1. HABERLER

 2. NEDİR?

 3. Kaçış Sendromu Hastalığı Nasıl Oluşur? Belirtileri Ve Tedavisi Nelerdir?
Kaçış Sendromu Hastalığı Nasıl Oluşur? Belirtileri Ve Tedavisi Nelerdir?

Kaçış Sendromu Hastalığı Nasıl Oluşur? Belirtileri Ve Tedavisi Nelerdir?

A+A-

Dünyada yaklaşık 800 kadar insanda görülen Kaçış sendromu hastalığına, ilk olarak 1960'lı dönemlerde karşılaşıldı. Türkiye'de yalnızca 1 ünlüde görülen bu rahatsızlığı, neyin tetiklediği tam olarak bilinmemektedir. Damar sorunu olarak bilinen bu durum, kişinin ciddi atak geçirmesine neden olmaktadır. Clarkson adı ile de bilinen bu durumun nedeni, belirtileri ve tedavisi oldukça merak edilen konular içerisinde. Bu yazımızda, Kaçış sendromu hastalığı oluşum nedenleri, belirtileri ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Kaçış Sendromu Nedir?

Sağlıklı kişide bir anda oluşabilecek bu durum, aslında damar sıvısının dışarıya sızmasından kaynaklanmaktadır. Kan değerleri normal olan bir kişide ani ataklar halinde görülebilen bu hastalık, kişinin sağlığı açısından risk taşımaktadır. Kılcal damarlarda görülen bu işlev bozukluğuna tam olarak neyin neden olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, teşhisi hemen yapılamayan bir hastalıktır. Bu hastalığın kişinin bağışıklık sisteminin bozulması ile tetiklendiği düşünülmektedir. Bu nedenle özellikle immun sisteminin güçlendirilmesine odaklanılmaktadır.

 • Ayrıca kişide bu durum sonucunda, zararlı maddelerin atılamamasına bağlı olarak şişmeler görülmektedir. Oluşan ödem sonucu, hareket kabiliyetinde de azalmalar görülmektedir.
 • Damar içerisindeki sıvının vücut içine sızması sonucunda, bu sıvı kalp, mide ve göğüs bölgelerine giderek kişinin diğer organlarını da etkileyebilmektedir.

Kişide yapılan kan değerleri sonucunda, 

 • Albümin
 • Sodyum
 • Potasyum

değerlerinde düşüş tespit edildiğinde Kaçış sendromu hastalığı durumundan şüphelenilmektedir. Hastalığın teşhisi için özel bir test bulunmamaktadır. Bu durumda kişiye bazı tedavi yöntemlerinin uygulanması, hayati riski azaltmak açısından gerekmektedir.

Kaçış Sendromu Nasıl Tedavisi Edilir?

Kaçış sendromu hastalığı tedavisi tam olarak bulunmamaktadır. Ancak hastalık sonucu oluşan işlevsel sorunların giderilmesi açısından, kişiye uygulanacak bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar aşağıda belirtilmektedir;

 • Kişinin tansiyon seviyesi normal düzeylerde tutulması için, ilaç tedavisi uygulanmaktadır.
 • Vücudun elektrolit dengesinin sağlanması için, sıvı alımı sağlanmaktadır.
 • İşlevsel açıdan zarar görmüş organlar, yapılan testlerle tespit edilip uygun tedaviler uygulanmaktadır.
 • Sıvı dengesi sağlanması, kalp ve böbrek gibi önemli organların beslenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Atak oluşumunda, astım tedavisinde uygulanan ilaçlar ( kortizon gibi) kişiye uygulanmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini düzenleyici tedaviler uygulanmaktadır.

Bu hastalıkta kişinin kısa aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi ve check up yaptırması gerekmektedir. Vücut fonksiyonlarının işlevinin sık sık kontrol edilmesi, kişinin yaşamı açısından oldukça önem taşımaktadır.

[su_accordion][su_spoiler title="KAYNAKLAR" open="no" style="default" icon="plus" anchor="Kaynaklar" class=""]

 • www.bbc.com[/su_spoiler] [/su_accordion]

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.