1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. Kadın Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kadın Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kadın Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı? Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

A+A-

Ayakkabı, kadınların en önem verdiği kıyafeti tamamlayan parçalardan biridir. Özellikle, topuklu ayakkabılar kadınlar için vazgeçilmez olabiliyor. Ancak şık görünmek kadar, ayak sağlığına da önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü, ayağın şekline uymayan ve gün boyu rahatsız eden bir ayakkabı seçimi, kadınlarda çeşitli ayak sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu yazımızda, kadın ayakkabı seçimi  nasıl olmalı? Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli? hakkında detaylardan bahsedeceğiz.

Yanlış Ayakkabı Kullanımı Sonucu Görülen Rahatsızlıklar Nelerdir?

Kadın ayakkabı seçimi yaparken, öncelikle ayakkabının şıklığına bakılması yanlış bir düşüncedir. Yanlış ayakkabı kullanımı sonucunda kadınlarda, ayak sağlığı sorunları oldukça sık görülmektedir. Ayakkabı konusunda yapılan hatalı seçimler sonucunda, kadınlarda görülen ayak rahatsızlıkları aşağıda belirtilmektedir.

 1. Ayak şekline uymayan bir ayakkabı seçimi sonucunda, ayakkabı ayağa aşırı baskı uygulamaktadır. Bu da zamanla, çekik parmak rahatsızlığının oluşmasına neden olmaktadır.
 2. Kadın ayakkabı seçimi yapılırken, dar ve sivri burunlu ayakkabıların tercih edilmesi durumunda zamanla ayakta oluşan baskı sonucunda "nasır oluşumu" görülmektedir. Oluşan nasır önemsiz bir sorun gibi görülmesine rağmen, kişi de şiddetli ayak ağrına neden olabilmektedir. Bazı durumlarda tedavi için, cerrahi müdahale gerekmektedir.
 3. Aşırı sivri, yüksek ve dar ayakkabı giymek, zamanla kadınların bacağında kasılmalara ve şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bu ağrının oluşma nedeni, yüksek topuğun tün baskıyı ayağın ön kısmına yapmasıdır. Yüksek topuklu ayakkabıların kısa süreli olarak kullanılması ve giyilirken tabanlık koyulması, ayağı rahatlatan bir yöntemdir.
 4. Yüksek topuklu ayakkabılar, vücudun tüm ağırlığının bir noktaya baskı uygulamasına neden olmaktadır. Bu durum sonucu, zamanla kadınlarda diz ağrısı görülmektedir. Kireçlenme rahatsızlığı olan kadınların, alçak ve kalın topuklu ayakkabılar giymesi gerekmektedir.
 5. Yüksek topuklu ayakkabı seçimi sonrası en sık yaşanan durumlardan biri de ayak burkulmasıdır. Burkulma sonucu, lif yırtılması, incinme ve kırılma gibi ciddi rahatsızlıklar görülebilmektedir.
 6. Yanlış ayakkabı seçimi durumunda, vücut ağırlığı ayak uçlarında toplanmaktadır. Bu durumda, ayak ve bacak ağrısı sorununun yanı sıra, bel ağrısı da görülmektedir. Ağrı şiddeti, kilolu kişilerde daha fazladır.
 7. Ayakkabının şekli ve topuğunun yanı sıra, kullanılan malzemenin kalitesi de önem taşımaktadır. Mevsimine uygun olmayan ve kalitesiz bir ayakkabı seçimi sonrasında, ayak ve tırnak mantarı sorunu oluşabilmektedir. Bunun nedeni ayağın aşırı terlemesi ve havasız kalmasıdır.
 8. Sivri burun kadın ayakkabısı seçiminde en sık yaşanan sorun, "tırnak batmasıdır". Ayakkabının ucunun aşırı dar olması sonucu, tırnaklarda hasarlar meydana gelmektedir. Ayrıca, tırnak batması iltihaplanmaya da neden olmaktadır.
 9. Ayak yapısına uygun olarak alınmayan kadın ayakkabısı, "taban çökmesi" durumuna neden olmaktadır.
 10. Yanlış ayakkabı kullanımı, kemik yapısında bozulmalara neden olmaktadır.

Yukarıda bahsedilen ayak sorunları önemsenmediği zaman,  ciddi ilerlemeler görülmekte ve tedavi için cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu nedenle, kadın ayakkabı seçimi konusunda daha dikkatli davranılması ve öncelikle ayağın şekline uygun olarak seçimin yapılması gerekmektedir. Ortopedik bir sorun durumunda, konusunda uzman bir ortopediste muayene olmak, vücut sağlığı açısından önem taşımaktadır.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

 • www.acibadem.com.tr
 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.