Öne Çıkan Konular
  • Epic Games düzenlediği Mega İndirimlerle adından söz ettiriyor
  • Ramazan Bayramı’nda 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilecek! V modeli uygulanacak
  • 4 günlük sokağa çıkma yasağından muaf tutulan şehirler
  • Seyahat yasağı kaldırılan giriş çıkışları açılan 9 il hangileri
  • 19 Mayıs’ta sokağa çıkma yasağı olacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kademeli mesai nedir? Hangi kurumlar kademeli mesaiye geçecek?

Kademeli mesai nedir? Bilim kurulunun gündemine İstanbul toplu ulaşımın gelmesinin ardından kademeli mesai kavramı ortaya çıktı. Toplu taşıma kullanımının azaltılması için kademeli mesaiye geçiş sisteminin getirilmesi bekleniyor. Bazı çalışanların evden çalışması ile birlikte İstanbul'da toplu taşıma kullanımı en aza düşürülmeye çalışılırken virüsün yayılmasını bu şekilde önüne geçilmesi sağlanacak. Peki kademeli mesai nedir? Hangi kurumlar kademeli mesai yapacak? İstanbul'da hangi ilçelerde kademeli mesai sistemi uygulanacak?
Eklenme:
 Kademeli mesai nedir? Hangi kurumlar kademeli mesaiye geçecek?

Kademeli mesai sistemi çalışanlar tarafından bugün yoğun olarak araştırılmaya başlandı. Sağlık Bakanlığı bilim kurulunun gündeminde olan kademeli mesai sistemi ile birlikte İstanbul’da toplu taşıma kullanımının azaltılması planlanıyor. Sosyal mesafenin korunmasının toplu ulaşım yoğunluğu nedeniyle mümkün olmadığını düşünen bilim kurulu çalışanların evde çalışması için bazı hazırlıklar yapıyor. Türkiye’de 1 Haziran tarihinde normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte vatandaşlar bir anda gündelik hayatına geri döndü ve bazı illerde vaka sayılarında artış görülmeye başladı. Özellikle Büyük şehirlerde ikinci dalganın yaşanmaması için bilim kurulu bazı önlemler almaya hazırlanıyor. Peki kademeli mesai nedir? Hangi kurumlar kademeli mesaiye geçecek? Hangi ilçelerde kademeli mesai uygulanacak?

Kademeli mesai nedir?

1 Haziran normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte İstanbul’da toplu taşımada yaşanan yoğunluk sonrası sosyal mesafe korunamıyordu. Sağlık Bakanlığı bilim kurulu bu konuda kademeli mesai sisteminin getirilmesinin doğru olacağını düşünüyor. Yani kademeli mesai sistemi ile birlikte mesai saatleri bölünecek ve bazı meslek çalışanları aynı anda sokağa çıkmayacak.

kademeli mesai

Kademeli mesai İstanbul’da hangi ilçelerde uygulanacak?

Kademeli mesai hangi ilçelerde uygulanacak? Yapılan çalışmalara göre İstanbul’un Merkez ilçelerinde yaşanan trafik ve toplu taşınma yoğunluğunu sosyal mesafeyi ortadan kaldırdığı belirlendi. Trafik yoğunluğunun azaltılması için örneğin Silivri ilçesinde kademeli mesai yapılsa bile Hiçbir etkisi olmayacak. Bu nedenle Taksim, Beşiktaş, Kadıköy, Fatih gibi özellikle merkez ilçelerde kademeli mesai uygulanması öngörülüyor.

Evden mesaiye teşvik edilecek

Bilim kurulu Korona virüsle mücadele çalışmalarına devam ederken İstanbul’da trafiğin zirve yaptığı saatlerde yolculuk yapanlardan farklı ücret alınması, serbest kart uygulamalarının bu saatlerde geçerli olmaması ve ofis çalışanlarının evde mesai yapmalarını teşvik edilmesi gibi bazı öneriler bulunuyor.


Melek Eren

1988 Balıkesir doğumluyum. Süleyman Demirel üniversitesi mezunuyum ve uzun bir süredir editörlük alanında çalışmalar yapıyorum.

İlgili Yazılar
Zuhal Topal’la Sofrada 15 Eylül Salı puan tablosu! Bugün Zuhal Topal kaç verdi?
15 09 2020 - 15:49
Meriç İzgi kimdir? Etkileşim almak için maymuna yapmadığını bırakmadı
14 09 2020 - 10:53
Polatlı’da neden kum fırtınası oldu? Kum fırtınası nedir, sebepleri neler?
12 09 2020 - 18:42
Aleyna Çakır’ın katil zanlısı Ümit Can Uygun Müge Anlı’yı tehdit etti! Oraya nasıl silah sokabilirim?
11 09 2020 - 16:19
Kardelen Kamışlı kimdir? Hotel Carmine nerede ve neler yaşandı?
11 09 2020 - 10:38
Ankara’da hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hangi illerde sokağa çıkma yasağı olacak?
10 09 2020 - 11:32
Yorum Yap