Öne Çıkan Konular
 • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
 • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
 • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
 • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
 • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kadın Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son Güncelleme:
 Kadın Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabı, kadınların en önem verdiği kıyafeti tamamlayan parçalardan biridir. Özellikle, topuklu ayakkabılar kadınlar için vazgeçilmez olabiliyor. Ancak şık görünmek kadar, ayak sağlığına da önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü, ayağın şekline uymayan ve gün boyu rahatsız eden bir ayakkabı seçimi, kadınlarda çeşitli ayak sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda, kadın ayakkabı seçimi  nasıl olmalı? Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli? hakkında detaylardan bahsedeceğiz.

Kadın ayakkabı seçimi konusunda dış görünüşten çok, öncelikle ayak tipinin bilinmesi gerekmektedir.

Kadın ayakkabı seçimi konusunda dış görünüşten çok, öncelikle ayak tipinin bilinmesi gerekmektedir.

Kadın Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadın ayakkabı seçimi konusunda dış görünüşten çok, öncelikle ayak tipinin bilinmesi gerekmektedir. Bu sayede ayağın rahat edebileceği ayakkabı seçimi yapılabilmektedir.

Ayak tipi genel olarak,

 • Düztaban,
 • Normal taban
 • Çukurtaban olmak üzere 3’e ayrılmaktadır.

Normal ayak tipi, vücut sağlığı açısından olması gereken ayak şeklidir. Ancak farklı ayak tipine sahip olan kişilerin yanlış ayakkabı seçmeleri halinde, sağlık sorunları yaşamaları kaçınılmaz bir durumdur. Bu nedenle, ayak sorunu yaşayan kişilerin, ortopedi uzmanından konu hakkında destek almaları ve ona uygun kadın ayakkabı modelleri seçmeleri gerekmektedir. Kişinin ayak sağlığı durumuna göre ayakkabılarının içerisine, doktorun önerdiği ayak tabanlığı da kullanması gerekebilir.

Ayak şekli, hem yaşla hem de yapılan sporlar nedeniyle değişebilmektedir. Bu nedenle kadın ayakkabı seçimi, kadınların kendi hayat tarzlarına uygun şekilde yapılmalıdır. Kadınlar bu noktada, ayak sağlıklarından önce şıklıklarını düşünmekte ve kadın ayakkabı modelleri seçiminde yanlış kararlar vermektedir. Bunun sonucunda da ayaklarda ağrı, şişlik ve su toplaması gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bazı durumlarda yanlış ayakkabı seçimi, vücut sağlığını tehdit eden ciddi sağlık problemlerine de neden olmaktadır.

Kadın ayakkabı seçimi için yapılması gereken ilk şey, alınacak ayakkabının nerede giyileceği sorusunu sormaktadır. Uzun bir yürüş yapılması gereken bir durumda, elbette topuklu bir ayakkabı seçimi kadınların gününü mahvedecektir. Ardından ayakkabının denenmesi ve rahatlığının test edilmesi önem taşımaktadır. Rahatsız bir ayakkabı ise, her ne kadar görüşünü güzel olursa olsun kesinlikle alınmaması gerekmektedir. Maalesef çoğu kadın ayakkabı seçimi konusunda, kendilerini modanın hızlı değişimine ayak uydurmak zorunda hissediyor.

Kadın ayakkabı seçimi için yapılması gereken ilk şey, alınacak ayakkabının nerede giyileceği sorusunu sormaktadır.

Kadın ayakkabı seçimi için yapılması gereken ilk şey, alınacak ayakkabının nerede giyileceği sorusunu sormaktadır.

Kadınlar Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kadın ayakkabı seçimi için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir;

 • Kadın ayakkabı seçiminde, öncelikle dış görünüşe bakılmamalı ve ayakkabının rahat olmasına dikkat edilmelidir.
 • Ayakkabının giyildiği mevsime göre uygun olması gerekmektedir.
 • Kadınları ayakkabı seçiminde, çalışma durumunu da göz önünde bulunması gerekmektedir.
 • Aşırı yüksek topuklu ayakkabılar yerine, en fazla 4 cm olacak şekilde seçilmelidir.
 • Sivri burun ve ince topuklu ayakkabılar seçilmemelidir.
 • Ayakkabının şeklinin ayağın boyutuna uygun olması gerekmektedir.
 • Ayakkabı iç tabanının düz değil, ayağın şekline uyumlu olması gerekmektedir.
 • Kadın ayakkabısı, ayak numarasına uygun şekilde seçilmelidir.
Ayakkabı seçimi

Ayakkabı seçimi

 • Kadınlar ayakkabı seçmeden önce, ayakkabının her ikisini de denemelidir.
 • Ayak bileği sağlığı açısından, çok kalın, esnek ve ince modeller tercih edilmemelidir.
 • Kadınlarda ayakkabı modeli seçiminde, yarım santim boşluk olmalıdır.
 • Satıcının “zamanla genişler” gibi sözlerine göre ayakkabı seçimi yapılmamalıdır.
 • Kösele tarzı ayakkabılar, kadın ayakkabı modelleri içerisinde tercih edilebilir.
Aşırı sivri, yüksek ve dar ayakkabı giymek, zamanla kadınların bacağında kasılmalara ve şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Aşırı sivri, yüksek ve dar ayakkabı giymek, zamanla kadınların bacağında kasılmalara ve şiddetli ağrılara neden olmaktadır.

