı, ağrıyı ve sıvı kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Antienflamatuar içeriği de bulunan adaçayı, adet döneminde yaşanan rahatsız edici semptomların hafifletilmesinde yardımcı oluyor. Aynı zamanda banyoda oturma şeklinde suda kullanıldığında vulvadaki yanma ve kaşıntı benzeri şikâyetlerin giderilmesine yardımcı oluyor.

Adaçayı Yakma

Fitoöstrojenler de içeren adaçayı, vücudun genel hormonal dengesinin sağlanmasında işe yarıyor. Özellikle doğurganlığı arttırmak için hormonal dengeyi desteklemek adına kadınlar, yüzyıllardır adaçayının faydalarından yararlanıyor.

Adaçayı uçucu yağının da aromaterapik etki ederek adet dönemindeki sancıları hafifletmeye yardımcı olduğu biliniyor. Yastığınıza birkaç damla adaçayı uçucu yağı damlatmak veya bir buhurdanlık yardımı ile adaçayı yağının hafifçe kokusunu solumak, adet sancılarıyla baş etmeyi kolaylaştırıyor.

Ayrıca evinizdeki veya ortamdaki kötü enerjiyi kırmak ve uzaklaştırmak için de evinizde adaçayı yakabilirsiniz. Bu birçok kültürde kullanılan ve yüzyıllardır iyi geldiği söylenen bir gelenek.

Adaçayı Kullanmaması Gerekenler

Adaçayı, kadınlık hormonlarını doğrudan etkileyebileceği için, hamilelik ve emzirme dönemlerinde kesinlikle tüketilmemesi gereken çaylardan biri, aynı zaman da baharat olarak kullanılmamalı. Ayrıca  hormonlara duyarlı bir hastalığınız varsa, örneğin doktorunuz meme kanseri teşhisi koyduysa da, adaçayından uzak durmanız gerekir.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Hamilelerin uzak durması gereken meyveler
22 10 2020 - 14:34
Doğal saç bakım yağları ve faydaları
22 10 2020 - 13:27
Hamilelerin tüketmesi gereken 10 meyve
22 10 2020 - 10:21
Kırışıklık gideren doğal maske tarifleri
21 10 2020 - 16:08
Cilde iyi gelen vitaminler
21 10 2020 - 10:14
Selülite savaş açan çaylar
20 10 2020 - 16:34
Yorum Yap