Kadın jandarma sayısı 8 bine çıkarılacak

Jandarma bünyesinde görev yapan kadın personel sayısının artırılması öngörülüyor. Buna göre, önümüzdeki dönemde yaklaşık 8 bin bayan subay ve astsubay alınacak.

18.12.2017 - 10:25
18.12.2017 - 10:26
Yorum Yap
1 dk okuma süresi

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde halen mevcut olan 828 kadın subay ve astsubay personel sayısının önümüzdeki yıllarda yaklaşık 8 binin üzerine çıkarılması planlanıyor. Buna göre, birliklerde erkek ile kadın personel dengesini sağlamak ve kadınlara her sahada görev verebilmek için harekete geçen Jandarma Genel Komutanlığı, 2018 yılından itibaren şu anda %1 oranında olan kadın personel sayısının %10’a çıkarılmasını hedefliyor. Önümüzdeki dönemde jandarma personel alım ilanlarına başvuran adayların %10’unun kadın olması öngörülüyor.

Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde halen 52 subay ve 766 astsubay olmak üzere 828 kadın personel görev yapıyor. 2018 yılından itibaren sayısı artırılacak olan kadın subay ve astsubayların komando eğitiminden geçirilecekleri ve kamp döneminde komando eğitimine tabi tutulan kadın subay ve astsubayların ağır atış ve tatbikat eğitimi alacakları, ardından Doğu ve Güneydoğu başta olmak üzere zorlu bölgelerde terörle mücadelede görev alacakları öğrenildi.

İlk Kadın Komando Bölüğü Göreve Başladı

Bu kapsamda Türkiye’nin ilk kadın jandarma komando bölüğü gerekli eğitimlerini tamamladı. Kırşehir’in Kaman ilçesindeki eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadın komandolar, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından belirlenen yerlerde görev almaya başladı.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Hakkımızda

Aktuelbilgiler.com ziyaretçiler için hazırlanmış bilgi sitesi olup, nitelikli bilgiler sunmayı hedefleyen bir oluşumdur.

Sitemiz genel olarak geniş bir arşiv oluşturmak maksadı ile yayın hayatına başlayıp bilinenleri daha da detaylarına inerek son kullanıcıya ulaştırmayı hedeflemektedir. devamını oku

Aktüel Bilgiler © 2019 Tüm Hakları Saklıdır Gizlilik Politikası | Hakkımızda | Editör Başvuru | Künye | İletişim