Yanlış Ayakkabı Kullanımı Sonucu Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Kadın ayakkabı seçimi yaparken, öncelikle ayakkabının şıklığına bakılması yanlış bir düşüncedir. Yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda kadınlarda, ayak sağlığı sorunları oldukça sık görülmektedir. Ayakkabı konusunda yapılan hatalı seçimler sonucunda, kadınlarda görülen ayak rahatsızlıkları aşağıda belirtilmektedir.

 1. Ayak şekline uymayan bir ayakkabı seçimi sonucunda, ayakkabı ayağa aşırı baskı uygulamaktadır. Bu da zamanla, çekik parmak rahatsızlığının oluşmasına neden olmaktadır.
 2. Kadın ayakkabı seçimi yapılırken, dar ve sivri burunlu ayakkabıların tercih edilmesi durumunda zamanla ayakta oluşan baskı sonucunda “nasır oluşumu” görülmektedir. Oluşan nasır önemsiz bir sorun gibi görülmesine rağmen, kişi de şiddetli ayak ağrına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda tedavi için, cerrahi müdahale gerekmektedir.
 3. Aşırı sivri, yüksek ve dar ayakkabı giymek, zamanla kadınların bacağında kasılmalara ve şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrının oluşma nedeni, yüksek topuğun tün baskıyı ayağın ön kısmına yapmasıdır. Yüksek topuklu ayakkabıların kısa süreli olarak kullanılması ve giyilirken tabanlık koyulması, ayağı rahatlatan bir yöntemdir.
 4. Yüksek topuklu ayakkabılar, vücudun tüm ağırlığının bir noktaya baskı uygulamasına neden olmaktadır. Bu durum sonucu, zamanla kadınlarda diz ağrısı görülmektedir. Kireçlenme rahatsızlığı olan kadınların, alçak ve kalın topuklu ayakkabılar giymesi gerekmektedir.
 5. Yüksek topuklu ayakkabı seçimi sonrası en sık yaşanan durumlardan biri de ayak burkulmasıdır. Burkulma sonucu, lif yırtılması, incinme ve kırılma gibi ciddi rahatsızlıklar görülebilmektedir.
 6. Yanlış ayakkabı seçimi durumunda, vücut ağırlığı ayak uçlarında toplanmaktadır. Bu durumda, ayak ve bacak ağrısı sorununun yanı sıra, bel ağrısı da görülmektedir. Ağrı şiddeti, kilolu kişilerde daha fazladır.
 7. Ayakkabının şekli ve topuğunun yanı sıra, kullanılan malzemenin kalitesi de önem taşımaktadır. Mevsimine uygun olmayan ve kalitesiz bir ayakkabı seçimi sonrasında, ayak ve tırnak mantarı sorunu oluşabilmektedir. Bunun nedeni ayağın aşırı terlemesi ve havasız kalmasıdır.
 8. Sivri burun kadın ayakkabısı seçiminde en sık yaşanan sorun, “tırnak batmasıdır”. Ayakkabının ucunun aşırı dar olması sonucu, tırnaklarda hasarlar meydana gelmektedir. Ayrıca, tırnak batması iltihaplanmaya da neden olmaktadır.
 9. Ayak yapısına uygun olarak alınmayan kadın ayakkabısı, “taban çökmesi” durumuna neden olmaktadır.
 10. Yanlış ayakkabı kullanımı, kemik yapısında bozulmalara neden olmaktadır.

Yukarıda bahsedilen ayak sorunları önemsenmediği zaman,  ciddi ilerlemeler görülmekte ve tedavi için cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu nedenle, kadın ayakkabı seçimi konusunda daha dikkatli davranılması ve öncelikle ayağın şekline uygun olarak seçimin yapılması gerekmektedir. Ortopedik bir sorun durumunda, konusunda uzman bir ortopediste muayene olmak, vücut sağlığı açısından önem taşımaktadır.

[su_accordion][su_spoiler title=”KAYNAKLAR” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”Kaynaklar” class=””]

 • www.acibadem.com.tr
 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]


Avatar

1992 Mersin doğumluyum. İlkokul ve lise eğitimimi Mersinde tamamladıktan sonra Üniversite için İstanbul'un yolunu tuttum.Burada eğitim hayatım boyunca çalıştığım birçok kurumda editörlük yaparak yazılar hazırladım. Şimdi ise aktuelbilgiler.com için içerikler üreterek ziyaretçilerimize ulaştırıyorum.

İlgili Yazılar
Evde Yıkanabilir Kolay Maske Yapımı
9 06 2020 - 17:51
Dakikalar içinde sonuç veren koronavirüs antijen testine FDA onay verdi
10 05 2020 - 19:50
Koronavirüs sonrası çocuklarda hızla yayılan bu belirtiler için kırmızı alarm verildi!
27 04 2020 - 15:48
Şükriye Tutkun CHP’nin Fahrettin Altun yalanını ortaya çıkardı
26 04 2020 - 19:38
Virülans nedir? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca anlattı gündem oldu
23 04 2020 - 15:15
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Salgın artık kontrolümüz altında
22 04 2020 - 20:48
Yorum Yap