Kadın jandarma sayısı 8 bine çıkarılacak

Yorum Yap
1 dk okuma süresi
18 Aralık 2017

Konuyu Oyla!

Yorum Yap

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde halen mevcut olan 828 kadın subay ve astsubay personel sayısının önümüzdeki yıllarda yaklaşık 8 binin üzerine çıkarılması planlanıyor. Buna göre, birliklerde erkek ile kadın personel dengesini sağlamak ve kadınlara her sahada görev verebilmek için harekete geçen Jandarma Genel Komutanlığı, 2018 yılından itibaren şu anda %1 oranında olan kadın personel sayısının %10’a çıkarılmasını hedefliyor. Önümüzdeki dönemde jandarma personel alım ilanlarına başvuran adayların %10’unun kadın olması öngörülüyor.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde halen 52 subay ve 766 astsubay olmak üzere 828 kadın personel görev yapıyor. 2018 yılından itibaren sayısı artırılacak olan kadın subay ve astsubayların komando eğitiminden geçirilecekleri ve kamp döneminde komando eğitimine tabi tutulan kadın subay ve astsubayların ağır atış ve tatbikat eğitimi alacakları, ardından Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere zorlu bölgelerde terörle mücadelede görev alacakları öğrenildi.

İlk Kadın Komando Bölüğü Göreve Başladı

Bu kapsamda Türkiye’nin ilk kadın jandarma komando bölüğü gerekli eğitimlerini tamamladı. Kırşehir’in Kaman ilçesindeki eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadın komandolar, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen yerlerde görev almaya başladı.


İçeriğin İzinsiz Kullanılması Yasaktır. İzinsiz Kullanımlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanacaktır!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Aktüel Bilgiler © 2018 Tüm Hakları Saklıdır Talep, Başvuru ve Bildirimler İçin : info@aktuelbilgiler.com